LIVE: ΙΣΠΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

© Imago

Τζιοβάνι Ζάκαρη Παύλος Κουστέρης 20:02 - 09.07.2024 / Ανανεώθηκε: 22:30 - 09.07.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης Ισπανία - Γαλλία, για την ημιτελική φάση του UEFA Euro 2024.

Τα παιδία της Ισπανίας δεν… παίζει!
EURO 2024

23:56 - 09.07.2024

Αυτή η Ισπανία δεν αστειεύεται και δεν… παίζεται! Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 9’ κόντρα στη Γαλλία από την κεφαλιά του Μουανί, το γκολ – ποίημα του Γιαμάλ στο 21’ και η νέα μυθική έμπνευση του Ντάνι Όλμο (25’), έφεραν τα πάνω – κάτω και η «φούρια ρόχα» με σκορ 2-1 πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Βερολίνου.

EURO 2024

Τέλος! Η Ισπανία είναι στον τελικό του UEFA Euro 2024!

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

86' Ο Εμπαπέ πάτησε περιοχή από αριστερά αλλά το τελείωμά του περνάει πάνω από την εστία

Επιστρέφει ο Λαπόρτ

85' Σηκώθηκε και βγαίνει εκτός γηπέδου

Είναι στο έδαφος ο Λαπόρτ ο οποίος χτύπησε μετά από σύγκρουση με τον Ζιρού

© Imago

81' Nέο σουτ εκτός περιοχής από τον Γιαμάλ που πέρασε κοντά από τη συμβολή των δοκών

Εκπληκτικός Νάτσο! Εκπληκτικός! Στην πλευρά του παίζει ο πολύ πιο ταχύς Μπαρκολά και ο ίδιος με υπερπροσπάθεια καταφέρνει να «κόψει» τα πάντα.

Τελευταίο χαρτί από Ντεσάν. Μέσα και ο Ζιρού αντί του Ντεμπελέ.

Ο Ντε Λα Φουέντε ρισκάρει αρκετά. Βγάζει εκτός και τον Μοράτα, που έκανε εξαιρετική δουλειά, και τον Ντάνι Όλμο που μια ενέργειά του μπορεί να καθορίσει όλο τον αγώνα. Μέσα οι Μερίνο, για περισσότερα τρεξίματα και Οϊαρθάμπαλ, με σκοπό να βοηθήσει κι αυτός από την πλευρά του στην κυκλοφορία της μπάλας.

76' Οι κόντρες έφεραν την μπάλα στον Ερναντές και εκείνος με σουτ από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

Προφανώς, η πρόθεση και η επιθυμία από πλευράς Γάλλων υπάρχει, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Η Ισπανία πιο... σοφή μετά το ματς με τη Γερμανία και την αντίδρασή της μετά το υπέρ της 1-0, διαχειρίζεται πολύ καλύτερα την αναμέτρηση.

Ρίσκο και Ντεσάν δεν πάνε μαζί, ωστόσο, τώρα η περίσταση είναι ιδιαίτερη. Τριπλή αλλαγή βγάζοντας εκτός τον σκόρερ, Μουανί, τον στυλοβάτη της μεσαίας γραμμής, Καντέ και τον Ραμπιό, που άρχισε καλά το ματς, αλλά δεν συνέχισε το ίδιο. Μπαρκολά, Καμαβινγκά και Γκριεζμάν μέσα, θέλοντας να δώσει μια άλλη πνοή στο ματς.

63' Ο Ουπαμεκανό πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ, με την προσπάθεια του να καταλήγει άουτ

Με την αναγκαστική αλλαγή του Χέσους Νάβας, ο Νάτσο έχει πάει δεξιά για να «πέσει» πάνω στον Εμπαπέ και ο Βίβιαν είναι στη φυσική του θέση στα στόπερ δίπλα στον Λαπόρτ.

60' Το γύρισμα του Καντέ είχε κατεύθυνση προς την εστία, με τον Σιμόν ενστικτωδώς να βάζει το χέρι του

57' Ο Εμπαπέ από την αριστερή πλευρά της περιοχής έκανε συρτό σουτ, εύκολα μπλόκαρε ο Σιμόν

53' Η καρφωτή κεφαλιά του Τσουαμενί από την καρδιά της περιοχής κατέληξε στα χέρια του Σιμόν

52΄ Σέντρα του Ντεμπελέ με κατεύθυνση την εστία, μπλόκαρε ο Σιμόν

Σέντρα για την Ισπανία!

Οι Γάλλοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το προβάδισμα, με τον Κόλο Μουανί να τους δίνει το προβάδισμα στο 9'. Ακολούθησε όμως το πεντάλεπτο - φωτιά των Ισπανών, με το ασύλληπτο γκολ του Γιαμάλ και εκείνο του Όλμο να φέρνουν την ανατροπή.

Τέλος στο πρώτο μέρος!

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων!

Έχουμε και λέμε... Ντάνι Όλμο: 26 ετών, τον απέκτησε η Λειψία από τη Ντιναμό ΄Ζάγκρεμπ αντί 30 εκατ. ευρώ! Το συμβόλαιό του ολοκληρώνεται το 2027. Είχε τραυματισμούς τη σεζόν που ολοκληρώθηκε και είχε μόλις 25 εμφανίσεις με οκτώ γκολ και πέντε ασίστ. Για να δούμε αν μετά το τουρνουά που κάνει θα παραμείνει στην Bundesliga;

40' Ο Γιαμάλ επιχείρησε ένα σουτ περίπου από το σημείο που σκόραρε, όμως η μπάλα κόντραρε στον Ερναντές

Και φυσικά ο πρώτος παίκτης που κατάφερε να πάρει την... ταυτότητα του Εμπαπέ στο ένας εναντίον ενός, είναι ορισμός της τιμιότητας και της ποδοσφαιρικής οξυδέρκειας, Νάτσο! Εκπληκτικό «στοπ» στα ίσια και χωρίς να πέσει καν στο χορτάρι...

Τι κάνει η Ισπανία! Πέτυχε δύο γκολ στη Γαλλία σε καθαρή ροή παιχνιδιού μέσα σε τέσσερα λεπτά, όσα δηλαδή, δεν είχε δεχθεί σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά! Πρωταγωνιστής ο πιο κομβικός παίκτης της διοργάνωσης, ο Ντάνι Όλμο! Από τον τραυματισμό του Πέδρι, η Ισπανία είχε την τύχη να φέρει αυτόν τον παίκτη από τον πάγκο κι όχι μόνο αυτό, αλλά να τον χρησιμοποιήσει και στον άξονα, εκεί που είναι πολύ πιο επιδραστικός! Ανεξάρτητα αν θα χρεωθεί αυτογκόλ στον Κουντέ ή θα πιστωθεί γκολ στον Ντάνι Όλμο, η ενέργεια του μεσοεπιθετικού της Λειψίας πάνω στον Τσουαμενί θα μείνει χαραγμένη για πολλά χρόνια!

25' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ και ανατροπή για την Ισπανία! Ο Νάβας τροφοδοτεί εντός της περιοχής τον Όλμο, ο οποίος κάνει υπέροχη προσποίησε και σουτάρει από δεξιά, με το πόδι του Κούντε να παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας και να τη στέλνει αυτογκόλ.

Μόλις το δεύτερο γκολ που δέχθηκε η Γαλλία στο τουρνουά μετά το πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Άρα, το πρώτο που δέχεται σε καθαρή ροή παιχνιδιού. Από την άλλη πλευρά, η Ισπανία δέχθηκε το τρίτο της τέρμα, μετά το αυτογκόλ κόντρα στη Γεωργία και το γκολ του Βιρτζ στον προημιτελικό στο 89'.

Απλά υπόκλιση! Πρώτα στον Ντε Λα Φουέντε που τολμά να δώσει τόσες ευθύνες στις πλάτες ενός παιδιού που δεν έχει κλείσει τα 17 του χρόνια και δεύτερον στον ίδιο τον Γιαμάλ που πετυχαίνει το ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ γκολ της διοργάνωσης σε έναν ημιτελικό, κόντρα στη Γαλλία και ενώ η ομάδα του είναι πίσω στο σκορ!

21' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ισπανία! ΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ΡΕ ΓΙΑΜΑΛ! Απίστευτη ατομική ενέργεια του 16χρονου, στριφογύρισε έξω από την περιοχή και με ένα υπέροχο μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μέσα.

19' Ο Εμπαπέ έκανε ένα σουτ από τη γραμμή της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και παραλίγο να φτάσει στον Κόλο Μουανί.

Απόλυτα δικαιολογημένα η κάμερα εστίασε στον απόντα, Ντάνι Καρβαχάλ, που είναι τιμωρημένος.

Εντελώς έκθετη η άμυνα της Ισπανίας στις αντεπιθέσεις των Γάλλων. Ο Χέσους Νάβας που τα τελευταία χρόνια έχει γίνει δεξί μπακ, είναι παίκτης με επιθετικές αρετές και στο τρανζίσιον ταλαιπωρείται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τους ταχύτατους Γάλλους. Ο Λαπόρτ, δυστυχώς για τον ίδιο, θυμίζει όλο και περισσότερο παίκτη που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας (Αλ Νασρ) και η Γαλλία κάνει μέχρι τώρα το καλύτερό της ματς, αφού βρίσκει χώρους που δεν είχε στα προηγούμενα ματς.

12' H κεφαλιά του Μοράτα από το κέντρο της περιοχής κόντραρε στον Σαλιμπά και απομακρύνθηκε

Γκολ που δεν είναι κόντρα στη ροή του αγώνα. Η Γαλλία στο πεντάλεπτο κυριαρχίας των Ισπανών, απάντησε με τον ίδιο τρόπο και εκμεταλλεύτηκε κυρίως την παρουσία του Νάβας ως δεξί μπακ. Εντελώς αναίτια είχε μείνει μέσα στην περιοχή, καλύπτοντας τον Εμπαπέ και από εκεί πέρα φαίνεται η αδυναμία των Ισπανών στο κέντρο της άμυνας. Ο Λαπόρτ και ο Κουκουρέγια δεν «υπήρξαν» στη φάση, με τον Κόλο Μουανί να πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά.

9' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τη Γαλλία! Ο Εμπαπέ πάτησε περιοχή από αριστερά και με μία υπέροχη σέντρα έβγαλε στο δεξί δεύτερο δοκάρι την μπάλα για τον Κόλο Μουανί, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

5' Ο Γιαμάλ έβγαλε σέντρα στον Ρουίθ αλλά η κεφαλιά του δεύτερου από τη μικρή περιοχή πέρασε άουτ.

Καλησπέρα και από το γήπεδο του Μονάχου! Δύο στοιχεία σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά... Πρώτον, η Γαλλία δεν έχει προλάβει να ακουμπήσει μπάλα! Η Ισπανία παίζει μόνη της. Δεύτερον, απίστευτες και εκτός λογικής οι αποδοκιμασίες των Γάλλων για τον Κουκουρέγια, προφανώς για τη φάση στο ματς με τη Γερμανία, που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο χέρι που έκανε εντός περιοχής.

3' O Ρουίθ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά προτίμησε σέντρα αντί για σουτ, με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.

Σέντρα για τη Γαλλία στο ματς!

© IMAGO

Και ο Κριστιάν Καρεμπέ στο γήπεδο!

Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!

Θυμίζουμε πως ο νικητής του αγώνα αυτού θα περιμένει στον τελικό μία εκ των Ολλανδία και Αγγλία, που τίθενται αντιμέτωπες αύριο (10/7,22:00).

Περίπου 10 λεπτά απομένουν για τη σέντρα του αγώνα!

O αγώνας θα διεξαχθεί στην «Allianz Arena» και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ1.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σλάβκο Βίντσιτς. Βοηθοί του θα είναι ο Τόμαζ Κλάντσικ και ο Άντραζ Κόβατσιτς, ενώ 4ος θα είναι ο Σλοβάκος Ιβάν Κρούζλιακ. VAR θα είναι ο επίσης Σλοβένος Κατάγιοβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι δεν θα μεταδοθεί σε γιγαντοοθόνη στις fan zone, αφού υπήρχε έλλειψη στο προσωπικό ασφαλείας.

Οι ενδεκάδες στο Ισπανία - Γαλλία:

Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Νάβας, Λαπόρτ, Νάτσο, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Όλμο, Γιαμάλ, Γουίλιαμς, Μοράτα

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντές, Τσουαμενί, Καντέ, Ραμπιό, Ντεμπελέ, Κόλο Μουανί, Μπαπέ

Από την άλλη, εκείνη του Ντεσάν είχε θεωρητικά λίγο πιο δύσκολο μονοπάτι, αφού προσπέρασε Βέλγιο και Πορτογαλία με τη σειρά.

H ομάδα του Ντε Λα Φουέντε απέκλεισε την οικοδέσποινα Γερμανία στου «8», αφού νωρίτερα πέρασε εύκολα από το «μπλόκο» της Γεωργίας

Καλησπέρα σας! Από τη μία η Ισπανία που εντυπωσιάζει, από την άλλη η Γαλλία που κερδίζει, αμφότερες οι ομάδες θα ψάξουν το εισιτήριο για τον τελικό του UEFA Euro 2024.