LIVE: ΝΟΑ - ΑΕΚ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 16:47 - 06.08.2024 / Ανανεώθηκε: 21:02 - 06.08.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης Νόα - ΑΕΚ, για τον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League. Σε σχόλιο Κώστα Τσίλη.

Τέλος παιχνιδιού: Νόα - ΑΕΚ 3-1

90+8' Γκολ για τη Νόα, 3-1! Ο Μανβελγιάν εκμεταλλεύτηκε πως η άμυνα της ΑΕΚ ήταν για ακόμη μία φορά εκτός τόπου και χρόνου και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Αρμένιους.

90+7' Δυνατό σουτ του Περέιρα, πολύ άουτ η μπάλα.

Το... απίθανο γκολ της Νόα για το 2-1

93' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με μία ωραία σέντρα του Άμραμπατ.

Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Πιέζει η ΑΕΚ, προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δυσκολεύεται πολύ στο δημιουργικό κομμάτι.

84' Νέα επέμβαση του Στρακόσα, σώζει την ΑΕΚ από τρίτο γκολ.

Είναι εξαιρετικά κακή η ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ. Και είναι τρομερά τα ατομικά λάθη που γίνονται από την μεσαία γραμμή και πίσω. Εύκολα λάθη, δώρα στον αντίπαλο.

84' Μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο Στρακόσα.

83' Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για τους Αρμένιους.

82' Σέντρα του Ρότα, ο Κοϊτά δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά.

80' Απειλεί η Νόα, με το «ψαλιδάκι» του Γκρεγκόριο να καταλήγει στην αγκαλιά του Στρακόσα.

79' Κίτρινη κάρτα στον Κοϊτά.

76' Ωραία ενέργεια από τον Κοϊτά, του οποίου το σουτ κόντραρε.

73' Αδύναμο σουτ του Πίνσον, μπλόκαρε ο Στρακόσα.

Στην τριπλή αλλαγή του Αλμέιδα πλέον παίζει ο Περέιρα σε ρόλο δεύτερου χαφ, ο Λαμέλα ελεύθερος πίσω από τον φορ και ο Κοϊτά ως αριστερός εξτρέμ.

Είναι ασύλληπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να φάει γκολ ακόμα και από τον... αέρα. Και με σκόρερ τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Τεράστιο το λάθος του Στρακόσια.

67' Γκολ για τη Νόα, 2-1. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας, Τσαντσάρεβιτς, με ένα βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο η βοήθεια του αέρα, λίγο η κακή τοποθέτηση του Στρακόσα, έφεραν αυτό το απίστευτο τέρμα.

65' Επικίνδυνο γύρισμα του Βίντα, έδιωξε με ζόρι ο Στρακόσα.

Οι παίκτες της ΑΕΚ γυρίζουν πολλές φορές την μπάλα πίσω στον Στρακόσια και αυτό φυσικά πολλαπλασιάζει τις πιθανότητες να γίνει λάθος.

59' Κίτρινη κάρτα στον Σανγκαρέ για σκληρό μαρκάρισμα στον Ρότα.

58' Κίτρινη κάρτα στον Λιούμπισιτς.

56' Ευκαιρία για τη Νόα. Ο Σάντος δοκίμασε ένα σουτ, με τον Στρακόσα να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει.

54' Κίτρινη κάρτα στον Σάντος που τράβηξε τη φανέλα του Λιβάι Γκαρσία.

Ο Λιούμπιτσιτς και πάλι είναι ο κινητήριος μοχλός της ΑΕΚ. Τα κάνει όλα σωστά, εκτός από τις τελικές του προσπάθειες, που είναι άστοχες.

51' Δυνατό σουτ του Λιούμπισιτς, άουτ η μπάλα.

50' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από γύρισμα του Λιβάι, έδιωξε με γροθιές ο γκολκίπερ της Νόα.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος!

Το γκολ του Πίνσον για το 1-1 της Νόα

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Νόα - ΑΕΚ 1-1

Η ΑΕΚ το ελέγχει το ματς, αλλά όσο κάνει εύκολα και αβίαστα λάθη, μπορεί να κινδυνέψει ανά πάσα στιγμή και από το πουθενά.

Το γκολ του Λιβάι Γκαρσία για το 1-0 της ΑΕΚ

42' Δυνατό γύρισμα του Πίνσον, περνάει παράλληλα η μπάλα.

Για μια ακόμα φορά σ' αυτά τα προκριματικά, η ΑΕΚ κάνει ένα γκολ δώρο στον αντίπαλο. Δέχεται πάλι ένα τέρμα, χωρίς καν να έχει πιεστεί και με μεγάλο ατομικό λάθος.

33' Γκολ για τη Νόα, 1-1! Ο Πίνσον έκανε μία ωραία ενέργεια, ξέφυγε από Βίντα-Μουκουντί και με ένα ωραίο σουτ νίκησε τον Στρακόσα, σε μία φάση που ξεκίνησε από τραγικό λάθος του Αλβανού γκολκίπερ.

32' Η Νόα προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει κάτι.

Η ΑΕΚ το ελέγχει απόλυτα το ματς. Και μπορεί να έχει απειλήσει (και να έχει σκοράρει) μόνο από στατικές φάσεις. Όμως γενικώς το παιχνίδι το έχει εκεί που θέλει.

26' Δείχνει να έχει ανεβάσει στροφές η ΑΕΚ μετά το γκολ.

Είναι το πέμπτο γκολ του Γκαρσία σε τρία επίσημα παιχνίδια που έχει δώσει η ΑΕΚ.

22' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Ο Γκατσίνοβιτς με μία ωραία σέντρα από εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία κι εκείνος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

20' Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες της Ένωσης μετά από πτώση του Λιβάι Γκαρσία στην αντίπαλη περιοχή. «Παίζετε» από τον Κοσοβάρο διαιτητή.

Η ΑΕΚ κυκλοφορεί μεν την μπάλα καλύτερα με Πινέδα και Λιούμπιτσιτς. Όμως δεν βρίσκει σωστό κτίσιμο επιθέσεων και γι αυτό και δεν έχει πατήσει ακόμα στην αντίπαλη περιοχή, παρά μόνο με στατικές φάσεις.

19' Πάτησαν επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή οι «κιτρινόμαυροι», με τον Ελίασον να κάνει ένα γύρισμα και τους Αρμένιος να διώχνουν.

17' Μοναδική φάση μέχρι στιγμής στο ματς αυτή της Ένωσης με τον Μουκουντί.

Η ΑΕΚ σ' αυτά τα πρώτα λεπτά δυσκολεύεται αρκετά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της. Παίζει ρόλο και ο ισχυρός άνεμος.

8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από ένα γέμισμα του Γκατσίνοβιτς με εκτέλεση φάουλ, ο Μουκουντί έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να σημαδέψει εστία.

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι είναι πολύ δυνατός ο αέρας και αυτό είναι κάτι που πρέπει να υπολογίζουν οι παίκτες σε οτιδήποτε θέλουν να κάνουν.

Όπως είχατε διαβάσει ήδη από χθες στο Sportal.gr, ο Ματίας Αλμέιδα έδωσε θέση βασικού στον Ορμπελίν Πινέδα. Κάτι που φυσικά έχει την σημασία του για πολύ προφανείς λόγους. Επίσης η επιλογή του Κάλενς για το αριστερό άκρο της άμυνας, ήταν μια δοκιμή που έκανε ο Αργεντινός τεχνικός, στην προπόνηση της Κυριακής στα Σπάτα.

1' Άρχισε το ματς!

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Απομένει κάτι λιγότερο από 10 λεπτά για τη σέντρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Κοσοβάρος, Βισάρ Καστράτι.

Έχουν βγει για προθέρμανση οι παίκτες της ΑΕΚ.

Εν αντιθέσει με τον προηγούμενο γύρο σε αυτόν υπάρχει κανονικά VAR.

Η ενδεκάδα της Νόα: Τσαντσάρεβιτς, Σίλβα, Μιλίκοβιτς, Θοράρινσον, Σάντος, Γκαμπό, Σαγκαρέ, Μονβεϊλάν, Πίνσον, Φερέιρα, Αίας.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Κάλενς, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Σε περίπτωση που ξεπεράσει το εμπόδιο της Νόα ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει στα playoffs του θεσμού της Χάιντουκ Σπλιτ.

Με δύο νίκες κόντρα στην Ίντερ ντ΄ Εσκάλδες πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Σέντρα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης της ΑΕΚ με το Νόα στην Αρμενία για τον γ' προκριματικό γύρο του Conference League.