LIVE: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΑΝΣ

Γιώργος Σακελλαρίου Λάμπρος Γκαραγκάνης 16:04 - 29.08.2024 / Ανανεώθηκε: 23:02 - 29.08.2024

Παρακολουθήστε σε real time από το Sportal την εξέλιξη της δεύτερης αναμέτρησης του Παναθηναϊκού κόντρα στη Λανς στο πλαίσιο των playoffs του Conference League.

Απίθανες στιγμές στο ΟΑΚΑ. Το αξίζει αυτή η ομάδα. Που όσοι την πιστεύουν απόψε δικαιώνονται.

Μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι στη Γαλλία, αλλά το Τριφύλλι έκανε την ανατροπή, νικώντας τη Λανς με 2-0 απόψε στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός είναι στο League Phase του Conference League!

Τέλος παιχνιδιού!

90+4' Ο Ιωαννίδης παίρνει ένα πολύ σημαντικό φάουλ κερδίζοντας χρόνο για τους πράσινους.

90+1' Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τη Λανς! Αρχικά ο Ντραγκόβσκι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ντιούφ και στη συνέχεια ο Λάσκαρι πήρε το ριμπάουντ και ο Μαξίμοβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή.

89' Ασύλληπτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να τελειώσει το ματς! Ο Τζούρισιτς έδωσε πάρε-βάλε στον Ιωαννίδη κι εκείνος αστόχησε από το μισό μέτρο σε κενή εστία.

Απέναντι σε όλους και όλα ο Παναθηναϊκός παίρνει την πρόκριση. Χαμός στο ΟΑΚΑ.

85' Ο Μαξίμοβιτς έκοψε σωτήρια σουτ, ο Ιωαννίδης έδιωξε για τον Μαντσίνι, αυτός προχώρησε και πάσαρε στον Τετέ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε και έκανε το 2-0

Πριν το γκολ η Λανς έχασε σπουδαία ευκαιρία, έπεσαν κορμιά και στην αντεπίθεση σκόραρε ο Τετέ

85' Τρομερή αντεπίθεση και σκόρερ ο Τετέ για το 2-0

85' ΓΚΚΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ!

84' Έβαλε την κόντρα ο Γεντβάι, κόρνερ για τη Λανς

83' Σουτ του Τόμασον εκτός περιοχής έφυγε αρκετά άουτ

Λατινοαμερικάνικη μαγεία. Μαντσίνι, Πελίστρι, Τετέ.

82' Ο Τζούριτσιτς αντί του Πελίστρι

Ο Τζούριτσιτς θα πάρει τη θέση του Πελίστρι

80' Ο Γεντβάι πίεσε τον Τόμασον και ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε σε επικίνδυνη στιγμή

Η ευκαιρία του Τετέ για το 2-0

Αποθέωση για τον Πελίστρι.

79' Ο Σένκεφελντ στη θέση του Ίνγκασον

78' Ο Ίνγκασον έχει πρόβλημα και θα γίνει αλλαγή

Δείτε το γκολ του Πελίστρι

Ο ΄΄Ινγκασον γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Έχει ενοχλήσεις εδώ και λίγα λεπτά.

Ο πανηγυρισμός του Πελίστρι στο 1-0

71' Εκτός Μασάντο, Σαρ, μέσα Τσάβεζ, Χαϊντάρα

Ξανά παρών ο Ντραγκόφσκι

Ο Παναθηναϊκός αρχίζει να κλείνεται αδικαιολόγητα. Βάζει πάλι τη Λανς εύκολα στην περιοχή του και ας μην κάνουν φάσεις οι Γάλλοι.

68' Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Τετέ έκανε το αριστερό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

67' Μέσα Φουλζίνι, Λασκαρί εκτός Σαϊντ και Περέιρα

Ο Παναθηναϊκός έχει ψυχολογία. Βγάζει σφυγμό και αντίδραση.

ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ ΤΟ ΟΑΚΑ

64' Δεξί σουτ του Μλαντένοβιτς από το όριο της μεγάλης περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα.

Από τον Πελίστρι άρχισε η φάση στο 1-0, στον Πελίστρι τελείωσε. Απίθανη η κάθετη επέλαση του Ουρουγουανού.

Ο Παναθηναϊκός ξεκλειδώνει την άμυνα της Λανς με τον παικταρά Πελίστρι.

62' Ο Πελίστρι έκανε την κάθετη στον Ιωαννίδη, αυτός κόπηκε από τον Γκραντί και η μπάλα στρώθηκε στον Πελίστρι, ο οποίος με αριστερό πλασέ νίκησε τον Σαμπά κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 1-0

62' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ

Ο Τετέ θα παίξει πίσω από τον Ιωαννίδη

61' Βαγιαννίδης αντί Κώτσιρα, Μαξίμοβιτς στη θέση του Τσέριν και ο Μαντσίνι στη θέση του Μπακασέτα

Θα μπουν με την πρώτη ευκαιρία Βαγιαννίδης, Μαντσίνι και Μαξίμοβιτς

60' Τρεις αλλαγές ετοιμάζει ο Αλόνσο

Κομμένο και ραμμένο το ματς στα μέτρα της Λανς. Πηγαίνει για αλλαγές ο Παναθηναϊκός.

58' Σέντρα του Μλαντένοβιτς, μάζεψε ο Σαμπά

57' Ο Φρανκόφσκι έκανε γλυκιά μπαλιά στην καρδιά της άμυνας, ο Τόμασον έκανε την προβολή κι απέκρουσε σωτήρια ο Ντραγκόφσκι

57' Τεράστια ευκαιρία για τη Λανς

Λίγο πιο ζωηρός είναι ο Παναθηναϊκός, αλλά η Λανς παραμένει πιο απειλητική

56' Κόρνερ για τον ΠΑΟ, ευκαιρία ν' απειλήσει

55' Έκοψε επικίνδυνη πάσα του Ντιούφ στον Σαϊντ ο Μπακασέτας και πήρε και το φάουλ

54' Δεν κατάφερε ο Πελίστρι να κρατήσει η μπάλα που βγήκε άουτ και χάθηκε η ευκαιρία για επίθεση

53' Κίτρινη στον Γκραντί για φάουλ σε αντεπίθεση, στον Πελίστρι

51' Οι Γάλλοι πάλι κυκλοφόρησαν τη μπάλα, γύρισμα σουτ του Σαϊντ από αριστερά, απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι με τα πόδια

50' Επικίνδυνη αντεπίθεση της Λανς, υπήρχε οφσάιντ κι έτσι γλίτωσε ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να μην απειλεί και η Λανς στέκεται καλύτερα. Είναι πιο ψύχραιμη και πιο απειλητική στις αντεπιθέσεις.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ

47' Κόρνερ για τον ΠΑΟ

46' Διαμαρτυρήθηκε ο Ιωαννίδης για φάουλ του Χουσάνοφ

Στα 23'' ο Σοτοκά έκανε το δεξί σουτ εκτός περιοχής και κατέληξε στα χέρια του Ντραγκόφσκι

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Ενδεικτική φάση της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ

Οι Γάλλοι έχουν εγκλωβίσει τον Ιωαννίδη

Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στη μεσαία γραμμή. Η παρουσία των Μπακασέτα, Τσέριν δεν κρίνεται καλή. Και ο Αράο προσπαθεί να τα κάνει όλα. Να είναι επαρκής ανασταλτικά, που είναι. Όμως στην επιθετική μετάβαση δεν κάνει τη διαφορά. Δεν είναι και δουλειά του κιόλας.

Το ματς κυλάει στους ρυθμούς της Λανς, που αν ο Ντραγκόφσκι δεν ήταν ξανά καθοριστικός θα μπορούσε, αυτή τη στιγμή, να βρίσκεται στο 0-1.

Και ο Τσίπρας στο ΟΑΚΑ

Ο Γιώργος Βαρδινογιάννης στο γήπεδο

Φάσεις από το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Λανς

Τέλος ημιχρόνου Παναθηναϊκός - Λανς 0-0

Η νέα ευκαιρία του Σαϊντ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

45' Έδιωξε ο Κώτσιρας σε επικίνδυνη στιγμή μετά το κόρνερ, πριν εκτελέσει ο Ντιούφ

44' Κόρνερ παραχώρησε ο Κώτσιρας σε κεφαλιά γύρισμα προς τον Ντραγκόφσκι

Σε παιχνίδι που αναζητά το γκολ, ο Παναθηναϊκός δεν έχει εκμεταλλευτεί καθόλου τούς Πελίστρι, Ιωαννίδη και Τετέ. Είναι αποκομμένοι και μόνο με μακρινές μπαλιές τροφοδοτούνται. Μόνο με ατομική ενέργεια, δηλαδή, μπορεί να οδηγήσει σε σκορ το Τριφύλλι.

43' Ο Μλαντένοβιτς έκοψε σωτήρια τον Ντιούφ που ετοιμαζόταν από δεξιά στη μικρή περιοχή για γύρισμα. Η Λανς άλλαξε 1,5 λεπτό τη μπάλα γύρω από την περιοχή χωρίς να μπορεί ο Παναθηναϊκός να κόψει

39' Μπαλιά στον Τετέ, αυτός από αριστερά γύρισε, αλλά δεν ήταν κανείς στην πορεία της μπάλας

36' Κόρνερ για τη Λανς

Πολύ ασύνδετος ο Παναθηναϊκός. Και στο αμυντικό transition και στο passing game κοντά στην περιοχή του.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί με μακρινές μπαλιές να βρει τον Ιωαννίδη. Δεν υπάρχει ορθολογικό πλάνο αξιοποίησης του Έλληνα στράικερ.

33' Νέα σπουδαία απόκρουση του Ντραγκόφσκι σε κόρνερ, σε αριστερό σουτ αριστερά εντός της περιοχής του Σαϊντ

Η ενδεκάδα του ΠΑΟ σε παράταξη

Η φάση του πέναλτι

28' Μακρινό αριστερό σουτ του Τετέ η μπάλα έφυγε δύο μέτρα από το αριστερό δοκάρι

Η απόκρουση πέναλτι του Ντραγκόφσκι

25' Καλή στιγμή για τη Λανς. Κυκλοφόρησε τη μπάλα, ο Σοτοκά έκανε το δεξί σουτ εντός περιοχής και μπλόκαρε απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι

Κίτρινη σε Φρανκόφσκι και Στιλ

Η ευκαιρία του Σαϊντ

Ο Αλόνσο φυσικά έχει τεράστια αγωνία

Φωτορεπορτάζ από την απόκρουση πέναλτι του Ντραγκόφσκι

Η Λανς, πάντως, στέκεται καλύτερα από το 7' - 8' και μετά. Τι και αν λείπουν Ντάνσο και Μεντίνα, η μεσοεπιθετική της γραμμή είναι σαν καλοκουρδισμένη μηχανή.

19' Κίτρινη στον Τετέ

Ο Αλόνσο με τον Στιλ

Αυτό το γεγονός μπορεί να ρίξει την ψυχολογία των Γάλλων και να το εκμεταλλευτεί ο Παναθηναϊκός. Το ΟΑΚΑ βράζει και σπρώχνει τους παίκτες του Αλόνσο

Άτλαντας ο Πολωνός γκολκίπερ. Κρατάει στις πλάτες του ξανά το Τριφύλλι.

15' Ο Σοτοκά εκτέλεσε πέναλτι στη δεξιά γωνία και ο Πολωνός έπεσε χαμηλά κι απέκρουσε!

15' ΑΠΕΚΡΟΥΣΕ Ο ΝΤΡΑΓΚΟΦΣΚΙ!

ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΕΛΙΚΑ

Ο Μουνουέρα έδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μλαντέβονιτς στον Περέιρα. Δεν είναι ξεκάθαρο αν τον βρίσκει ο Σέρβος μπακ

14' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΝΣ

11' Φάουλ του Μπακασέτα, κεφαλιά του Αράο από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής (!) στα χέρια του Σαμπά

Ο Παναθηναϊκός δείχνει να είναι κυριαρχικός σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό του. Και όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία είναι για τους Γάλλους.

10' Κίτρινη στον Φρανκόφσκι

9' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λανς. Στην εκτέλεση κόρνερ, ο Σαϊντ νίκησε στον αέρα τον Μλαντένοβιτς, πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι

8' Κόρνερ για τη Λανς

6' Φουριόζος από το ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός, έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας

60.000 τριφύλλια στόλισαν το ΟΑΚΑ

Το τελετουργικό πριν την έναρξη του αγώνα με τον Γιώργο Λιανό να ξεσηκώνει την εξέδρα

4' Απομάκρυνε ο Σαμπά βαθιά μπαλιά προς τον Ιωαννίδη

2' Σέντρα του Μλαντένοβιτς από αριστερά κόπηκε

Σέντρα στο ματς

Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Σβεν Γκόραν Έρικσον

Ο Μουνουέρα στο κέντρο δίνει οδηγίες στους αρχηγούς Ιωαννίδη και Σαμπά

Πράσινα χαρτόνια με άσπρο τριφύλλι στο κάτω διάζωμα, άσπρα χαρτόνια με πράσινα τριφύλλια στο πάνω διάζωμα. Πραγματικά ΜΑΓΙΚΗ ατμόσφαιρα

Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σβεν Γκόραν Έρικσον.

Χιλιάδες τριφύλλια σήκωσαν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, μαγική ατμόσφαιρα

Στον πάγκο της Λανς είναι οι Πέτριτς, Κοφί, Αγκιλάρ, Ενζολά, Φουλζίνι, Τσάβες, Ογεντιράν, Χαϊντάρα, Μεντί, Πουιγί, Λασκαρί, Γκανιό.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Λίλο, Βαγιαννίδης, Μαξ, Σένκεφελντ, Ζέκα, Σπόραρ, Μαντσίνι, Λημνιός, Τζούριτσιτς, Μαξίμοβιτς, Νταμπίζας.

Στα καθίσματα υπάρχουν λευκά και πράσινα χαρτόνια. Μόλις βγει το Τριφύλλι, το ΟΑΚΑ θα βαφτεί στα χρώματα του Παναθηναϊκού.

Διαιτητής είναι ο Ισπανός Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα και βοηθοί οι συμπατριώτες του Μπαρμπέρο, Μαρτίνεθ. Τέταρτος είναι ο Σέζαρ Σότο Γκράντο επίσης από την Ισπανία και στο VAR οι Αλεχάντρο Ερνάντεθ, Αλεχάντρο Ρουίθ

Ο Λάμπρος Γκαραγκάνης για το ματς

Γιώργος Λιανός και Κώστας Παπαγεωργίου παρουσίασαν την 11άδα του Παναθηναϊκού. Χαμός στο ΟΑΚΑ.

Το γήπεδο, 15 λεπτά πριν τη σέντρα, είναι σχεδόν γεμάτο. Συνεχίζεται η προσέλευση φιλάθλων. Η πλειοψηφία έχει φορέσει τα μπλουζάκια που μοίρασε ο Παναθηναϊκός κατά την είσοδο.

Αποδοκιμασίες για τους παίκτες της Λανς

Αποθέωση για τους παίκτες του Παναθηναϊκού

Η Λανς πούλησε τον βασικό της στόπερ Ντάνσο στη Ρόμα

Λανς: Στη Ρώμη ο Ντάνσο, δεν παίζει με τον Παναθηναϊκό (vid)
CONFERENCE LEAGUE

14:47 - 28.08.2024

Μία ακόμα σημαντική απουσία για τη Λανς, μετά τον τιμωρημένο Μεντίνα, οριστικοποιήθηκε για τη γαλλική ομάδα ενόψει του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Δεν υπολογίζεται ο βασικός στόπερ Κέβιν Ντάνσο, που ολοκληρώνει τη μεταγραφή του στη Ρόμα.

Ο Αϊτόρ αποτελεί παρελθόν για τον σύλλογο

Μήνυμα στον Ιωαννίδη για τη φανέλα του

Τα μπλουζάκι που μοιράζει η ΠΑΕ για το ματς

Οι δηλώσεις του Τετέ

Τετέ: «Αισθάνομαι σημαντικός και χρήσιμος σ’ αυτό που θέλει να χτίσει ο Παναθηναϊκός»
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

13:18 - 29.08.2024

Ο Τετέ μίλησε στο MatchDay Mag του Παναθηναϊκού με τη Λανς για τη ρεβάνς με τους Γάλλους, για τις πρώτες του μέρες στους «πράσινους», αλλά και για τους στόχους του με το «τριφύλλι».

O καιρός στο ΟΑΚΑ είναι καλός. Δεν βρέχει, όπως έλεγαν οι μετεωρολόγοι (κυρίως για πριν τη σέντρα). Ας ελπίσουμε να μείνει έτσι... Υπάρχει λίγο αεράκι, αλλά πολύ χρήσιμο μετά το καυτό καλοκαίρι που περάσαμε στην Αθήνα.

Με έξι αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με το παιχνίδι Πρωταθλήματος απέναντι στον Λεβαδειακό, κατεβάζει τον Παναθηναϊκό ο Ντιέγκο Αλόνσο. Γυρίζουν στην 11άδα οι Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Αράο, Τετέ και Ιωαννίδης.

Καλησπέρα σας από το Ολυμπιακό Στάδιο, που γεμίζει όσο περνάει η ώρα...

Το ΟΑΚΑ θα είναι κατάμεστο

Οι οπαδοί της Λανς στο ΟΑΚΑ

Ο Αλαφούζος με τον Παπαδημητρίου στο γήπεδο

Ο Παναθηναϊκός θέλει μόνο νίκη. Με ένα γκολ διαφορά το ματς πάει παράταση, με δύο γκολ διαφορά και άνω, το τριφύλλι συνεχίζει στην Ευρώπη. Με ισοπαλία ή ήττα αποχαιρετάει δυστυχώς την Ευρώπη κι αυτό θα είναι τεράστιο πλήγμα, οικονομικά, αγωνιστικά και βαθμολογικά για το ranking της UEFA

Στο πρώτο ματς οι Γάλλοι, όπως είναι γνωστό, νίκησαν 2-1