LIVE: ΓΕΩΡΓΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ

©imago

Δημήτρης Χούπης 15:14 - 22.06.2024 / Ανανεώθηκε: 17:42 - 22.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη του αγώνα Γεωργία - Τσεχία, για τη 2η αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro 2024.

Τέλος αγώνα. Γεωργία - Τσεχία 1-1

90+5' Τεράστια ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Λομπιανίτζε, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

87' Τρία λεπτά ακόμα για τα 90'

77' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχια. Ο Λινγκρ έκανε ένα σουτ, αλλά ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε και πάλι.

76' Καλή στιγμή για την Τσεχία. Ο Τζούρασεκ έβγαλε μια σέντρα, ο Τσιτίλ έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

76' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά

70' Πολύ κακό σουτ του Κβαρατσχέλια, πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

65' Καλό σουτ του Τζούρασεκ, απέκρουσε και πάλι ο Μαμαρντασβίλι

61' Μεγάλη φάση για την Τσεχία. Ο Κρέιτσι πήρε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

58' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ η Τσεχία 1-1. Μετά από κόρνερ ο Λινγκρ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και στο ριμπάουντ ο Σικ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το στήθος.

57' Μεγάλη φάση για τη Γεωργία. Οι παίκτες του Σανιόλ βγήκαν στην κόντρα, αλλά το σουτ του Μεκβαμπισβίλι πέρασα λίγο έξω.

54' Η εικόνα μέχρι στιγμής είναι ίδια με το πρώτο. Η Τσεχία έχει την μπάλα στα πόδια της και οι Γεωργιανοί βρίσκονται στο δικό τους μισό.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου μέρους. Γεωργία - Τσεχία 1-0.

45+5' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχία. Ο Σικ έκανε μια ωραία ατομική προσπάθεια, πλάσαρε αλλά ο Μαμαρντασβίλι είπε και πάλι «όχι».

45+3' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Γεωργία 1-0. Ο Μικαουτάτζε εκτέλεσε στην αριστερή πλευρά, ο Στάνεκ έπεσε δεξιά και έκανε το 1-0.

45+2' Πέναλτι για τη Γεωργία!! Μετά από εξέταση της φάσης από το VAR, υπάρχει πέναλτι σε χέρι του Χράνατς

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γεωργία. Ο Κάσια μετά από φάουλ του Κβαρατσχέλια, έκανε ένα τρομερό κοντρόλ έφερε την μπάλα μπροστά του, αλλά ο Στάνεκ είπε «όχι» στο πλασέ του.

Δύο λεπτά έξτρα χρόνος

40' Ο Μικαουτάτζε μπήκε στην περιοχή, αλλά κλείστηκε και έχασε την μπάλα, στη συνέχεια η Γεωργία κέρδισε κόρνερ.

33' Πρώτη φορά που οι παίκτες της Γεωργίας κρατάνε την μπάλα για αρκετή ώρα

32' Οι Γεωργιανοί προσπαθούν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή, αλλά η αμυντική λειτουργία των Τσέχων είναι εξαιρετική. Οι Τσέχοι από την άλλη έχουν όλες τις καλές στιγμές της αναμέτρησης. Ωστόσο ακόμα παραμένει το 0-0.

29' Ο Χλόζεκ έκανε ένα σουτ, αλλά ο Μαμαρντασβίλι ήταν σε ετοιμότητα

24' Ακυρώθηκε τελικά. Παραμένει το 0-0.

Ελέγχεται η φάση από το VAR

22' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Τσεχία 1-0. Μετά από έναν... πανικό που δημιουργήθηκε στην άμυνα των Γεωργιανών, ο Χράνατς έκανε ένα σουτ, ο Μαμαρντασβίλι και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χλόζεκ και κατέληξε στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώθηκε.

16' Καλύτεροι οι Τσέχοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα

15' Ο Σούτσεκ έκανε ένα κακό κοντρόλ μέσα στην περιοχή και δεν μπόρεσε να γυρίσει για να απειλήσει.

13' Αισιόδοξη προσπάθεια του Πρόβοντ που δοκίμασε ένα σουτ από μακριά, αλλά ο Μαμαρντασβίλι δεν αιφνιδιάστηκε

11' Έχει γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι, με την Τσεχία να έχει χάσει τη μοναδική ευκαιρία στον αγώνα.

3' Απίθανη διπλή ευκαιρία για την Τσεχία! Σε πρώτο χρόνο o Χλόζεκ από αριστερά έκανε σουτ που σταμάτησε ο Μαμαρντασβίλι, με τον τελευταίο να αποκρούει και την προσπάθεια του Σικ

Σέντρα για τη Γεωργία!

Κατάμεστες οι εξέδρες με τους οπαδούς των δύο ομάδων.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει ακόμα νίκη, κάτι που θα ψάξουν αμφότερες σήμερα

H βαθμολογία στον έκτο όμιλο του Euro 2024:

Διαιτητής: Ντανιέλ Σίμπερτ
Βοηθοί: Γιάν Σέιντελ, Ραφαέλ Φολτίν
Τέταρτος: Ιρφάν Πελίτο
VAR: Μάρκο Φρίτζ

Οι δύο ομάδες ψάχνουν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στο τουρνουά, με σκοπό να παραμείνουν ζωντανές.

Η σημερινή μέρα έχει ακόμα δύο αγώνες. Στις 19:00 η Πορτογαλία θα κοντραριστεί με την Τσεχία και στις 22:00 το Βέλγιο με τη Ρουμανία.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1 HD.

Στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων, η Τσεχία ηττήθηκε από την Πορτογαλία (2-1), ενώ η Γεωργία από την Τουρκία (3-1).

Η ενδεκάδα της Γεωργίας: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια, Κοτσορασβίλι, Κβαρατσχέλια, Νταβιτασβίλι, Μεκβαμπισβίλι, Τσιταϊσβίλι, Μικαουτάτζε.

Η ενδεκάδα της Τσεχίας: Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Τσούφαλ, Χλόζεκ, Σικ, Πρόβοντ, Τζούρασεκ, Τσερνί, Κρέιτσι, Σούτσεκ.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Γεωργία και Τσεχία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του έκτου ομίλου του Euro 2024.