LIVE: ΙΣΠΑΝΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

©imago

Δημήτρης Χούπης Παύλος Κουστέρης 16:49 - 05.07.2024 / Ανανεώθηκε: 21:06 - 05.07.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της Ισπανίας με τη Γερμανία για τα προημιτελικά του Euro 2024.

Τέλος η Ισπανία στους «4» του Euro. H ομάδα του Ντε λα Φουέντε νίκησε με 2-1 και πέρασε στην επόμενη φάση.

120+5' Κόκκινη στον Καρβαχάλ. Έκανε φάουλ πάνω στον Μουσιάλα και πήρε τη δεύτερη κίτρινη.

120+3' Τεράστια ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Φίλγκρουγκ έπιασε μια ωραία κεφαλιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

120' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Ισπανία 2-1!!!! Ο Όλμο έκανε μια ωραία σέντρα και ο Μερίνο με τρομερή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

115' Δεν έχει γίνει κάτι αξιοσημείωτο εκτός από τη φάση του πέναλτι στο 2ο έξτρα 15λεπτο.

108' Ο Φίλγκρουγκ έκανε κακό σουτ και πέρασε έξω.

Τώρα ας μας εξηγήσει κάποιος! Πώς γίνεται Άγγλος διαιτητής (Όλιβερ) να δίνει πέναλτι υπέρ της Γερμανίας στο ματς με τη Δανία για μια σέντρα από πλάγια και τώρα πάλι Άγγλος διαιτητής (Τέιλορ) να μην δίνει πέναλτι στο χέρι του Κουκουρέγια μέσα στην περιοχή και μάλιστα ενώ η μπάλα κατευθύνεται προς την εστία. Κανείς πραγματικά δεν ξέρει τι συμβαίνει με τον κανονισμό αυτόν και αποτελεί μια γκρίζα ζώνη στην οποία οι διαιτητές κάνουν ό,τι θέλουν.

Για τη Γερμανία:

Νόιερ – Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Άντον, Μίτελσταντ – Κρόος, Άντριτς – Μουσιάλα, Μίλερ, Βιρτζ - Φίλκγκρουγκ

Έναρξη 2ου 15λεπτου

Άλλη Ισπανία άρχισε το ματς, άλλη το τελειώνει. Αντί του Μοράτα, στην επίθεση ο Χοσέλου. Αριστερά αντί του Γουίλιαμς έχει περάσει ο Όλμο. Στον άξονα ο Ογιαρθάμπαλ, εκεί που άρχισε ο Πέδρι και συνέχισε ο Ντάνι Όλμο. Δεξιά αντί του Γιαμάλ ο Φεράν Τόρες. Στα χαφ παραμένει ο Ρόδρι, δίπλα του ο Μικέλ Μερίνο αντί του Φαμπιάν Ρουίθ.

Τέλος πρώτου μέρους παράτασης

105+1' Μεγάλη στιγμή για τη Γερμανία. Ο Βιρτζ από το όριο της περιοχής, έκανε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Σιμόν.

103' Καλό σουτ του Οϊαρθάμπαλ, πέρασε λίγο έξω από την εστία του Νόιερ.

Συνεχίζεται το ματς

101' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι. Ο Ρουίθ έχει ένα μικρό πρόβλημα στο γόνατο και βγαίνει αλλαγή με τον Χοσέλου να παίρνει τη θέση του.

96' Ο Όλμο δοκίμασε να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω σε σώματα.

Ναι... Αυτό είναι πραγματικό Euro! Ένταση, ποιότητα, έκρηξη συναισθημάτων ανάμεσα σε δύο από τις πιο παραδοσιακές σχολές ποδοσφαίρου στην Ευρώπη και φυσικά σε όλο τον κόσμο. Η Γερμανία δικαιώθηκε που δεν παράτησε το ματς και τιμώρησε την Ισπανία για την απόφασή της να παίξει με το ρολόι κι όχι με την μπάλα...

Έναρξη πρώτου μέρους της παράτασης

Τέλος κανονικής διάρκειας. Γερμανία - Ισπανία 1-1

Ποδοσφαιρικά μύριζε! Η Ισπανία σταμάτησε να παίζει ως Ισπανία και η Γερμανία που άρχισε να παίζει ως Γερμανία και να επιμένει ως Γερμανία δικαιώθηκε με το γκολ του νεαρού Βιρτζ που είναι σαφώς πιο υπαρκτός στο ματς σε σχέση με τον Σανέ. Βέβαια, στη φάση πρέπει να σταθούμε στην κεφαλιά του Κίμιχ. Ο ύψους μόλις 1,77μ. πήρε την κεφαλιά ψηλότερα από όλους, δίνοντας την ευκαιρία στον Βιρτζ να σκοράρει!

τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

89' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Γερμανία 1-1!! Ο Κίμιχ έδωσε μία ασίστ με κεφαλιά στον Βιρτζ κι αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

88' Πιέζει η Γερμανία για να βρει ένα τέρμα

82' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Χάβερτς είδε τον Σιμόν εκτός εστίας, δοκίμασε ένα σουτ μακριά από την περιοχή και πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

81' Ο Μουσιάλα βρέθηκε σε πλάγια θέση, δοκίμασε ένα σουτ, αλλά δεν ανησύχησε τον Σιμόν.

80' Αλλαγή και για τη Γερμανία. Ο Μίλερ μπήκε στη θέση του Τα.

79' Μοράτα και Νίκο Γουίλιαμς πέρασαν έξω. Μερίνο και Οϊαρθάμπαλ μπαίνουν στη θέση τους.

76' Δοκάρι για τη Γερμανία. Ο Βιρτζ έδωσε στον Φίλγκρουγκ στο πρώτο δοκάρι, αλλά το πλασέ του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Σιμόν.

72' Νέα καλή ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Χάβερτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του χτύπησε σε σώματα.

Παρά το γεγονός ότι στη φάση υπήρξε οφθαλμοφανές οφσάιντ, η Γερμανία με το σουτ του Άντριτς «φωνάζει» ότι προφανώς δεν τα παρατάει

70' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Άντριχ έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Σιμόν είπε «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο.

Η αλήθεια είναι ότι ο Τόνι Κρόος την... κυνηγούσε αρκετή ώρα αυτή την κίτρινη κάρτα. Ο Τέιλορ δεν μπορούσε να κλείσει και τώρα τα μάτια στο φάουλ που έκανε πάνω στον Ντάνι Όλμο.

63' Ο Φίλγκρουγκ έπιασε μια κεφαλιά, αλλά πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Σιμόν.

62' Ο Γιαμάλ βγαίνει και στη θέση του μπαίνει ο Φέραν Τόρες.

60' Ο Βιρτζ έκανε ένα σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Μέσα ο Φίλκγκρουγκ (για τον οποίο έγινε χαμός στο γήπεδο) αντί του... αόρατου Γκιντογκάν, ενώ αποχωρεί και ο Ράουμ που χρεώνεται μεγάλο μέρος της ευθύνης του γκολ που δέχθηκε η ομάδα του,

Πλέον, δυνητικά βλέπουμε τα τελευταία λεπτά του Τόνι Κρόος στην καριέρα του...

Τεράστια λάθη από τους Γερμανούς στη φάση του γκολ της Ισπανίας. Με ευκολία ο Μοράτα έδωσε την μπάλα στα δεξιά στον Γιαμάλ και εκείνος εκμεταλλεύτηκε τα πολλά βήματα που του έδωσε περιθώριο ο Ράουμ. Επιπλέον, ο Ντάνι Όλμο (για τον οποία τα λέγαμε όταν μπήκε πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο) δεν βρήκε πουθενά στον δρόμο του τον Άντριτς που έχει μπει στη θέση του Τσαν.

51' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Ισπανία 1-0. Ο Γιαμάλ έδωσε συρτά στον Όλμο κι αυτός από το όριο της περιοχής έκανε το 1-0 με ωραίο πλασέ.

Άγνωστο αν ο Λε Νορμάν αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού, αλλά είπαμε ότι η απόδοσή του ήταν μια παραφωνία συγκριτικά με την παρουσία των συμπαικτών του. Στη θέση του ο... τίμιος Νάτσο, που θυμίζουμε ότι την προσεχή σεζόν θα αγωνίζεται στη Σαουδική Αραβία και στην Αλ Γκατσία, με προπονητή τον Μίτσελ.

47' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία. Ο Γιαμάλ έδωσε στον Μοράτα, ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Νόιερ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Ο Νάτσο πέρασε στη θέση του Λε Νορμάν, ενώ για τη Γερμανία οι Σανέ και Τσαν βγήκαν και Άντριχ, Βιρτζ μπήκαν αλλαγή.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα ανελέητο μπρα-ντε-φερ, με μοιρασμένα δεκάλεπτα υπεροχής. Πιο ποιοτική στις κινήσεις της και στην κυκλοφορία της μπάλας δείχνει η Ισπανία. Η Γερμανία όμως έχει τέτοιες προσωπικότητες στο γήπεδο που την κρατούν όρθια (Νόιερ, Κίμιχ, Τσαν, Κρόος, Γκιντογκάν) και δίνουν τον τόνο για να παλέψουν ως ίσο προς ίσο. Αν, μάλιστα, ο Χάβερτς είχε πιο ανεπτυγμένο το killer instict, τότε οι Γερμανοί θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ, εκμεταλλευόμενοι κυρίως τα λάθη του Λε Νορμάν.

Λήξη ημιχρόνου

Δύο λεπτά καθυστερήσεις

45' Νέο σουτ εκτός περιοχής από τους Ισπανούς. Αυτή τη φορά ο Γιαμάλ σούταρε, αλλά και πάλι ο Νόιερ μπλόκαρε.

Την ίδια ώρα ο Κίμιχ είναι εντυπωσιακός. Ακόμα κι αν παίζει στη θέση του δεξιού μπακ, η οποία δεν τον... τρελαίνει, καταφέρνει να βάλει φρένο στον Γουίλιαμς που προσπαθεί με εξεζητημένες προσπάθειες να περάσει τον αμυντικό της Μπάγερν Μονάχου, αλλά μέχρι στιγμής πέφτει σε τοίχος.

39' Ο Όλμο από απόσταση έκανε ένα καλό σουτ, αλλά και πάλι ο Νόιερ απέκρουσε.

Περισσότερο 4-2-3-1 ο σχηματισμός της Ισπανίας με τον Ντάνι Όλμο στο γήπεδο...

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος αυτή τη στιγμή για την Ισπανία προκύπτει εκ των... έσω. Ο Λε Νορμάν είναι σε άλλο γήπεδο. Στη μία φάση άφησε ολομόναχο τον Χάβερτς να πηδήξει για την κεφαλιά και τώρα παραμέλησε τον αντίπαλό του τη στιγμή που ήταν σε φάση μονομαχίας. Ο Ουνάι Σιμόν είναι πάντα σε σωστές θέσεις και κάνει τις επεμβάσεις του να φαίνονται εύκολες.

35' Καλή στιγμή για τη Γερμανία. Ο Τα έβγαλε μια ωραία μακρινή μεταβίβαση, ο Χάβερτς σταμάτησε την μπάλα ωραία αλλά το σουτ του το μπλόκαρε σταθερά ο Σιμόν.

33' Ο Κίμιχ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Ισπανών, έβγαλε μια συρτή σέντρα και μπλόκαρε ο Σιμόν. Ωστόσο ο Γερμανός ήταν σε θέση οφσάιντ.

25' Ο Τα έπιασε αδύναμη κεφαλιά, μετά από φάουλ του Κρόος, στα χέρια του Σιμόν η μπάλα.

22' Ο Λαπόρτ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Νόιερ που μπλόκαρε εύκολα.

Συμπληρώθηκαν 20 λεπτά παιχνιδιού στη Στουτγκάρδη. Η Ισπανία μπήκε καλύτερα, προτάσσοντας την ποιότητά της, τομέας που είναι ξεκάθαρο ότι υπερέχει. Είχε τις ευκαιρίες της με τα σουτ των Πέδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, αλλά και το φάουλ του Γιαμάλ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 21' με την αναιμική κεφαλιά του Χάβερτς που ανενόχλητος σηκώθηκε στην καρδιά της άμυνας. Θα έπρεπε να κάνει καλύτερο τελείωμα βάσει των ευνοϊκών προϋποθέσεων που είχε. Πάντως, οι Γερμανοί μετά το 15' έχουν πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και ισορροπούν και στις εντυπώσεις.

20' Καλή στιγμή για τη Γερμανία. Ο Κίμιχ από τα δεξιά έκανε μια σέντρα, ο Χάβερτς έπιασε την κεφαλιά και ο Σιμόν μπλόκαρε σταθερά.

16' Ο Ρουίθ βρήκε λίγο χώρο εκτός περιοχής, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία του Νόιερ.

14' Καλή εκτέλεση του Γιαμάλ, η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Νόιερ.

13' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ισπανία

Τα μαρκαρίσματα του Κρόος τα πλήρωσε ο Ρίντιγκερ, που είδε την κίτρινη κάρτα...

12' Κακό σουτ του Νίκο Γουίλιαμς δεν απείλησε τον Νόιερ.

10' Κακό γύρισμα από τον Χάβερτς, στην αγκαλιά του Σιμόν η μπάλα

Τα... vibes εδώ στη Στουτγκάρδη μαρτυρούν ότι εδώ μάχονται δύο φαβορί για την κούπα και ενδεχομένως και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές γνωρίζουν ότι πιθανή νίκη απόψε, τους κατατάσσει αυτόματα νο. 1 υποψήφιους για την κατάκτηση του τροπαίου. Πολλές διακοπές για μόλις οκτώ λεπτά παιχνιδιού και ήδη δύο σκληρά μαρκαρίσματα από τον Κρόος, που γλιτώνει την κάρτα επειδή είναι ο Κρόος. Μάλιστα, στο πρώτο εξ αυτών πάνω στον Πέδρι, τραυματίζει σοβαρά τον χαφ της Μπαρτσελόνα και έγινε ήδη αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του ο Ντάνι Όλμο, που παρά το γεγονός ότι είναι λύση από τον πάγκο, πραγματοποιεί δεδομένων των συνθηκών ένα εξαιρετικό τουρνουά, παίζοντας κυρίως στον άξονα και όχι αριστερά, όπως συνήθως.

Συνεχίζεται το παιχνίδι

7' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ντε λα Φουέντε. Ο Πέδρι αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο και ο Ντάνι Όλμο μπαίνει στη θέση του.

6' Έχουν υπάρξει αρκετές διακοπές στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1' Καλή στιγμή για την Ισπανία. Ο Μοράτα από το όριο της περιοχής, έκανε ένα αδύναμο σουτ και ο Νόιερ μπλόκαρε εύκολα.

Έναρξη αγώνα

Ο νικητής του ζευγαριού θα παίξει με τον νικητή από το Πορτογαλία - Γαλλία

Τελευταία φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ήταν στο Euro 2008, όπου η Ισπανία νίκησε στον τελικό με 1-0 τη Γερμανία χάρη στο γκολ του Φερνάντο Τόρες.

Οι άλλοι δύο προημιτελικοί είναι αύριο (6/7) και είναι το Αγγλία - Ελβετία και Ολλανδία - Τουρκία.

Η Γερμανία από την άλλη τερμάτισε επίσης πρώτη σε όμιλο με Ελβετία, Σκωτία και Ουγγαρία, ενώ στους «16» νίκησε δύσκολα με 2-0 τη Δανία.

Η Ισπανία σε όμιλο με Ιταλία, Κροατία και Αλβανία είχε τερματίσει πρώτη με εννέα βαθμούς. Στους «16» απέκλεισε τη Γεωργία, της οποίας επικράτησε με 4-1.

Η ημέρα έχει ακόμα έναν αγώνα ανάμεσα σε Πορτογαλία και Γαλλία στις 22:00

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Γερμανίας με την Ισπανία για τον 1ο αγώνα της φάσης των προημιτελικών του Euro 2024.