Χρήστος Τσάλτας 17:12 - 12.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:17 - 31.05.2024

39: 100-86 το σκορ

38: 98-82 με τον Ράντεμπο που μετράει 32 πόντους.

36: 92-77 με τον ΜακΡέι να μειώνει

35: 92-75 με τον ΜακΡέι

36': 92-73 με τον Ράντοβιτς

35': 90-73 με τον Κουζμίνσκας

34': 88-70 με κάρφωμα του Κουζέλογλου

33': 86-68 με τον Κουζμίνσκας

32': 86-65 με τον ΜακΡέι

32': 86-63 με τον Ράντεμπο

Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΚ δεν έχει και πάλι ενέργεια στο παρκέ

31': 84-63 με τον Νάιτ να σκοράρει

31': 80-63 με τον Ντιανέ

Τέλος τρίτης περιόδου: Μούρθια - ΑΕΚ 79-63

29': 75-61 με τον Κουπέν

29': 72-61 με τον Νετζήπογλου

29': 72-59 με τον Ντιανέ

28: 70-59 με τρίποντο του Νετζήπογλου

27': 70-56 με τρίποντο του Ράντεμπο (17π)

Τα διαδοχικά λάθη του Νάιτ η Μούρθια τα τιμωρεί..

27': 67-56 με τον Ράντεμπο να σκοράρει

27': 63-56 με τον ΜακΡέι

27': 63-54 με τον Κουζμίνσκας να μειώνει

26': 63-52 με 2/2 βολές του Σαντ Ρος

26': 61-52 με 2/2 βολές του Κουπέιν

25': 59-52 με γκολ-φάουλ του Αγραβάνη

25': 59-50 με τον Σλίβα

Η ΑΕΚ είχε πολλές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα και στο σουτ. Η λογική λέει πως θα πληρώσει αυτές τις χαμένες ευκαιρίες...

23': 57-50 με 1/2 βολές του Αγραβάνη

22': 57-49 με τον ΜακΡέι

21': 57-47 με τρίποντο του Αγραβάνη

21': 57-44 με τον Τοντόροβιτς

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Το -11 ίσως να αδικεί την συνολική εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, που έκανε μεγάλη προσπάθεια για να καλύψει το χαμένο έδαφος. Πολλή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. αλλά η Μούρθια είχε τον τρόπο να βρει σκορ και να κρατήσει ψηλά τη διαφορά.

Τέλος ημιχρόνου: Μούρθια - ΑΕΚ 55-44

19': 55-44 με τον Ένις

19': 53-44 με γκολ-φάουλ του Νάιτ

19': 53-41 με τον Σλίβα

19': 51-41 με τη βολή του Σλίβα μετά την τεχνική ποινή του ΜακΡέι

18': 50-41 με τ΄ριποντο του Νάιτ

18': 50-38 με τρίποντο του Τοντόροβιτς

17': 46-38 με 1/3 βολές του Σλίβα

17': 45-38 με τον Ραντλ να απαντάει

16'; 45-36 με τον Τοντόροβιτς

16': 43-36 με τον ΜακΡέι να μειώνει

16': 43-33 με τον Ένις

15': 41-33 με τρίποντο του Κουζμίνσκας

15': 41-30 με τον Ράντεμπο ξανά

14': 39-30 με τρίποντο του Ραντλ

Η ΑΕΚ έχει καλύτερο ρυθμό και περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και πάλι δεν έχει κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

13': 39-27 με τον Ράντεμπο να σκοράρει ξανά

13': 37-27 με τον Κουζέλογλου να σκοράρει

12': 37-25 με τον Ραντλ

12': 37-23 με τον Ντιανέ

12': 35-23 με κάρφωμα του Κουζέλογλου

Σημάδια αντίδρασης με μπροστάρη τον Κουζμίνσκας για την ΑΕΚ.

11΄: 35-21 με προσπάθειες του Κουζμίνσκας

Τι να πει κάποιος για το πρώτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ; Δεν υπάρχουν λόγια. 7/8 δίποντα, 6/9 τρίποντα για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό τα λέει όλα.

Τέλος πρώτης περιόδου. Μούρθια - ΑΕΚ 35-15

9': 34-13 με τον Ράντεμπο να σκοράρει να παίρνει και το φάουλ

9': 32-13 με τον Νετζήπογλου

9': 32-11 με νέο καλάθι του Ράντεμπο

8': 30-11 με τρίποντο του Ράντεμπο

8': 27-11 με 2/2 βολές του Κουζμίνσκας

Δεν χρήζει σχολιασμού το παιχνίδι. Το σκορ (27-9) τα λέει όλα. Ο Ηλίας Ζούρος έχει πάρει ήδη και τα 2 τάιμ άουτ.

8': 27-9 με τρίποντο του Ένις

7'΅24-9 με κλέψιμο και κάρφωμα του Σλίβα

7': 22-9 με τον Σλίβα να σκοράρει ξανά

7': 20-9 με καλάθι του Κουζέλογλου

6': 20-7 με 1/2 βολές του Τοντόροβιτς;

6': 19-7 με νέο τρίποντο του Σλίβα

4': 16-7 με τρίποντο του Χόλινς

Καμία διάθεση, λάθος επιλογές σε όλα για την ΑΕΚ και ήδη η Ένωση στο -12.

3': 16-4 με τον Κούρουκς στο ανοιχτό γήπεδο

3': 14-4 με τρίποντο του Σλέβα

2': 11-4 με νέο τρίποντο του Ένις

Διαδικαστικού χαρακτήρα το παιχνίδι για την ΑΕΚ και από τα πρώτα λεπτά καταλαβαίνει κανείς το γιατί...

2': 8-4 με τρίποντο του Κοπέιν

2': 5-4 με 1/2 βολές του Τοντόροβιτς

2': 4-4 με 1/2 βολές του Νάιτ

1': 4-3 με 1/2 βολές του Αγραβάνη

1': 4-2 με τον Κούρουκς να ανοίγει λογαριασμό

1': 2-2 με καλάθι του Χόλινς

1': 2-0 με καλάθι του Ένις

Αρχίζει ο αγώνας.

Η πεντάδα της ΑΕΚ: Νάιτ, Χόλινς, ΜακΡέι, Αγραβάνης, Χατζηδάκης.

Ο Μόργκαν αν και ταξίδεψε είναι με πολιτικά στον πάγκο. Ο Λάνγκστον Χολ είναι εκτός λόγω της γέννησης του παιδιού του.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Ραντλ, Καράμπελας, Χόλινς, Νετζήπογλου, Αγραβάνης, Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας, Νάιτ, Κουζέλογλου, Μόργκαν, ΜακΡέι.

Χωρίς προβλήματα η Μούρθια, με τον Σίτο Αλόνσο να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του.

Με πολλά προβλήματα στην Ισπανία η ομάδα του Ηλία Ζούρου. Εκτός μάχης οι τραυματίες Τζάστιν Τίλμαν, Δημήτρης Φλιώνης, αλλά και ο Τζόρνταν Μόργκαν, που υπέστη μερική ρήξη συνδέσμων στον αγκώνα.

Στο 0-4 το ρεκόρ των κιτρινόμαυρων, στο 3-1 η Μούρθια, που θέλει τη νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αδιάφορο βαθμολογικά το παιχνίδι για την Ένωση, καθώς έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια του BCL.

Καλησπέρα σας. Η ΑΕΚ βρίσκεται στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Μούρθια για την 5η αγωνιστική της φάσης των 16 του BCL. Τζάμπολ στις 21:30