LIVE: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ATHENS KALLITHEA

Τζιοβάνι Ζάκαρη Διονύσης Βερβελές 16:54 - 26.08.2024 / Ανανεώθηκε: 21:01 - 26.08.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την αναμέτρηση Ολυμπιακός - Athens Kallithea, για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο Διονύση Βερβελέ.

Ο Γιάρεμτσουκ ήταν το «φάρμακο» στην αναγκαστική αλλαγή του Έσε, 2-1 την Athens Kallithea ο Ολυμπιακός
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

22:23 - 26.08.2024

Ο Έσε ένιωσε ενοχλήσεις στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και έγινε αναγκαστική αλλαγή, ο Ουλντρίκις στο 60' ισοφάρισε το γκολ του Βέλντε από το 14΄, όμως το τέρμα του Γιάρεμτσουκ έβγαλε τον Ολυμπιακό από μια πολύ δύσκολη κατάσταση και του χάρισε τη νίκη 2-1 επί της Athens Kallithea.

Τέλος! Ο Ολυμπιακός με άγχος και αγωνία πήρε το τρίποντο κόντρα στην Καλλιθέα και μόνο αυτό θα κρατήσει από το αποψινό ματς. Από την ώρα που βγήκε ο Έσε, η ομάδα... χάθηκε για τα καλά, δέχθηκε πίεση και πάλι καλά που πήρε τους τρεις βαθμούς. Το έργο "φωνάζει" πάντως, χρειάζονται δύο-τρεις παίκτες που θα δώσουν τα στοιχεία που πρέπει... Καλή συνέχεια, θα τα πούμε το πρωί με blog.

Τέλος στο ματς!

Έξτρα χρόνος πέντε λεπτά

89' Ο Γιάρεμτσουκ έστρωσε στον Μασούρα ενώ μπορούσε να σουτάρει και το σουτ του τελευταίου κόντραρε καταλήγοντας σε κόρνερ.

88' Αδύναμη κεφαλιά του Ουλντρίκις, εύκολα μπλόκαρε ο Τζολάκης

Η εικόνα πάντως είναι κακή. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται ενίσχυση, παίκτες που θα δημιουργούν και θα "φτιάχνουν" και τους μπροστά.

2-1 ο Ολυμπιακός με τον Γιάρεμτσουκ, δικαιώθηκε στο VAR. Απίστευτος ο πρώτος βοηθός, σήκωσε τη σημαία με... άγχος. Τόσο σίγουρος ήταν;

79' ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! Ο Στάμενιτς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, ο Ελ Κααμπί προσπάθησε να παρέμβει στην πορεία της μπάλας, ο Μπερνάμπε απομάκρυνε και προ κενής εστίας ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 2-1.

Εξετάζεται από το VAR η φάση!

77' Γκολ για τον Ολυμπιακό αλλά υπάρχει οφσάιντ

76' Μακρινή μπαλιά του Στάμενιτς, από αριστερά ο Μασούρας κοντρόλαρε και συνέκλινε, με το σουτ του να σταματάει από τον αντίπαλο κίπερ.

74' Ο Γιάρεμτσουκ πήγε να βγάλει στον Μασούρα, παρενέβη ο Ελ Κααμπί που από τη γραμμή της περιοχής έστειλε την μπάλα στα χέρια του Μπερνάμπε.

Από την ώρα που βγήκε ο Έσε, ο Ολυμπιακός "εξαφανίστηκε". Δεν υπάρχει αυτό, σε αυτό το επίπεδο!

72' O Ντεμίτριους έστρωσε στη μικρή περιοχή για τον Ουλντρίκις αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε πάνω από την εστία.

Τριπλή αλλαγή από τον Μεντιλίμπαρ. Μέσα Μασούρας, Γιάρεμτσουκ και ντεμπούτο Ντάνι Γκαρθία. Για να δούμε, πάμε σε 20λεπτο "φωτιά" πλέον.

Έχουμε cooling break και πάλι, οδηγίες ξανά από τους δύο προπονητές.

67' Απευθείας σουτ του Ροντινέι από μακριά με την μπάλα να περνάει άουτ.

Μόνο ο Βέλντε φαίνεται αυτή τη στιγμή ότι μπορεί να δώσει κάτι μπροστά. Εξαφανισμένοι οι περισσότεροι "ερυθρόλευκοι" στο δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ εξετάστηκε από το VAR για οφσάιντ και αποφασίστηκε πως δεν υπάρχει

Και το βρίσκει το 1-1. Να η ζημιά για τον Ολυμπιακό που... τρέχει και θα δούμε αν φτάνει. Το 'χει η αγωνιστική φαίνεται, ΑΕΚ, Παναθηναϊκός, απόψε ο Ολυμπιακός στο... ζόρι.

60' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Καλλιθέα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν απομάκρυνε καλά, ο Μότοτς έβγαλε στον Ουλντρίκις και εκείνος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

"Χάθηκε" το κέντρο του Ολυμπιακού με την αλλαγή του Έσε. Την αναγκαστική αλλαγή. Μία ώρα ματς, η Καλλιθέα βγαίνει μπροστά και ψάχνει το 1-1.

57' Καλή στιγμή για την Καλλιθέα! O Σοΐρι εκμεταλλεύτηκε ένα ριμπάουντ και από αριστερά έκανε ένα σουτ αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε.

«Ντανιέλ Ποντένσε, Ντανιέλ Ποντένσε» φωνάζουν ρυθμικά οι φίλοι του Ολυμπιακού

Χωρίς μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο το ματς. Παραμένει το 1-0, ο Ολυμπιακός δεν δημιουργεί εύκολα πάντως.

51' Μακριά από την εστία η κεφαλιά του Ελ Κααμπί μετά από κόρνερ του Τσικίνιο

Κακό μαντάτο με το "καλημέρα" του δευτέρου ημιχρόνου. Ενοχλήσεις ο Έσε που θα γίνει αλλαγή άμεσα, με τον Στάμενιτς να παίρνει τη θέση του στο 49ο λεπτό.

Μίνι ένταση μεταξύ των πάγκων, για το γεγονός ότι ο Έσε ήταν πεσμένος και παίχτηκε ματς.

47' Ο Ουλντρίκις βρέθηκε στην περιοχή με πλάτη στην εστία, γύρισε, σούταρε και ο Τζολάκης μάζεψε εύκολα

Σέντρα στο β' ημίχρονο για την Athens Kallithea

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή στη Stoiximan Super League:

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Καραϊσκάκη. Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 με το γκολ του Βέλντε από το 15ο λεπτό, αλλά δεν έχει "κλειδώσει" το ματς. Θα χρειαστεί να ανεβάσει ρυθμό με το "καλημέρα" του δευτέρου ημιχρόνου για να το... τελειώσει και να μην φέρει τον παράγοντα άγχος ως το τέλος. Και για να δούμε αλλαγές του Μεντιλίμπαρ...

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!

45' Ο Βέλντε γύρισε το σώμα του και έκανε σουτ από το ημικύκλιο, το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Τρία λεπτά καθυστερήσεων

42' Πρώτη στιγμή για την Καλλιθέα! Ο Σοϊρί επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Ντόη και κατέληξε κόρνερ.

36' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Βέλντε πήρε το ριμπάουντ από την εκτέλεση φάουλ του Τσικίνιο, κουβάλησε από αριστερά στα δεξιά και το διαγώνιο σουτ του σταμάτησε από τον γκολκίπερ.

35' Πτώση του Βέλντε και φωνές για τους Πειραιώτες. Πέναλτι ζητούν εκείνοι, φάουλ δείχνει ο Ευαγγέλου πάνω στην αριστερή γραμμή της περιοχής.

Μισάωρο στο ματς, στο 1-0 ο Ολυμπιακός που ελέγχει το ματς. Θέμα χρόνου να βρει και το 2-0. Παίζει έξυπνα και όχι στην... τρέλα. Το έκανε και στο Βόλο, αλλά "καθάρισε" αργά, στο δεύτερο μέρος.

27' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Βέλντε έβγαλε στο Μαρτίνς, εκείνος έστρωσε στον Τσικίνιο με το σουτ του να σταματά στα σώματα. Στη συνέχεια το ριμπάουντ του Μαρτίνς κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Cooling break τούτη την ώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι δύο προπονητές δίνουν οδηγίες στους παίκτες τους.

Πιέζει ο Ολυμπιακός, ψάχνει και το 2-0 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ορεξάτος ο Βέλντε, "ταλαιπωρεί" την άμυνα της Καλλιθέας.

22' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ροντινέι από δεξιά και εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει άουτ.

19' Ο Μουτίνιο έπεσε στο έδαφος εντός της περιοχής αλλά ο Ευαγγέλου έδειξε «παίζετε».

Και έρχεται το γρήγορο γκολ με τον Βέλντε να ανοίγει λογαριασμό. Εξαιρετικό γκολ, θύμισε... Μιραλάς η κίνησή του αλλά και το τελείωμά του.

14' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Φρανσίσκο Ορτέγκα από τα 25 μέτρα έστρωσε στην πλάτη της άμυνας, εκεί όπου ο Βέλντε κοντρόλαρε την μπάλα και συγκλίνοντας σούταρε στην απέναντι δεξιά γωνία για το 1-0 των Πειραιωτών.

14' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τη σέντρα του Βέλντε να βρίσκει στον Μπιανκόν και την άμυνα της Athens Kallithea να απομακρύνει στη μικρή περιοχή.

Και ο Ρέτσος στην κερκίδα

Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός προσπαθεί να ασκήσει πίεση και να βρει γκολ νωρίς.

Ο Ευαγγέλου διέκοψε το ματς και έκανε παρατηρήσεις στους ανθρώπους των δύο ομάδων. Συνέχεια στο παιχνίδι

2' Σέντρα σουτ του Ελ Κααμπί από δεξιά, σταματάει εντυπωσιακά ο Μπερνάμπε και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε κόρνερ, από το οποίο δεν πήρε τίποτα ο Ολυμπιακός.

Σέντρα για τον Ολυμπιακό!

Στην κερκίδα και ο Ματιέ Βαλμπουενά!

Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και αποθέωση για τους φίλους του Μεντιλίμπαρ.

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!

Το πιο συχνό σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες – ανεξάρτητα έδρας – είναι το 2-1, αφού με αυτό το  αποτέλεσμα είναι οι τρεις από τις επτά νίκες των «ερυθρολεύκων».

Καλησπέρα κι από εμένα. Χωρίς τις... τρελές αλλαγές ο Μεντιλίμπαρ, κράτησε ουσιαστικά πολύ από το σχήμα που είδαμε στο Βόλο στην πρεμιέρα. Ο Ελ Κααμπί είναι μέσα αντί του Κωστούλα. Πρώτο βήμα στο Καραϊσκάκη, θέλει το "2 στα 2" και μια καλή εικόνα...

Οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκαν με  σκορ 2-1, το 2004-05 και το 2005-06.

Αξίζει να σημειωθεί πως τη δεδομένη στιγμή υπάρχει αρκετός κόσμος που βρίσκεται εκτός γηπέδου και προσπαθεί να μπει αλλά δεν μπορεί λόγω των νέων μέτρων

Η Athens Kallithea είχε δώσει τον πρώτο αγώνα της ιστορίας της στην Α’ Εθνική/Super League με  αντίπαλο τον Ολυμπιακό, στις 25 Αυγούστου 2002, στην πρεμιέρα εκείνης της σεζόν.

Στα τέσσερα χρόνια της παρουσίας της Athens Kallithea στη μεγάλη κατηγορία έχει γνωρίσει  ισάριθμες ήττες στις αναμετρήσεις της με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, ενώ στα οκτώ παιχνίδια και στις δύο έδρες, υπάρχουν επτά νίκες των «ερυθρολεύκων»και μια ισοπαλία (1-1) στην Καλλιθέα.

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Άγγελος Ευαγγέλου, με βοηθούς τους Νικόλαο Τοροσιάδη και Αργύριο Νταβέλα. Τέταρτος θα είναι ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης, ενώ στο VAR ο Πέτρος Τσαγκαράκης.

Αυτή είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση που δίνει ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης» για φέτος, με τον κόσμο να αρχίσει να συγκεντρώνεται στις κερκίδες. Από τα μεγάφωνα γίνονται συστάσεις για την κόσμια συμπεριφορά όλων, προκειμένου να αποφευχθεί κάθε είδους τιμωρίας.

Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων για την Α’ Εθνική/Super League είχε διεξαχθεί και πάλι Δεύτερα, στις 6 Φεβρουαρίου 2006 και ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 2-1 (9’ Ριβάλντο, 89’  Γεωργάτος – 30’ Κουτσοσπύρος).

Την ίδια ώρα, ηχηρή απουσία θα έχει και η Athens Kallithea, αφού, παρά το γεγονός πως ξεπέρασε την ίωση του, ο Ματιέ Βαλμπουενά δεν θα βρίσκεται στα πλάνα του Ντονάτι. Εκτός επίσης είναι οι Μαρότα και οι Σαρδέλης.

«Απόντας» αλλά... φτιαγμένος για την επιστροφή του είναι ο Νταβίντ Κάρμο, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα αγωνιστεί κόντρα στη Λαμία την επόμενη αγωνιστική.

Όσον αφορά τον Ολυμπιακό, απόντας είναι ο Παναγιώτης Ρέτσος, ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Παράλληλα, στην αποστολή ενσωματώθηκε ο Ντάνι Γκαρθία, ο οποίος φαίνεται να ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Οι δύο ενδεκάδες του αγώνα:

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Πιρόλα, Ορτέγκα, Έσε,, Ντόη, Τσικίνιο, Μαρτίνς, Βέλντε, Ελ Κααμπί.

Athens Kallithea (Μάσιμο Ντονάτι): Μπερνάμπε, Μεχίας, Ισιμάτ, Πασαλίδης, Μανθάτης, Ματίγια, Μότοτς, Σοϊρί, Μουτίνιο, Μερκάτι, Ουλντρίκις.

Την εμφάνισή του στο «Γ. Καραϊσκάκης» έκανε και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος θα παρακολουθήσει από κοντά τον αγώνα Ολυμπιακός - Athens Kallithea. Θυμίζουμε πως ο ίδιος βρέθηκε και στην «OPAP Arena», προκειμένου να δει το ματς της ΑΕΚ με τη Λαμία.

Η βαθμολογία της Stoiximan Super League αυτή τη στιγμή:

Την ίδια ώρα η Athens Kallithea προέρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία με τον Λεβαδειακό, σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε με έντονα παράπονα από τους φιλοξενούμενους. Στο 90+4' ο Τζιάνι κατέβασε την μπάλα και έπεσε στον αγωνιστικό χώρο μετά από μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου, όμως διαιτητής και VAR έκριναν πως δεν υπάρχει τίποτα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προέρχονται από την εκτός έδρας νίκη εναντίον του Βόλου, εκεί όπου επικράτησαν της ομώνυμης ομάδας με 2-0. Στο Πανθεσσαλικό Στάδιο βρέθηκαν και χιλιάδες φίλοι της ομάδας, οι οποίο ταξίδεψαν από διάφορες περιοχές της Ελλάδας στη Μαγνησία.

Καλησπέρα σας! Ο Ολυμπιακός δίνει το πρώτο του φετινό επίσημο παιχνίδι στην έδρα του, υποδεχόμενος την Athens Kallithea στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.