LIVE: ΙΣΠΑΝΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:22 - 20.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:35 - 20.06.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ισπανία και Ιταλία για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2024.

Τέλος παιχνιδιού: Ισπανία - Ιταλία 1-0

90+6' Τελευταίες στιγμές στο ματς με την Ιταλία να πιέζει να κλέψει τον πόντο της ισοπαλίας.

90+2' Νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Αγιόθε να μη νικά ξανά τον Ντοναρούμα από πολύ καλή θέση.

90+1' Ευκαιρία για τους Ισπανούς, με τον Ντοναρούμα να λέει όχι στον Αγιόθε.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

86' Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η Ιταλία να ολοκληρώσει το ματς δίχως αξιοσημείωτη τελική προσπάθεια.

78' Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του ματς, με την Ισπανία να διαχειρίζεται το προβάδισμα της και την Ιταλία να μοιάζει ανήμπορη να αντιδράσει.

71' Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Νίκο Γουίλιαμς με ένα φοβερό σουτ αφού έκλεισε προς τα μέσα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

69' Κίτρινη κάρτα για τον Λε Νορμάν.

Το αυτογκόλ του Καλαφιόρι για το 1-0 της Ισπανίας

60' Νέα καλή στιγμή για τους Ισπανούς, με τη σουτάρα του Γιαμάλ να περνάει ελάχιστα άουτ.

58' Ευκαιρία για την Ισπανία με μακρινό σουτ του Μοράτα, απέκρουσε δύσκολα ο Ντοναρούμα.

57' Βρίσκει αυτό που ξεκάθαρα δικαιούται η Ισπανία βάσει της εικόνας της.

55' ΓΚΟΟΛ για την Ισπανία, 1-0! Μετά από γύρισμα του Νίκο Γουίλιαμς, ο Μοράτα βρήκε ελάχιστα την μπάλα, το ίδιο και ο Ντοναρούμα και στη συνέχεια εκείνη κατέληξε στον Καλαφιόρι, που άθελα του την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας του.

53' Δυνατό σουτ του Πέδρι, μπλοκάρει ο Ντοναρούμα σε δεύτερο χρόνο.

52' Εξαιρετικό γύρισμα του Κουκουρέγια, το πλασέ του Πέδρι πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

46' Ο Κριστάντε κατάφερε να πάρει κίτρινη κάρτα στα πρώτα δευτερόλεπτα που έχει πατήσει το πόδι του στον αγωνιστικό χώρο.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ισπανία - Ιταλία 0-0

45+2' Κίτρινη κάρτα στον Ρόδρι για διαμαρτυρίες. Ο άσος της Σίτι χάνει το επόμενο ματς με την Αλβανία.

45+1' Πρώτη τελική για τους Ιταλούς με ένα πολύ άστοχο σουτ του Κιέζα.

41' Δυνατό σουτ του Ρουίθ, μπλοκάρει ο Ντοναρούμα.

37' Κάκιστο σουτ από τον Ρουίθ έξω από την περιοχή, πολύ άουτ η μπάλα.

33' Δεν έχει καταφέρει το παραμικρό η Ιταλία επιθετικά.

29' Σουτ του Ρόδι με κατεύθυνση προς την εστία, στα σώματα η μπάλα.

27' Δοκιμάζει και ο Ρόδρι το πόδι του τώρα από πολύ μακριά, άστοχο το σουτ.

25' Νέα πολύ καλή στιγμή για τους Ισπανούς! Ο Ρουίθ δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακρινή απόσταση, είπε όχι εντυπωσιακά ο Ντοναρούμα.

24' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Γιαμάλ με μία εντυπωσιακή ενέργεια πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, έδωσε στον Μοράτα, αλλά εκείνος βγήκε πολύ πλάγια και δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντοναρούμα.

19' Μέχρι στιγμής η Ισπανία είναι αυτή που έχει τον έλεγχο, με τους Ιταλούς να να περιμένουν και να ποντάρουν περισσότερο στις αντεπιθέσεις.

15' Κίτρινη κάρτα στον Ντοναρούμα για διαμαρτυρίες.

10' Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Μοράτα με ένα εξαιρετικό γέμισμα βρήκε τον Γουίλιαμς, εκείνος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα.

8' Βρέθηκε στο έδαφος ο Πελεγκρίνι μετά από σύγκρουση με τον Πέδρι και είχαμε μία μικρή διακοπή.

6' Έχουν μπει πιο καλά οι Ισπανοί σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

2' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία με το καλημέρα! Σέντρα από τον Νίκο Γουίλιαμς, κεφαλιά του Πέδρι και εντυπωσιακή επέμβαση του Ντοανρούμα για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

1' Άρχισε το ματς!

Η ανάκρουση των εθνικών ύμνων ολοκληρώθηκε, όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο ομάδες έχουν έρθει αντιμέτωπες και σε τελικό του Euro, το 2012, όταν η Ισπανία είχε επικρατήσει με 4-0 και είχε στεφθεί back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η ενδεκάδα της Ιταλίας: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Ντιμάρκο, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Φρατέσι, Κιέζα, Πελεγκρίνι, Σκαμάκα.

Η ενδεκάδα της Ισπανίας: Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Πέδρι, Γουίλιαμς, Γιαμάλ, Μοράτα.