Γιώργος Σακελλαρίου 16:16 - 14.09.2024 / Ανανεώθηκε: 18:49 - 14.09.2024

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Λαμία - Athens Kallithea για την τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τα highlights της αναμέτρησης Λαμία - Athens Kallithea 0-0

Το δοκάρι του Βαλμπουενά

Τέλος αγώνα. Λαμία - Athens Kallithea 0-0

93' Ευκαιρία για τη Λαμία. Κεφαλιά του Κορνέζου έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι

93' Κίτρινη στον Ματίγια

92' Ακόμα δύο λεπτά. Στατική φάση για τη Λαμία

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε με το δεξί από τα 20 μέτρα και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι

86' Δοκάρι για τη Λαμία

85' Ο Λουκίνας στη θέση του Ντεμέτριους

85' Ευκαιρία για τη Λαμία. Κεφαλιά πάσα του Βλαχομήτρου, δεξί σουτ εντός περιοχής του Ενρίκεζ έφυγε ένα μέτρο άουτ

83' Αριστερό σουτ εκτός περιοχής του Τζιάνι, απέκρουσε ο Κόστιτς στην αριστερή γωνία και στη συνέχεια ο Βαλμπουενά γύρισε στον Ντεμέτριους, ο οποίος από τη μικρή περιοχή σούταρε ψηλά άουτ

83' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Η ευκαιρία του Ντεμέτριους

80' Γκοτζαμανίδης αντί Σάντμπεργκ

76' Ο Μότοκ έκοψε τελευταία στιγμή την μπαλιά στον Φουρτάδο που ήταν έτοιμος να εκτελέσει στη μικρή περιοχή

72' Φάουλ του Βλαχομήτρου με το αριστερό, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Εκτός Μερκάτι και Μουτίνιο

70' Βαλπουενά και Ματίγια μέσα για την Καλλιθέα

70' Εκτός Ρινγκ, Μέκιτς και Μπίκοφ

Μέσα Δοϊρανλής, Σαραμαντάς κι Ενρίκεζ

69' Τρεις αλλαγές για τη Λαμία

65' Κίτρινη στον Αντράντε

64' Κίτρινη στον Μιρέν

63' Αριστερό σουτ του Μουτίνιο από το όριο της μεγάλης περιοχής η μπάλα έφυγε 1-2 μέτρα από το αριστερό δοκάρι

59' Μεγάλη ευκαιρία για την Athens Kallithea. Δεξί σουτ του Ντεμέτριους αριστερά εντός περιοχής, απέκρουσε ο Κόστιτς στην αριστερή του γωνία

58' Ο Τζιάνι στη θέση του Ουλντρίκις

57' Ο Μανθάτης γύρισε από δεξιά, ο Κορνέζος έβαλε την κόντρα, η μπάλα βρήκε ξανά στον Μανθάτη κι έφυγε άουτ με αποτέλεσμα να περάσει ο κίνδυνος για τη Λαμία

55' Ετοιμάζει αλλαγές και η Athens Kallithea

53' Ο Φουρτάδο αντί του Γκουίντο

Στην εξέλιξη σε σέντρα από δεξιά, ο Ουλντρίκις επιχείρησε να σκοράρει με το χέρι!

49' Ο Σοϊρι ελίγχθηκε στη μεγάλη περιοχή και το δεξί σουτ που επιχείρησε κόντραρε.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Δεν θα κάνουν αλλαγές οι δύο ομάδες

Τέλος ημιχρόνου Λαμία - Athens Kallithea 0-0

45'+1' Ακόμα ένα λεπτό

44' Κακό κοντρόλ του Ουλντρίκις, άνοιξε τη μπάλα και μπλόκαρε ο Κόστιτς με διπλή προσπάθεια

37' Ανεκμετάλλευτο φάουλ για τη Λαμία, που δεν έχει κάνει κάτι αξιόλογο έως τώρα

33' Νέα καλή στιγμή για την Athens Kallithea. Αριστερό σουτ του Ουλντρίκις λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή ήταν αδύναμο κι έφυγε ένα μέτρο από το αριστερό δοκάρι

Ο Μανθάτης μπήκε από δεξιά, έκανε το δεξί σουτ και η μπάλα κόντραρεκι έφυγε κόρνερ, αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ

32' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς

Στο 30' παραμένει το 0-0

23' Χωρίς σκορ και μεγάλη φάση έως τώρα. Μετά το 15' η Λαμία ισορρόπησε και έχει έναν υποφερτό ρυθμό το παιχνίδι

19' Αριστερό σουτ του Μουτίνιο εντός περιοχής, κόντραρε, φώναξε για χέρι ο Μουτίνιο, αλλά δεν υπήρχε παράβαση

18' Χαμηλά η εκτέλεση του Μέκιτς με το δεξί, μπλόκαρε ο Μπαραγάν

17' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο, στο ημικύκλιο, πήρε για τη Λαμία ο Νούνιες

15' Ο Ραντόνια μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά άνοιξε το κοντρόλ κι έκανε επιθετικό φάουλ

13' Αριστερό αδύναμο σουτ του Μουτίνιο από το όριο της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε ο Κόστιτς

Χωρίς ρυθμό και φάση έως τώρα το ματς

10' Η Athens Kallithea δείχνει περισσότερη διάθεση να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο

5' Νέα στατική φάση για του φιλοξενούμενους, πέρασε απευθείας άουτ η μπάλα σε φάουλ γέμισμα

3' Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ

2' Δεν βγήκε η κομπίνα της Καλλιθέας, αλλά πήρε κόρνερ

Σέντρα στο ματς

Διαιτητές: Αναστάσιος Παπαπέτρου, Γεωργία Κομισοπούλου, Λάμπρος Διαμαντής 4ος Διαιτητής: Γεώργιος Αλάμπεης

Στις τρεις τελευταίες τους αναμετρήσεις για αγώνα πρωταθλήματος δεν έχει σημειώσει τέρμα η Athens Kallithea, με τελευταίο της να είναι αυτό στις 15 Νοεμβρίου 2015, στην ήττα με 2-1 στη Λαμία.

Η Λαμία, πάντως, για τις αναμετρήσεις τους για την δεύτερη κατηγορία έχει πέντε νίκες σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.

Υπάρχει παρελθόν μεταξύ τους τόσο στην δεύτερη, όσο και στην τρίτη κατηγορία, με τους δύο αντιπάλους να έχουν συναντηθεί σε αγώνα πρωταθλήματος τελευταία φορά στις 2 Απριλίου 2017, όταν η Λαμία πήρε τη νίκη στην έδρα της Athens Kallithea με 1-0, σκορ με το οποίο είχε επικρατήσει της αθηναϊκής ομάδας και στην αναμέτρηση που έγινε στην Φθιώτιδα στις 22 Δεκεμβρίου 2016.

Στην ρεβάνς η Λαμία επικράτησε με 2-1 στην Αθήνα και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους για το πρωτάθλημα της Stoiximan Super League, ενώ η τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωπες ήταν για το Κύπελλο Ελλάδος. Στις 14 Δεκεμβρίου 2022 η Λαμία υποδέχθηκε την ομάδα της Καλλιθέας και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 (88’ Μπεχαράνο – 80’ Λουκίνας) για την φάση των «16» του θεσμού.

Την τρίτη αγωνιστική η Λαμία ηττήθηκε 3-0 στην έδρα της από τον Ολυμπιακό και η Athens Kallithea με εντυπωσιακή εμφάνιση έφερε 2-2 στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό

Μερκάτι και Σοϊρι ξεκινούν αντί των Ματίγια, Χάνουσεκ σε σχέση με το ματς στη Λεωφόρο