©imago

Sportal newsroom 12:29 - 19.06.2024 / Ανανεώθηκε: 17:41 - 19.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την αναμέτρηση της Κροατίας με την Αλβανία για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Euro 2024.

Τέλος αγώνα. Κροατία - Αλβανία 2-2.

90+4' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Αλβανία 2-2. Ο Γκιασούλα με ένα πλασέ από το ύψος του πέναλτι «νίκησε» τον Λιβάκοβιτς και έκανε το 2-2.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

88' Καλή στιγμή για την Κροατία. Ο Μόντριτς έκανε ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Στρακόσα.

Για δεύτερο σερί παιχνίδι η Αλβανία αν και άνοιξε το σκορ, στη συνέχεια δεν άντεξε και δέχτηκε την ανατροπή.

76' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Κροατία 2-1. Μετά από κλέψιμο στο κέντρο, οι Κροάτες βγήκαν στην κόντρα, ο Σούσιτς σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Γκιασούλα και κατέληξε στα δίχτυα.

73' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Κροατία 1-1. Ο Κράμαριτς βρέθηκε στην περιοχή, έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια και με συρτό σουτ ισοφάρισε για τους Κροάτες.

68' Καλή στιγμή για την Κροατία. Ο Πάσαλιτς πήρε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

66' Μπαϊράμι έκανε ένα σουτ υπό πίεση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Λιβάκοβιτς.

63' Ο Ασλάνι έκανε ένα σουτ, αλλά δεν ανησύχησε ο Λιβάκοβιτς.

60' Ο Πέρισιτς «δοκίμασε» το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά ο Στρακόσα και πάλι μπλόκαρε σταθερά

Έχει διακοπεί το παιχνίδι. Ο Μόντριτς έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Ραμαντάνι, ο οποίος δείχνει ότι πονάει.

57' Καλή στιγμή για την Κροατία. Ο Σούταλο μετά από κόρνερ του Μόντριτς, έπιασε μα κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε έξω.

53' Ο Κόβασιτς έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Λάτσι, αλλά ο Στρακόσα μπλόκαρε και πάλι.

Έχει μπει δυναμικά στο δεύτερο μέρος η Κροατία, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

49' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία. Ο Πέτκοβιτς έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Στρακόσα απέκρουσε.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος στο πρώτο μέρος. Κροατία - Αλβανία 0-1.

45' Μεγάλη ευκαιρία για την Αλβανία. Ο Μιτάι έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας των Κροατών, αλλά ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε εύκολα.

38' Κακό σουτ του Μπρόζοβιτς, μπλόκαρε εύκολα ο Στρακόσα.

Μετά το γκολ η Κροατία προσπαθεί να πιέσει για να βρει την ισοφάριση, αλλά η αμυντική λειτουργία των Αλβανών είναι εξαιρετική.

36' Καλή εκτέλεση του Μόντριτς, αλλά ο Στρακόσα έδιωξε με γροθιές.

35' Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τους Κροάτες.

30' Τεράστια ευκαιρία για την Αλβανία. Ο Μόντριτς έκανε ένα λάθος, ο Ασλάνι βγήκε τετ α τετ αλλά ο Λιβάκοβιτς του είπε «όχι».

28' Καλό σουτ του Χυσάι, πέρασε λίγο πάν από τα δοκάρια.

26' Καλή κεφαλιά του Πέτκοβιτς, πέρασε εκτός.

24' Η Κροατία δυσκολεύεται να πατήσει την αντίπαλη περιοχή.

20' Σουτ του Μπρόζοβιτς λίγο έξω από την περιοχή, αλλά δεν ανησύχησε τον Στρακόσα.

19' Καλή σέντρα του Πέρισιτς, δεν κατάφερε να πάρει κανείς την κεφαλιά

Μάλιστα στο προηγούμενο παιχνίδι με την Ιταλία είχε βάλει το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του Euro, στα 0,23''.

Η Αλβανία για δεύτερο σερί παιχνίδι έχει μπει μπροστά στο σκορ.

14' Καλό σουτ του Μπαϊράμι, κόρνερ η μπάλα.

10' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Αλβανία 1-0. Ο Χισάι έβγαλε μια ωραία σέντρα και ο Λάτσι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ για τους Αλβανούς.

7' Έχουν αρχίσει να πιέζουν οι Κροάτες.

5' Συρτή σέντρα από τον Γιουράνοβιτς, έκοψε η αλβανική άμυνα.

5' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Κροατία.

Έναρξη αγώνα.

Χθες (18/6) για τον έκτο όμιλο, η Τουρκία επικράτησε με 3-1 της Γεωργίας και η Πορτογαλία με 2-1 της Τσεχίας.

Κάπως έτσι και οι δύο παίζουν σήμερα το μέλλον τους στη διοργάνωση.

Στην πρώτη αγωνιστική αμφότερες οι ομάδες γνώρισαν την ήττα. Η Αλβανία ηττήθηκε με 1-2 από την Ιταλία και η Κροατία έχασε με 0-3 από την Ισπανία.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων έχει ξεκινήσει. Σε κάτι λιγότερο από 30 λεπτά έχουμε σέντρα.

Η ενδεκάδα της Κροατίας: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Σούταλο, Πέρισιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς, Μάγερ, Κράμαριτς, Πέτκοβιτς.

Αναπληρωματικοί: Λάμπροβιτς, Ιβούσιτς, Έρλιτς, Βλάσιτς, Πόγκρασιτς, Μάριο Πάσαλιτς, Μπούντιμιρ, Ιβανούσετς, Σόσα, Πιάτσα, Βίντα, Στάνισιτς, Μάρκο Πάσαλιτς, Σούτσιτς, Μπατούρινα.

Η ενδεκάδα της Αλβανίας: Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι, Ασλάνι, Λάτσι, Ασάνι, Μανάι, Μπαϊράμι.

Αναπληρωματικοί: Ετρίτ Μπερίσα, Καστράτι, Μπαλίου, Γκιάσουλα, Μιχάι, Μεργκίμ Μπερίσα, Μούτσι, Ισμαΐλι, Ντάκου, Σεφέρι, Αμπράσι, Κουμπούλα, Αλίζι, Χότζα, Μπρόγια.

Η σημερινή μέρα έχει ακόμα δύο αγώνες για τον πρώτο όμιλο. Στις 19:00 η Γερμανία θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία και στις 22:00 η Σκωτία την Ελβετία.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1 HD.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Κροατία και Αλβανία για τη 2η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Euro 2024.