LIVE: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ EURO 2024

Sportal newsroom 20:55 - 23.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:45 - 23.06.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη των αναμετρήσεων για την τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2024.

Αδιανόητο θρίλερ στη Στουτγκάρδη, ζωντανή για πρόκριση η Ουγγαρία με γκολ στο 100'
EURO 2024

00:02 - 24.06.2024

Δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης με τη Σκωτία, η Ουγγαρία πήρε τελικά τη νίκη με buzzer - beater του Τσόμποτ. Πλέον περιμένει να μάθει αν θα βρεθεί στους «16» του Euro 2024, ως μία από τις κορυφαίες τρίτες της διοργάνωσης.

Από μηχανής... Θεός ο Φίλκρουγκ, έστειλε στην πρώτη θέση τη Γερμανία!
EURO 2024

23:55 - 23.06.2024

Η Ελβετία ήταν μία ανάσα από μία μεγάλη νίκη που θα την έφερνε στην πρώτη θέση του ομίλου, αλλά ο Φίλκρουγκ με γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) και την πρωτιά στη Γερμανία.

EURO 2024

EURO 2024

Η βαθμολογία του πρώτου ομίλου

Τέλος παιχνιδιού: Σκωτία - Ουγγαρία 0-1

90+10' ΓΚΟΟΛ για την Ουγγαρία, 0-1! Ο Τσόμποτ στην κόντρα έδωσε προβάδισμα στους Ούγγρους στην τελευταία φάση.

Τέλος παιχνιδιού στο Γερμανία - Ελβετία, χρυσός βαθμός για τα «πάντσερ» που πήραν την πρωτιά στον όμιλο.

90+2' ΓΚΟΟΛ για τη Γερμανία, 1-1! Ο Φίλκρουγκ με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσια και στέλνει στην πρώτη θέση τους Γερμανούς.

90+2' Τεράστια ευκαιρία για την Ουγγαρία, δοκάρι!

83' Βρίσκει δίχτυα η Ελβετία με τον Βάργκας, αλλά το γκολ δεν θα μετρήσει, καθώς υπήρξε οφσάιντ.

80' Κυκλοφορεί την μπάλα η Γερμανία και προσπαθεί να «τρυπήσει» την καλοστημένη άμυνα των Ελβετών.

79' Φωνάζουν για πέναλτι οι Σκωτσέζοι σε πτώση του Άρμστρονγκ, «παίζετε» από τον διαιτητή.

Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Βάργκα

Το θέμα όμως είναι να μην έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα ο Βάργκα.

74' Ελέγχθηκε και στο VAR η φάση, δεν υπάρχει πέναλτι.

Μεταφέρεται εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο ο Βάργκα. Δείχνει να έχει χτυπήσει πολύ σοβαρά στο κεφάλι πάντως. Ας ελπίσουμε να είναι όλα καλά...

Είναι στο έδαφος ο Βάργκα! Έχει μπει το φορείο μέσα και το χτύπημα μοιάζει σοβαρό. Τριγύρω οι παίκτες του έχουν δημιουργήσει έναν «τοίχο» για να μη φαίνεται στις κάμερες.

63' Μακρινό σουτ από τον Ράουμ, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά η εστία του Ζόμερ.

64' Η κεφαλιά του Ντάρνταϊ από τον άξονα της περιοχής πέρασε πάνω από το οριζίντιο δοκάρι

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή στον πρώτο όμιλο του Euro:

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τα με την κίτρινη κάρτα που έχει δεχτεί θα χάσει το επόμενο ματς της Γερμανίας. Δηλαδή αυτό στα νοκ-άουτ.

58' Οι Σκωτσέζοι είναι ανώτεροι στην επανάληψη, αλλά δεν γίνονται απειλητικοί.

57' Πολλά λάθη από τους Γερμανούς, που είναι όμως καλύτεροι και πιέζουν ασφυκτικά.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος και στα δύο ματς!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου και στα δύο ματς: Ελβετία - Γερμανία 1-0, Σκωτία - Ουγγαρία 0-0

45' Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους των δύο αγώνων.

Το γκολ του Εντόι για το 1-0 της Ελβετίας

40' Πιέζει η Γερμανία να βρει το γκολ της ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα.

34' Έχει κερδίσει μέτρα η Ουγγαρία και δημιουργεί προϋποθέσεις σιγά σιγά.

31' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία! Ο Εντόι με ένα σουτ έξω από την περιοχή άγγιξε το δεύτερο γκολ.

28' ΓΚΟΟΛ για την Ελβετία, 1-0! Ο Φρόιλερ με ένα ωραίο γύρισμα βρήκε τον Εντόι, που με μία εξαιρετική προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

19' Δεν υπάρχει κάποια σημαντική ευκαιρία στο Σκωτία - Ουγγαρία.

18' Δεν μετράει το γκολ!

16' Εξετάζεται η φάση για φάουλ του Μουσιάλα στην αρχή της φάσης.

16' ΓΚΟΟΛ για τη Γερμανία, 0-1! Ο Άντριχ νίκησε τον Ζόμερ με ένα πολύ μακρινό σουτ.

12' Φώναξαν για πέναλτι οι Γέρμανοι σε πτώση του Χάβερτς, δεν υπάρχει κάτι.

8' Καλύτερη η Σκωτία στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Ουγγαρία.

2' Απειλεί με το καλημέρα η Γερμανία! Ο Μουσιάλα βρήκε εξαιρετικά τον Γκιντογκάν, αλλά ο Σερ τον σταμάτησε πριν εκείνος εκτελέσει.

1' Άρχισαν τα παιχνίδια!

Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, όλα έτοιμα για τη σέντρα και στα δύο ματς.

Οι ενδεκάδες στο Σκωτία - Ουγγαρία:

Η ενδεκάδα της Σκωτίας: Γκαν, Ράλστον, Ρόμπερτσον, Χάνλεϊ, ΜακΤόμινεϊ, ΜακΓκίν, Χέντρι, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΚένα, Γκίλμουρ, Άνταμς.

Η ενδεκάδα της Ουγγαρίας:
 Γκουλάτσι, Ορμπάν, Κερκέζ, Μπόλα, Μπότκα, Σομποσλάι, Ντάρνταϊ, Σέφερ, Στάιλς, Βάργκα, Σάλαϊ.

Οι ενδεκάδες στο Ελβετία - Γερμανία:

Η ενδεκάδα της Ελβετίας:
 Ζόμερ, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Βίντμερ, Φρόιλερ, Τζάκα, Άμπισε, Ρίντερ, Εντόι, Εμπολό.

Η ενδεκάδα της Γερμανίας: Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα, Μίτελσταντ, Άντριχ, Κρόος, Μουσιάλα, Γκουντογκάν, Βιρτς, Χάβερτς.

Σκωτία και Ουγγαρία παίζουν τα... ρέστα τους. Αμφότερες οι ομάδες θέλουν μόνο νίκη, προκειμένου να έχουν την ελπίδα να μπουν στους τέσσερις καλύτερους τρίτους και να προκριθούν στους «16».

Γερμανία και Ελβετία έχουν καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση και παίζουν για την πρωτιά. Οι Ελβετοί θέλουν μόνο νίκη, ενώ τα «πάντσερ» παίζουν για δύο αποτελέσματα.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

Η Σκωτία προέρχεται από την ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Ελβετία, ενώ από την άλλη η Ουγγαρία γνώρισε την ήττα από το φαβορί του ομίλου Γερμανία με (2-0).

Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1.

Τα ματς είναι Ελβετία - Γερμανία και Σκωτία - Ουγγαρία.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων του 1ου ομίλου για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2024.