LIVE: ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ

Sportal newsroom Χρήστος Τσάλτας Aχιλλέας Μαυροδόντης 16:48 - 07.07.2024 / Ανανεώθηκε: 21:19 - 07.07.2024

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη του τελικού του προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ ανάμεσα σε Ελλάδα και Κροατία, μέσα από το Sportal.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: Κροατία - Ελλάδα 69-80

69-80 ο Μάριο Χεζόνια βάζει δύο βολές 22'' πριν το τέλος. Η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι... γεγονός!

67-80 με τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Το έβαλε χρησιμοποιώντας το ταμπλό!

65-76 και 65-77 με τις δύο εύστοχες βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Κερδίζει φάουλ και δύο ελεύθερες βολές 100'' πριν το τέλος του τελικού στο Προολυμπιακό Τουρνούα. Η Ελλάδα βρίσκεται μία ανάσα πριν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

65-75 o Μάριο Χεζόνια απαντάει με τρίποντο στο τρίποντο του Παπαγιάννη

62-75 τρομερό τρίποντο του Γιώργου Παπαγιάννη από τη γωνία στην εκπνοή της επίθεσης. Ο Έλληνας σέντερ έχει πλέον 19 πόντους με 5/8 τρίποντα. Είναι ο πρώτος σκόρερ του ματς.

Απομένουν 2'29'' για το φινάλε

60-72 απαντάει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με σουτ από μέση απόσταση

60-70 μειώνει ο Ντάριο Σάριτς με τρίποντο

57-70 με δύο εύστοχες βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Στο +13 η Εθνική 4'40'' πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου

Άρχισε το δεύτερο μέρος

Κομβικά τα σουτ στο πρώτο ημίχρονο για την Ελλάδα. Η Κροατία έχει κλειστεί μέσα και δίνει τα σουτ, με την Ελλάδα να την τιμωρεί στο πρώτο μισό του αγώνα. Πάμε να δούμε τι θα γίνει στο δεύτερο!

8/15 τρίποντα για την Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο!

Παπαγιάννης 5 τρίποντα
Παπανικολάου 1
Λαρεντζάκης 1
Καλάθης 1

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου με το σκορ στο 39-45

39-45 στο 19' με τον Παπανικολάου να σκοράρει για τρεις!

39-42 στο 19' με τον Γιάννη να δίνει λύσεις

39-40 στο 18' με την Κροατία να τρέχει ένα 6-0 και να μειώνει στον πόντο

33-40 στο 17' με τον Παπαγιάννη στο 4ο(!) τρίποντό του!

33-37 στο 16' με τον Ντρέζνιακ να μειώνει με τρίποντο και φάουλ

29-37 στο 15' με τον Ουόκαο να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει

Η Εθνική δίνει απαντήσεις στο Προολυμπιακό σε όσους λένε πως δεν έχει παίκτες να σουτάρουν. Στον τελικό μετράει 6/9 τρίποντα ήδη και έχει βρει ξανά λύσεις από το τρίποντο.

29-35 στο 14' με τον Τολιόπουλο να ευστοχεί στο τρίποντο και να στέλνει την Ελλάδα στο +6!

29-32 στο 14' με τον Παπαγιάννη ξανά για τρεις!

22-23 στο 10' με 1/2 βολές του Γιάννη

Αρκετά σκαμπανεβάσματα για την Εθνική στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Κροάτες να δείχνουν διαβασμένοι και έτοιμοι να βάλουν το σώμα τους στη φωτιά. Αναμένεται μάχη στο υπόλοιπο του αγώνα, η «γαλανόλευκη» πρέπει να διατηρήσει την ένταση στα ίδια επίπεδα.

ΤΕΛΟΣ πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 22-22

22-22 στο 9' με 2/2 βολές του Χεζόνια

20-22 στο 8' με τον Λαρεντζάκη στο τρίποντο

20-19 στο 8' με τον Χεζόνια να ευστοχεί στο λέι απ

18-19 στο 8' με τον Παπαγιάννη να καρφώνει μετά από λόμπα του Τολιόπουλου

18-17 στο 7' με τον Παπαγιάννη να ευστοχεί από μακριά!

18-14 στο 7' με τρίποντο του Σάριτς

15-14 στο 7' με τον Μήτογλου

Κάκιστοι οι διαιτητές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ας ελπίσουμε σε καλύτερη συνέχεια. Ειδικά το δεύτερο φάουλ του Παπανικολάου είναι αστείο

13-12 στο 6' με 2 βολές του Χεζόνια

Πρώτο πρόβλημα για την Εθνική τα 2 φάουλ του Γιώργου Παπαγιάννη. Σε ένα διάστημα που είχε ξεκινήσει καλά το παιχνίδι.

11-12 στο 5' με σουτ του Χεζόνια

Η Εθνική έχει ξεκάθαρη στόχευση στην άμυνα να μην πάει η μπάλα στα χέρια του Ζούμπατς. Αμέσως double team όταν παίρνει τη μπάλα. Στην επίθεση ξεκάθαρη διάθεση για παιχνίδι στο post και κοντά στο καλάθι με Παπαγιάννη και Αντετοκούνμπο.

9-12 στο 4' με τον Καλάθη στο πρώτο τρίποντο της Ελλάδας

7-9 στο 3' με τον Γιάννη να σκοράρει από μέση απόσταση

7-7 στο 3' με φλότερ του Ζούμπατς

5-7 στο 2' με τον Γιάννη να παίρνει το ντράιβ και να σκοράρει

4-5 στο 2' με τον Παπαγιάννη να καρφώνει με δύναμη

4-3 στο 1' με τον Σάριτς από κοντά

2-3 στο 1' με τον Παπαγιάννη να σκοράρει για τρεις!

2-0 στο 1' με βολές του Χεζόνια

Και το παιχνίδι ξεκινά!

Ουόκαπ, Καλάθης, Παπανικολάου, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο οι πέντε πρώτοι της Ελλάδας

Σμιθ, Χεζόνια, Σάριτς, Ντρέζνιακ και Ζούμπατς οι 5άδα της Κροατίας

Πριν την αναμέτρηση, Σωτηρίου, Μαυροδόντης και Τσάλτας ανέλυσαν τα δεδομένα για την Εθνική μας, στο Pre Game Live του Sportal

Στο ΣΕΦ, πέραν των χιλιάδων φιλάθλων που γέμισαν τις εξέδρες, είναι και η Εθνική Εφήβων

Πέραν του προβλήματος με τον Κώστα Αντετοκούνμπο, η Εθνική μας έχει όλους τους παίκτες κανονικά στην διάθεσή της. Πλήρης είναι και η Κροατία

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Εθνικής μας απέναντι στην Κροατία, σε ένα ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.