Δημήτρης Χούπης 19:51 - 21.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:57 - 21.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της Ολλανδίας με τη Γαλλία για τη δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου του Euro 2024.

Μοιραίος ο Γκριεζμάν, έμειναν στο μηδέν Γαλλία και Ολλανδία αλλά... βολεύτηκαν
EURO 2024

23:55 - 21.06.2024

Ισόπαλο 0-0 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Γαλλία και Ολλανδία, σε έναν αγώνα με πολλές φάσεις. Βολεμένοι και οι δύο είναι με το αποτέλεσμα μιας και βρίσκονται αρκετά κοντά στην πρόκριση.

EURO 2024

Τέλος στο ματς! Ολλανδία και Γαλλία πρόσφεραν θέαμα αλλά όχι γκολ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

Σηκώθηκε και όλα καλά

Eίναι στο έδαφος ο Ραμπιό

Ακυρώθηκε, μετά από περίπου τρία λεπτά.

Ακόμα ελέγχεται το γκολ

Ακυρώθηκε αμέσως όμως για οφσάιντ. Ο Σίμονς έκανε ένα σουτ, μετά από απόκρουση του Μενιάν, αλλά ο Ντάμφρις ήταν μπροστά στον Μενιάν.

69' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Ολλανδία 1-0.

67' Καλό σουτ του Ντεμπελέ που βρήκε λίγο χώρο στο όριο της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

65' Τεράστια ευκαιρία για τη Γαλλία. Οι παίκτες του Ντεσάν συνεργάστηκαν ωραία, ο Γκριεζμάν πήρε την μπάλα αλλά άργησε πολύ να σουτάρει και κόπηκε.

62' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Τσουαμενί πήρε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερμπρούχεν.

61' Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει καμία σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Στα πρώτα 15' δεν υπάρχει καμία αξιόλογη φάση.

60' Καλό σουτ του Τουράμ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Καλή στιγμή για τη Γαλλία.

55' Στο τείχος η εκτέλεση του Ντεπάι

54' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ολλανδία

52' Πολύ ψηλά το σουτ του Καντέ.

50' Πέντε λεπτά χωρίς καμία φάση.

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή:

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ολλανδία - Γαλλία 0-0

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

42' Καλή η κεφαλιά του Γκριεζμάν, μετά από σέντρα του Ραμπιό, αλλά ο Φερμπρούχεν μπλόκαρε εύκολα.

41' Κακή η εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν, κόρνερ η μπάλα αφού χτύπησε το τείχος.

35' Κακό σουτ του Σίμονς, ο Μενιάν μπλόκαρε με ευκολία.

35' Ο Φρίμπονγκ επιχείρησε να μπει στην περιοχή και να απειλήσει, αλλά δεν τα κατάφερε να σουτάρει, αφού κόπηκε.

27' Καλή στιγμή για τους Γάλλους με τον Τουράμ που από πλάγια θέση σούταρε, αλλά δεν ανησύχησε τον Φερμπρούχεν.

23' Αποτυχημένη η προσπάθεια του Ντάμφρις να γυρίσει στην περιοχή με το κεφάλι, άουτ η μπάλα.

20' Η Γαλλία προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τους Ολλανδούς να περιμένουν στο δικό τους μισό και να φεύγουν στις αντεπιθέσεις που είναι πολύ γρήγοροι.

18' Έχει τρομερό ρυθμό το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν χάσει από μία - δύο μεγάλες ευκαιρίες.

16' Νέα καλή ευκαιρία. Ο Χάκπο έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε και ο Μενιάν έδιωξε σε κόρνερ.

15' Ο Κουντέ από τα δεξιά είναι αρκετά δραστήριος στα πρώτα λεπτά, ανεβαίνοντας συχνά στην επίθεση.

13' Τεράστια ευκαιρία για τη Γαλλία. Ο Ραμπιό μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε μπροστά από τον Φερμπρούζεν, αλλά έδωσε πάσα στον Γκριεζμάν, ο οποίος σε κενή εστία δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

13' Καλή σέντρα του Κουντέ, αλλά ο Ράιντερς έκοψε λίγο πριν πάρει την κεφαλιά ο Γκριεζμάν.

8' Ο Ντεπάι βρέθηκε στην περιοχή, πήγε να γυρίσει με πλάτη στο τέρμα, αλλά ο Σαλιμπά δεν τον άφησε.

5' Έχει πολύ γρήγορο ρυθμό ο αγώνας στα πρώτα πέντε λεπτά.

4' Καλή στιγμή για τη Γαλλία. Ο Γκριεζμάν έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Φεμπρούχεν έδιωξε σε κόρνερ.

1' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, για την Ολλανδία. Ο Σίμονς έβγαλε κάθετη στον Φρίμπονγκ, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Μενιάν τον «νίκησε» και έδιωξε σε κόρνερ.

Έναρξη αγώνα

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Η Γαλλία έχει μια μεγάλη απουσία ενόψει του αγώνα. Αυτή του Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος έσπασε τη μύτη του στο ματς με την Αυστρία.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν στην πρώτη αγωνιστική νίκησε με 1-0 την Αυστρίας, ενώ η Ολλανδία με 2-1 την Πολωνία.

Η βαθμολογία μετά το Πολωνία - Αυστρία:

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Αυστρία νίκησε με 3-1 την Πολωνίας και πήρε τους πρώτους της βαθμούς.