LIVE: ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 18:19 - 10.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:27 - 10.07.2024

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα Ολλανδία - Αγγλία, για την ημιτελική φάση του UEFA Euro 2024.

Τα highlights του δραματικού ημιτελικού

«Χρυσός» Γουότκινς έστειλε με buzzer-beater την Αγγλία στον τελικό - όνειρο εναντίον της Ισπανίας
EURO 2024

23:58 - 10.07.2024

Ο Γουότκινς αποτέλεσε τη «χρυσή» αλλαγή για τον Σάουθγκειτ, αφού το δικό του buzzer - beater έφερε την ανατροπή της Αγγλίας (2-1) κόντρα στην Ολλανδία και την πρόκριση στον τελικό του Euro. Τα «Τρία Λιοντάρια» θα δοκιμάσουν για δεύτερη συνεχόμενη φορά να κερδίσουν το τρόπαιο, έχοντας ως αντίπαλο την Ισπανία.

Το χρυσό γκολ του Γουότκινς που έστειλε τελικό την Αγγλία

EURO 2024

Και οι δύο φιναλίστ Ισπανία και Αγγλία νίκησαν 2-1 με ανατροπή, Γαλλία και Ολλανδία, αντίστοιχα.

Στην προηγούμενη διοργάνωση στο σπίτι της η Αγγλία έχασε τον τίτλο από την Ιταλία στα πέναλτι

Δεύτερος συνεχόμενος τελικός σε Euro για την Αγγλία και πρώτος μακριά από το νησί!

Στο Βερολίνο θα γίνει ο τελικός

Θ' αντιμετωπίσει την Κυριακή την Ισπανία

Η Αγγλία νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ολλανδία και είναι στον τελικό

ΤΕΛΟΣ!

Παλεύει η Ολλανδία να στείλει τώρα το ματς στην παράταση, κρατάει η Αγγλία.

93' Ο Μπρόμπεϊ στη θέση του Σίμονς και ο Ζίρκζε στη θέση του Ντάμφρις για την Ολλανδία

93' Μαϊνιού και Σάκα εκτός, Γκάλαχερ και Κόνσα μέσα για την Αγγλία

90+1' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Αγγλία! Ο Γουότκινς βρέθηκε στην περιοχή και από δεξιά με μία εξαιρετική κίνηση άνοιξε χώρο για τον εαυτό του και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1.

88' Ο Πάλμερ από τη δεξιά πλευρά της περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια

79' Η Αγγλία σκοράρει με τον Σάκα αλλά ο Γουόκερ είναι σε θέση οφσάιντ!

78' Ο Σίμονς βρήκε στον αέρα την μπάλα και με σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα χέρια του Πίκφορντ

Συνεχίζει χωρίς φάσεις το ματς! Πολύ κακό ποιοτικά το δεύτερο μέρος!

65' Ο Ντούμφρις μετά από κόρνερ πήρε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αρκετά μακριά από την εστία η μπάλα

65' Ο Φαν Ντάικ στην καρδιά της άμυνας έκανε ένα εξ επαφής σουτ το οποίο απέκρουσε εξαιρετικά ο Πίκφορντ

Πάνε σε ασφαλές ματς οι δύο ομάδες και δεν έχουν δημιουργήσει ακόμα τελική.

Χωρίς τελική τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου!

Σέντρα στο δεύτερο μέρος για την Ολλανδία!

Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

© IMAGO

Η Ολλανδία πήρε το προβάδισμα και την ψυχολογία από νωρίς χάρη στο γκολ του Σίμονς, όμως το πέναλτι του Ντούμφρις στον Κέιν έδωσε στον δεύτερο τη δυνατότητα να ισοφαρίσει σε 1-1. Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες, με την κεφαλιά του Ντούμφρις και το υπέροχο σουτ του Φόντεν να μην καταλήγουν στα δίχτυα.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

45' Σέντρα - σουτ του Τρίπιερ από αριστερά, μάζεψε ο Φερμπρούχεν

39' Ο Φόντεν δεν είχε οπτικό πεδίο αλλά δοκίμασε το σουτ από δεξιά, το οποίο μπλόκαρε ο Φερμπρούχεν

35' Αναγκαστική αλλαγή για την Ολλανδία με τον Ντεπάι να τραυματίζεται και να δίνει τη θέση του στο Φέερμαν

32' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ! Ο Φόντεν επιχείρησε ένα μακρινό φαλτσαριστό σουτ το οποίο σταμάτησε στην αριστερή δοκό του Φερμπρούχεν.

30' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ! Μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Ντούμφρις πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό.

29' Ο Ντεπάι έστρωσε στον άξονα για τον Μάλεν, του οποίου το σουτ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

23' ΑΠΙΘΑΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ! Ο Φόντεν βγήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή, άνοιξε το κοντρόλ και έκανε ένα σουτ από την κλειστή γωνία, με τον Ντούμφρις να σταματάει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

18' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Αγγλία! Ο Κέιν στέλνει την μπάλα αριστερά εκεί όπου έπεσε σωστά ο Φερμπρούχεν, δίχως να μπορέσει να κάνει απόκρουση ωστόσο.

16' Στο σουτ που έκανε ο Κέιν υπήρξε επαφή με τον Ντούμφρις και ο ρέφερι θεώρησε πως υπάρχει παράβαση!

16' ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΤΣΒΑΙΕΡ!

14' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία με τον Σάκα να σουτάρει και μετά από κόντρα να το κάνει και ο Κέιν, του οποίου η προσπάθεια πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

13' Ο Χάρι Κέιν βρέθηκε στον άξονα και εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Φερμπρούχεν

12' Ο Φόντεν έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ράις προσπάθησε να κάνει γύρισμα αλλά δεν του βγήκε.

7' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ολλανδία! Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, ο Σίμονς έκλεψε από τον Ράις, κουβάλησε προς τη γραμμή της περιοχής και με μία «βολίδα» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σέντρα στο ματς για την Αγγλία!

Ο Θόδωρος Θεοδωρίδης και ο Αλεξάντερ Τσέφεριν βρίσκονται στην κερκίδα

© Imago

Θυμίζουμε πως ο νικητής του σημερινού αγώνα θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, που πέταξε εκτός τη Γαλλία

Ο αγώνας διεξάγεται στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ1

Παρόλο που έχουμε καλοκαίρι, ο καιρός στη Γερμανία για μία ακόμα φορά είναι βροχερός.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Φέλιξ Τσβάιερ, με VAR τον Μπαστιάν Ντάνκερτ

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Η ενδεκάδα της Ολλανδίας: Φερμπρούχεν, Ντούμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Σχάουτεν, Ράιντερς, Σίμονς, Μάλεν, Χάκπο, Ντεπάι

Η ενδεκάδα της Αγγλίας: Πίκφορντ, Γουόκερ, Τρίπιερ, Στόουνς, Γκουέχι, Ράις, Μέινου, Μπέλινγκχαμ, Φόντεν, Κέιν

Άσχημες εικόνες από την Γερμανία λίγες ώρες πριν την σέντρα του ημιτελικού του Euro2024 μεταξύ Ολλανδίας και Αγγλίας
EURO 2024

21:12 - 10.07.2024

Χαμός μεταξύ φίλων της Ολλανδίας και της Αγγλίας στην Γερμανία λίγες ώρες πριν την σέντρα για τον ημιτελικό του Euro 2024. Η αστυνομία προχώρησε σε προσαγωγές ανθρώπων που ενεπλάκησαν στα επεισόδια.

Λίγο πριν τη σέντρα του αγώνα, σοβαρά χώρα έλαβαν χώρα στο Ντόρτμουντ, μεταξύ των οπαδών της Αγγλίας και της Ολλανδίας.

Από την άλλη, η Ολλανδία τερμάτισε 3η στον όμιλό της, πίσω από Αυστρία και Γαλλία. Παρόλα αυτά, στα νοκ άουτ προσπέρασε Ρουμανία (3-0) και Τουρκία (2-1), παίρνοντας την πρόκριση στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Από τη μία η Αγγλία ναι μεν τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της, ωστόσο το έκανε παίζοντας «φτωχό» ποδόσφαιρο. Ακόμα και στα νοκ - άουτ, οι προκρίσεις από τους «16» και τους «8», κόντρα σε Σλοβακία (2-1) και Ελβετία αντίστοιχα (1-1, 5-4 πεν.), ήρθε... με την ψυχή στο στόμα.

Δύο ομάδες που παρόλο που δεν εντυπωσίασαν αρκετά, διεκδικούν αμφότερες το εισιτήριο για το μεγάλο φινάλε της διοργάνωσης.

Καλησπέρα σας! Στον δρόμο προς τον τελικό του UEFA Euro 2024, Ολλανδία και Γαλλία τίθενται αντιμέτωπες στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».