Δημήτρης Χούπης 16:17 - 19.08.2024 / Ανανεώθηκε: 21:27 - 19.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναιτωλικού με τη Λαμία για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τα highlights της αναμέτρησης

Η ανάλυση του αγώνα

Η ομάδα της Φθιώτιδας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα με την αποβολή του Σιέλη στο 13'. Άνοιξε το σκορ με τον Βλαχομήτρο και το κράτησε. Στο 82' αποβλήθηκε ο Γκουίντο από τη Λαμία, αλλά ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να πάρει τον βαθμό, αφού στο 89' σημάδεψε το αριστερό δοκάρι σε πέναλτι ο Ντίας

ΤΕΛΟΣ! Η Λαμία νίκησε 1-0 στο Αγρίνιο με το γκολ του Βλαχομήτρου στο 65'

95' Σουτ του Νικολάου εκτός περιοχής κόντραρε στα σώματα

93' Φάουλ του Μέκιτς από τα 30 μέτρα έφυγε ψηλά άουτ

έξι λεπτά καθυστερήσεις

ΔΟΚΑΡΙ. Ο Ντίας αν και ξεγέλασε τον Κόστιτς, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σέρβου.

87' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Μετά από λάθος διώξιμο του Κορνέζου, η μπάλα βρήκε στο χέρι του και ο Πολυχρόνης έδειξε την άσπρη βούλα

Με δέκα και οι δύο ομάδες για τα επόμενα περίπου δέκα και περισσότερα λεπτά

82' Με δέκα και η Λαμία. Ο Γκουίντο δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε

81' Σουτ του Τορεχόν, κόντραρε σε σώματα

75' Πέρασε απ' όλους το φάουλ για τη Λαμία και κατέληξε άουτ

76' Φάση διαρκείας για τον Παναιτωλικό, με τον Τορεχόν και τον Κοντούρη να μην μπορούν να σκοράρουν σε δύο προσπάθειες.

72' Ο Κόστιτς μπλόκαρε το σουτ του Ντίας εκτός περιοχής

70' Ο Τορεχόν έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώμα συμπαίκτη του

69' Συνεχίζεται το ματς

cooling break

65' ΓΚΟΟΟΟΟΛ η Λαμία 0-1. Ο Φουρτάφο έβγαλε μια σέντρα και ο Βλαχομήτρος με το κεφάλι «νίκησε» τον Τσάβες για το 0-1.

Η Λαμία έχει γίνει πιο επιθετική και πιο απειλητική συγκριτικά με το πρώτο μέρος

57' Ο Φουρτάδο έκανε ένα σουτ, η μπάλα όμως πέρασε ψηλά.

56' Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Σαραμαντάς μέσα από την περιοχή, έκανε ένα σουτ, αλλά ο Τσάβες έδιωξε σε κόρνερ

54' Κακό το σουτ του Μέκιτς, δεν ανησύχησε τον Τσάβες

50' Έχει μπει καλά στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός

Έναρξη δευτέρου μέρους

Τέλος πρώτου μέρους. Παναιτωλικός - Λαμία 0-0

Ακυρώθηκε το γκολ. Παραμένει το 0-0.

Υπάρχει έλεγχος από το VAR όμως

45+2' Ο Λομόνακο σκόραρε ένα εντυπωσιακό γκολ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ

45' Άστοχο το σουτ του Νούνιες από πλάγια θέση

τρία λεπτά έξτρα χρόνος

43΄ Παραλίγο να μπει ένα... τρελό αυτογκόλ από τον Κόστιτς. Ο Σέρβος τερματοφύλακας της Λαμίας έκανε μια κεφαλιά προς τα πίσω, έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε κόρνερ.

40' Λίγο πάνω από την εστία το φάουλ του Λιάβα

Λίγο πριν ο Αντράντε βρέθηκε σε καλό σημείο, αλλά το σουτ του πέρασε έξω

35' Ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές με πρωταγωνιστές τον Τσάβες και τον Αντράντε

Ο Παναιτωλικός μετά την αποβολή παίζει καλύτερα από τη Λαμία

34' Στην επόμενη φάση η κεφαλιά του Τορεχόν πέρασε έξω.

33' Ο Τσάβες πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, αφού εκτέλεσε ένα φάουλ πίσω από το κέντρο, αλλά Κόστιτς απέκρουσε δύσκολα.

32' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Λομόνακο βγήκε τετ α τετ με τον Κόστιτς, αλλά ο Σέρβος είπε «όχι».

31' Καλή η εκτέλεση φάουλ του Λιάβα, απέκρουσε ο Κόστιτς.

26' cooling break στο παιχνίδι

24' Ατομική ενέργεια από τον Νούνιες, αλλά ο Τσάβες μπλόκαρε το σουτ του χωρίς κανένα πρόβλημα

22' Ο Παναιτωλικός μετά την κόκκινη που δέχτηκε, έχει ανέβει και προσπαθεί να απειλήσει

15' Χαμηλή η εκτέλεση φάουλ του Φουρτάδο, μπλόκαρε εύκολα ο Τσάβες

13' Κόκκινη για τον Σιέλη. Μένει με δέκα ο Παναιτωλικός.

Υπάρχει έλεγχος του VAR για κόκκινη κάρτα σε τάκλιν του Σιέλη στον Βλαχομήτρο

Όμορφη προσπάθεια παρόλα αυτά από τους παίκτες του Παναιτωλικού

9' Ο Τορεχόν σκόραρε για τον Παναιτωλικό, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ

8' Ο Φουρτάδο μπήκε επικίνδυνα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά κόπηκε από την άμυνα του Παναιτωλικού

Συνεχίζεται το ματς

6' Έξω η μπάλα, γιατί ο Νούνιες βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο

2' Επικίνδυνη η σέντρα του Ντεντάκη, έδιωξε δύσκολα ο Τσάβες

Αυτό είναι το πρώτο ματς του Μαρίνου Σατσιά στον πάγκο της Λαμίας

Υπενθυμίζεται ότι την περασμένη σεζόν η ομάδα της Φθιώτιδας με τον Λεωνίδα Βόκολο στον πάγκο είχε τερματίσει έκτη, μπαίνοντας στα playoffs του πρωταθλήματος. Από την άλλη οι Αγρινιώτες είχαν τερματίσει στη 12η θέση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες – Λιάβας, Παντελάκης, Σιέλης – Μαυρίας, Πέρες, Μπελεβώνης, Μπουζούκης, Τορεχόν – Ντίαζ, Λομόνακο.

Λαμία (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς – Κορνέζος, Γιαννούτσος, Αντράντε – Ντεντάκης, Νούνιες, Αθανασακόπουλος, Σαραμαντάς – Φουρτάδο, Μέκιτς – Βλαχομήτρος.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναιτωλικού με τη Λαμία για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan Super League.