Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:18 - 15.06.2024 / Ανανεώθηκε: 19:06 - 15.06.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ισπανία και Κροατία για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2024.

Τέλος παιχνιδιού: Ισπανία - Κροατία 3-0

Πέντε τα λεπτά των καθυστρήσεων.

88' Ο Φεράν Τόρες δοκίμασε το πόδι του από πλάγια θέση, κόντραρε στα σώματα η μπάλα.

Δεν μετράει το γκολ της Κροατίας! Αυρώθηκε για οφσάιντ, παραμένει το 3-0.

80' ΓΚΟΟΛ για την Κροατία, 3-1! Ο Πέτκοβιτς δεν νίκησε τον Σιμόν από την άσπρη βούλα, αλλά το έκανε στη συνέχεια της φάσης.

78' Είναι πέναλτι! Ευκαιρία να μειώσει η Κροατία.

78' Πέναλτι για την Κροατία! Ελέγχεται από το VAR η φάση...

74' Σουτ του Όλμο, μπλοκάρει ο Λιβάκοβιτς.

68' Η Ισπανία διαχειρίζεται άνετα το προβάδισμα της κόντρα σε μία Κροατία, που δεν μοιάζει ικανή να κάνει το ματς ενδιαφέρον ξανά.

56' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία! Στάνισιτς και Μπούντιμιρ είδαν τις προσπάθειες τους να σταματούν στα σώματα των Ισπανών.

52' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Γιαμάλ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, έκανε το πλασέ, αλλά ο Λιβάκοβιτς του είπε όχι εντυπωσιακά.

Το γκολ του Καρβαχάλ για το 3-0 της Κροατίας

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ισπανία - Κροατία 3-0

45+2' ΓΚΟΟΛ για την Ισπανία, 3-0! Μετά από μία υπέροχη σέντρα του Γιαμάλ, ο Καρβαχάλ έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ του Ρουίθ για το 2-0 της Ισπανίας

Το γκολ του Μοράτα για το 1-0 της Ισπανίας

33' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Κροατία! Αρχικά ο Μπρόζοβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Σιμόν και στη συνέχεια ο Μάγιερ από κοντά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

32' ΓΚΟΟΛ για την Ισπανία, 2-0! Απίστευτη ενέργεια από τον Ρουίθ αρχικά και μετέπειτα εκπληκτικό σουτ. Λίγα λεπτά μετά την απίστευτη ασίστ, έβαλε και ένα πανέμορφο γκολ.

30' Παραλίγο να έχει άμεση απάντηση η Κροατία, με το σουτ του Κόβασιτς να καταλήγει στην αγκαλιά του Σιμόν.

29' ΓΚΟΟΛ για την Ισπανία, 1-0! Μετά από μία εξαιρετική μπαλιά του Ρουίθ, ο Μοράτα βγήκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε υποδειγματικά τον Λιβάκοβιτς.

22' Κεφαλιά του Μπουντιμίρ, άουτ η μπάλα.

22' Σιγά σιγά αρχίζει και η Κροατία να παίρνει μέτρα μέσα στο γήπεδο και να προσπαθεί να γίνει απειλητική.

Διπλή ευκαιρία

15' Ο Γιαμάλ έφυγε στην κόντρα με πολλές προϋποθέσεις, αλλά έκανε... τσαφ, αφότου πάτησε περιοχή, με αποτέλεσμα να χαθεί μία σημαντική ευκαιρία για την Ισπανία.

Να σκοράρουν και οι δύο ομάδες

10' Ένα φάουλ τώρα για τους Ισπανούς σε σχετικά καλό σημείο.

7' Ευκαιρία για την Ισπανία, με το σουτ του Μοράτα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λιβάκοβιτς.

5' Καλύτερη η Ισπανία σε αυτά τα πρώτα λεπτά, πιέζει ψηλά.

1' Το ματς ξεκίνησε!

Οι δύο ομάδες έχουν πραγματοποιήσει την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Λούκα Μόντριτς γνώρισε αποθέωση και από τους Κροάτες, αλλά και από τους Ισπανούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 50.000 Κροάτες.

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσις, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς, Μάγιερ, Μπούντιμιρ, Κράμαριτς.

Ισπανία: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Νάτσο, Κουκουρέγια, Πέδρι, Ρουίθ, Ρόδρι, Γιαμάλ, Γουίλιαμς, Μοράτα.