LIVE: ΓΑΛΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ

©imago

Δημήτρης Χούπης Κώστας Τόπας 16:58 - 01.07.2024 / Ανανεώθηκε: 20:16 - 01.07.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της Γαλλίας με το Βέλγιο για τη φάση των «16» του Euro 2024.

Τέλος. Γαλλία Βέλγιο 1-0

Τέλος! Ιστορική πρόκριση για τη Γαλλία!

Ολη η Γαλλία πίσω από τη μεσαία γραμμή τώρα

Τρία λεπτά ακόμα για να μπορέσουν οι Βέλγοι να βγάλουν αντίδραση

Ολα ξεκίνησαν μετά από ένα χάσιμο της μπάλας από τον Λουκάκου

85' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Γαλλία 1-0. Ο Κόλο - Μουανί βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε ένα σουτ η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Καστέλς.

Και ήρθε η λύτρωση για τους Γάλλους λίγο πριν το φινάλε! Με την «χρυσή» αλλαγή Κολο Μουανί!

Οι Βέλγοι φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του Κέβιν Ντε Μπρόινε. Θυμίζουμε ότι στο προηγούμενο ματς τόσο ο αστέρας της Μάντσεστερ Σίτι όσο και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του αποδοκιμάστηκαν έντονα για την επίδοσή τους

82' Ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Ντε Μπρόινε από το όριο της περιοχής, έκανε ένα σουτ, αλλά ο Μενιάν απέκρουσε και πάλι.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Για να δούμε αν οι δύο ομάδες θα ρισκάρουν τώρα ή θα επιμείνουν σε αυτόν το «συντηρητικό» τρόπο παιχνιδιού και πάμε παράταση

78' Νέο σουτ για τους Γάλλους, αυτή τη φορά με τον Εμπαπέ. Όμως κι αυτό δεν απείλησε.

Χθες είχαμε πει στην εκπομπή «Ολοι Euro» ότι το ματς δεν θα έχει αρκετό θέαμα και φάσεις και ενδεχομένως να χρειαστεί να οδηγηθούμε στην παράταση ή ακόμα και στα πέναλτι.

74' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Σαλιμπά βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή, σούταρε στην κλειστή γωνία αλλά αστόχησε.

Με την είσοδο του Μανγκαλά στο ματς, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε έχει περισσότερο χώρο και μεγαλύτερη ελευθερία για να δημιουργήσει για τους Βέλγους

Η πρώτη τελική του Βελγίου στο δεύτερο ημίχρονο.

70' Καλή στιγμή για το Βέλγιο με τον Μανγκαλά, να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Μενιάν να αποκρούει.

69' Κι άλλο σουτ του Τσουαμενί, ο οποίος και πάλι αστόχησε. Το 4ο σουτ του Γάλλου μέσου στο παιχνίδι.

65' Σουτ του Γκριεζμάν εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε ο Καστέλς.

Γρήγορη σχετικά αλλαγή από τον Ντεσάν, πέρασε τον Κολο Μουανί αντί του Τουράμ, ο οποίος ναι μεν έδωσε μάχες στο κουτί αλλά δεν κατάφερε να προσφέρει τα αναμενόμενα

Άργησε πάντως ο Καράσκο να σουτάρει...

60' Τρομερό τάκλιν του Τεό Ερναντέζ στον Καράσκο. Ο Βέλγος βγήκε τετ α τετ άργησε να σουτάρει και ο μπακ της Μίλαν τον έκοψε.

Τρομερό κόψιμο από τον Τέο Ερναντές! Ο Γάλλος μπακ και οι συμπαίκτες του πανηγύρισαν σαν να έβαλαν γκολ!

Οπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο οι Γάλλοι έχουν μπει φουριόζοι να πετύχουν ένα γκολ. Για την ώρα όμως πέφτουν πάνω στους «διαβασμένους» Βέλγους

53' Καλή ευκαιρία για τη Γαλλία. Ο Εμπαπέ έκανε μια ωραία ατομική προσπάθεια, βρήκε χώρο στην περιοχή σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Καστέλς.

Ακόμη μία καταπληκτική ενέργεια από τον «μασκοφόρο» Εμπαπέ, ο οποίος «διψάει» για γκολ σήμερα!

Κάθε φορά που η μπάλα πηγαίνει προς τον Λουκάκου, αυτομάτως πέφτουν πάνω του 3-4 παίκτες της Γαλλίας

50' Νέα καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Τουράμ πήρε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω.

Κυρίως με σέντρες προσπαθούν οι Γάλλοι να απειλήσουν και να βρουν στην μεγάλη περιοχή τον υψηλόσωμο Τουράμ

49' Καλό σουτ του Τσουαμενί εκτός περιοχής, η μπάλα κάπου κόντραρε και ο Καστέλς έδιωξε με δυσκολία.

Πρώτη καλή φάση για τους Γάλλους στο δεύτερο ημίχρονο με το σουτ του Τσουαμενί και οι οπαδοί των «τρικολόρ» ξεσηκώνονται

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

0.39-0.08 τα xGoals σε αυτό το πρώτο ημίχρονο

Τέλος πρώτου μέρους. Γαλλία - Βέλγιο 0-0

Εκπληκτική ενέργεια από τον Εμπαπέ, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έστρωσε στον Τσουαμενί αλλά ο τελευταίος δεν τοποθέτησε καλά το κορμί του και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από την εστία. Ισως η καλύτερη ευκαιρία των Γάλλων έως τώρα στο ματς

45+1' Νέα καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Τσουαμενί βρέθηκε σε καλό σημείο, αλλά το σουτ του πέρασε έξω.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

Ο Καντέ βρίσκεται παντού όπου και να κοιτάξεις μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ο «κοντορεβιθούλης» Γάλλος χαφ κάνει τρομερή δουλειά στον άξονα και όχι μόνο

39' Καλό σουτ του Τσουαμενί αρκετά μακριά από την εστία, πέρασε όμως εκτός.

Δεν έχει φανεί και πάρα πολύ ο Εμπαπέ έως τώρα στο ματς, κυρίως τον Τουράμ με σέντρες προσπαθούν να τροφοδοτήσουν οι παίκτες του Ντεσάν

33' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Τουράμ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του πέρασε έξω.

32' Κακή σέντρα σουτ του Τεό Ερναντέζ, δεν απείλησε τον Καστέλς.

Οι Βέλγοι έχουν φέρει το ματς στα μέτρα τους, αφού άντεξαν το πρέσινγκ της Γαλλίας στα πρώτα λεπτά, έχουν πάρει μέτρα στο γήπεδο και ψάχνουν διαδρόμους να φτάσουν στην περιοχή του Μενιάν

Στα επίσημα του γηπέδου βρίσκεται και ο Καρεμπέ

26' Καλή στιγμή για το Βέλγιο. Ο Οπεντά μπήκε στην περιοχή, ο Καράσκο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών της Γαλλίας.

Εχουν αρχίσει και παίρνουν μέτρα στο γήπεδο οι Βέλγοι, «καμπανάκι» στην άμυνα της Γαλλίας, ειδικά στην τελευταία φάση, όπου μετά από κόντρες δεν δέχθηκε από τύχη γκολ

Πολλές μάχες και σκληρά μαρκαρίσματα έως τώρα στο ματς... Δεν διστάζει να βγάλει κίτρινες από το τσεπάκι του ο Νίμπεργκ

24' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπροίνε, δυσκολεύτηκε να τη διώξει ο Μενιάν, αφού έσκασε μπροστά του.

Ωραία εκτέλεση από τον Ντε Μπρόινε, αιφνιδιάστηκε ο Μενιάν αλλά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν με εντυπωσιακή επέμβαση

19' Πολύ κακό σουτ του Ραμπιό εκτός περιοχής, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

18' Η Γαλλία μέχρι στιγμής έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, αλλά η αμυντική λειτουργία των Βέλγων είναι καλή. Σοβαρή απειλή ακόμα δεν έχει δεχτεί.

Μιας και λέμε για τον Εμπαπέ, ο Γάλλος αστέρας της Ρεάλ έχει 13 γκολ σε Euro/Μουντιάλ και μόνο ο Πλατινί (14 γκολ σε 19 παιχνίδια) έχει περισσότερα για τη Γαλλία στα μεγάλα τουρνουά. Ψάχνει δύο γκολ για να γίνει ο 3ος Γάλλος με 50 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, μετά τον Ζιρού (57) και τον Ανρί (51)

«Το να παίζω με μάσκα είναι ο απόλυτος τρόμος, έχω γίνει στόχος αντιπάλων», είπε χαρακτηριστικά πριν το ματς με τους Βέλγους ο Εμπαπέ

14' Κακό σουτ του Εμπαπέ, από πλάγια θέση πέρασε αρκετά πάνω από την εστία.

Και ο μεγάλος αστέρας της αναμέτρησης. Κιλιάν Εμπαπέ με μάσκα..

14΄ Πρώτο κόρνερ στον αγώνα, για τη Γαλλία.

12' Ο Καντέ μπήκε στην περιοχή επικίνδυνα, αλλά το γύρισμά του δεν ήταν καλό. Έδιωξε η άμυνα των Βέλγων.

Οι Γάλλοι είναι αυτοί οι οποίοι έχουν έως τώρα την κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες πρωτοβουλίες. Οι Βέλγοι δίνουν χώρους κι αμύνονται αποτελεσματικά. Για την ώρα...

Από εδώ ψηλά παρακολουθούμε μαζί με τον Παύλο την αναμέτρηση

10' Αδύναμο σουτ του Γκριεζμάν λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Καστέλς.

Οσο πλησιάζουμε προς το τέλος της μεγάλης αυτής διοργάνωσης, προκύπτουν κι ακόμη πιο σπουδαίες μονομαχίες. Θυμίζουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Πορτογαλία – Σλοβενία στα προημιτελικά του Euro 2024

Καλησπέρα σας από το ηλιόλουστο Ντίσελντορφ! Αφού αντιμετωπίσαμε κάποια τεχνικά προβλήματα, έχουμε πάρει τη θέση μας στα δημοσιογραφικά για τον σχολιασμό της μεγάλης αναμέτρησης μεταξύ Γαλλίας και Βελγίου

5' Τίποτα το ιδιαίτερο δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής.

Έναρξη αγώνα

Ο νικητής του αγώνα θα διασταυρωθεί με τον νικητή του ζευγαριού Πορτογαλία - Σλοβενία.

Σήμερα το βράδυ ακόμα η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία.

Μέχρι στιγμής Ισπανία, Αγγλία, Γερμανία και Ελβετία έχουν κλείσει τη θέση τους στα προημιτελικά.