LIVE: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Γιώργος Σακελλαρίου Λάμπρος Γκαραγκάνης 17:02 - 25.08.2024 / Ανανεώθηκε: 21:29 - 25.08.2024

Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός για την δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τα highlights του αγώνα

Ο Σπόραρ, σε ένα από τα τελευταία του ματς με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, σώζει το Τριφύλλι. Δικαίως ή αδίκως, θα το καταγράψει η ιστορία, ο Σλοβένος είναι ο λυτρωτής απόψε. Όσα και αν έχει ακούσει αυτή τη διετία εδώ.

Λήξη στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός με λυτρωτή τον Σπόραρ πήρε τη νίκη (1-0).

Ο Μλαντένοβιτς σέντραρε από τα αριστερά, ο Τετέ σημάδεψε το δοκάρι με το κεφάλι και στην επαναφορά ο Σπόραρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

90+7 ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός βρίσκει τη λύση (1-0).

90+5 Ο Τετέ ανέλαβε την εκτέλεση κι επιχείρησε ένα δυνατό συρτό σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

90+4 Φάουλ για τον Παναθηναϊκό σε πολύ καλό σημείο. Το κέρδισε ο Τετέ.

Αν ο Γερεμέγεφ ευστοχούσε το γκολ θα μετρούσε, μέσω VAR. Ήταν σε κανονική θέση ο Σουηδός.

Το τριφύλλι βρέθηκε μία... ανάσα από το 1-0.

Ο Μαξίμοβιτς δοκίμασε το σουτ, ο Γκροφ απέκρουσε αρχικά και στην επαναφορά ο Γερεμέγεφ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

90+1 Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.

9 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο Λεβαδειακός βρίσκεται κοντά σε έναν «χρυσό» βαθμό.

Στο 89΄ μπήκαμε και το 0-0 παραμένει.

Απογοήτευση πραγματικά. Ο Παναθηναϊκός, απλώς, δεν μπορεί...

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

85' Κόρνερ για τον ΠΑΟ

81' Ο Γιόκε στη θέση του Γιαννιώτα

82' Κόρνερ του Μλαντένοβιτς, κεφαλιά του Γεντβάι στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

81' Ο Γιαννιώτας έχει πρόβλημα και θα γίνει αλλαγή

80' Κόρνερ για τον ΠΑΟ

78' Επιθετικό φάουλ του Σπόραρ σε ψαλίδι, βρήκε τον αντίπαλο στο πρόσωπο

77' Ρόμο και Μεχία μέσα για τον Λεβαδειακό, εκτός Πλέγας και Πεντρόζο

76' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Γύρισμα του Βήχου από αριστερά, ο Κάσσος στο ύψος του πέναλτι έκανε κακό πλασέ και η μπάλα έφυγε άουτ

76' Αράο στη θέση του Τσέριν

Αν ο Παναθηναϊκός δεν εντείνει την πίεσή του, δεν θα βρει άκρη. Κινδυνεύει να μείνει δεύτερο ματς Πρωταθλήματος, δίχως γκολ.

Δεν μπορεί το τριφύλλι να βρει τελική πάσα και να βγάλει συνδυασμούς ή υπεραριθμίες

73' Στο τείχος φάουλ του Μλαντένοβιτς

72' Δεξί σουτ εντός περιοχής του Τζούριτιστς σταμάτησε στον Τσάπρα

72' Φάση για τον Παναθηναϊκό

Εικόνες από το δεύτερο ημίχρονο στο ματς Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός

71' Ο Μλαντένοβιτς στη θέση του Μαξ

Το γκολ του Λεβαδειακού με τον Γιαννιώτα, που ακυρώθηκε για οφσάιντ του Όζμπολτ

Η ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο 46'

Η παρουσία των Τετέ και Σπόραρ έχει δώσει μία επιθετικη ζωντάνια στον Παναθηναϊκό, που και πάλι, όμως, δυσκολεύεται.

67' Φώναξαν για πέναλτι στον Πεντρόζο οι φιλοξενούμενοι, δεν υπήρχε κάτι, στην αντεπίθεση ο Σπόραρ πήρε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

Με τη δυσκολία που έχει το Τριφύλλι να φτιάξει φάσεις, πάμε για φινάλε - θρίλερ στο ΟΑΚΑ. Ο Λεβαδειακός αμύνεται σθεναρά και είναι επαρκέστατος.

Φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή ο Ντιέγκο Αλόνσο και ίσως άργησε να το κάνει. Βέβαια, πως μπορεί να βοηθήσει ο, υπό μεταγραφή, Σπόραρ θα φανεί.

Βγήκαν Κωστής και Όζμπολτ

60' Συμελίδης, Λαμαράνα μπήκαν για τον Λεβαδειακό

59' Μέσα Τετέ, Τζούρισιτς, Σπόραρ, εκτός Μαντσίνι, Μπακασέτας, Πελίστρι

59' Στο τείχος η μπάλα από το φάουλ του Μπακασέτα

Ανεπίτρεπτη η κόντρα που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός στη φάση του γκολ που δεν μέτρησε. Όζμπολτ και Γιαννιώτας θύμισαν... Λανς.

Ετοιμάζει τρεις αλλαγές ο Αλόνσο

58' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟ

ΟΦΣΑΙΝΤ!

Ο Όζμπολτ από αριστερά πήρε τη μπάλα και γύρισε στη μεγάλη περιοχή, ο Γιαννιώτας σκόραρε με πλασέ στη μικρή περιοχή, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ ο Όζμπολτ

Θα ελεγχθεί η φάση

54' Σκόραρε ο Λεβαδειακός, αλλά ακυρώθηκε το γκολ

53' Συνεχίζει ο Γεντβάι

Ο Γεντβάι δείχνει ζαλισμένος από την κόντρα κεφάλι με κεφάλι με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο. Ευτυχώς είναι καλά και σηκώθηκε.

Στο 80' ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 2-0

Επιθετικό φάουλ στο κόρνερ

51' Έδιωξε σε κόρνερ ο Γεντβάι

50' Φάουλ για γέμισμα ο Λεβαδειακός

50' Έπεσε στο έδαφος ο Γερεμέγεφ, αλλά δεν δείχνει να έχει πρόβλημα

47' Σέντρα του Πεντρόσο από δεξιά έδιωξε ο Ντραγκόφσκι και δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί ο Γιαννιώτας

46' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα με το αριστερό, Βαγιαννίδης και Σένκεφελντ δεν κατάφεραν να πάρουν την κεφαλιά και η μπάλα με τα φάλτσα που είχε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

46' Ευκαιρία για τον ΠΑΟ!

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Καμία αλλαγή. Παναθηναϊκός και Λεβαδειακός συνεχίζουν, όπως άρχισαν.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Λίγο πιο εντατικό ζέσταμα, βλέπουμε στο ημίχρονο, από τον Τετέ. Νομίζω ότι αυτό που αποτυπώνουμε με ακρίβεια και αριθμούς, το έχει δει και ο Ντιέγκο Αλόνσο. Ο Παναθηναϊκός αναζητάει το απρόβλεπτο στο παιχνίδι του, για να καταφέρει να σκοράρει. Και ο Βραζιλιάνος το έχει...

Για τον Μπακασέτα, επειδή πάλι θα γίνει μπόλικη συζήτηση, και με καμία διάθεση δικαιολόγησης της μέτριας απόδοσής του είναι από τους πιο επιβαρημένους παίκτες σε λεπτά συμμετοχής. Βγάζει κόπωση και τούτο αποτελεί πραγματικότητα.

Οι αποδοκιμασίες του κόσμου στο τέλος του πρώτου μέρους

21 επαφές ο Γερεμέγεφ, 20 ο Πελίστρι στο 1ο ημίχρονο με την μπάλα. Ο Παναθηναϊκός αδυνατεί να εκμεταλλευτεί 2/3 επιθετικούς παίκτες του. Ο Μαντσίνι έχει 30, αλλά και αυτός δεν έχει ξεφύγει από τη μετριότητα.

Ο κόσμος αποδοκίμασε στο φινάλε του ημιχρόνου. Τα παιδαριώδη λάθη των Γεντβάι και Τσέριν θα μπορούσαν να κοστίσουν. 135 λεπτά Πρωταθλήματος δίχως γκολ το Τριφύλλι.

Αποδοκίμασε έντονα ο κόσμος στο ΟΑΚΑ με τη λήξη του ημχρόνου. Θολωμένοι οι πράσινοι μετά το 25' και ειδικά στα τελευταία λεπτά

Τέλος ημιχρόνου. Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός 0-0

Νέο λάθος του Τσέριν έκλεψε ο Κωστή, αλλά ανέτρεψε τον Ντραγκόφσκι που βγήκε έγκαιρα

45'+1' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Λάθος γύρισμα του Γεντβάι, ο Όζμπολτ πήρε τη μπάλα κι απέφυγε τον Ντραγκόφσκι, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και αυτή βγήκε άουτ

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις που θα είναι 1 λεπτό

44' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό, δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά ο Κυριάκος Παπαδόπουλος

Για να είμαστε ακριβείς, σε αυτό που λέγαμε νωρίτερα για τον Πελίστρι, ο Ουρουγουανός έχει 20 επαφές με την μπάλα έως τώρα. Και 10/12 εύστοχες πάσες (83% ποσοστό). Δεν τροφοδοτείται, δεν αξιοποιείται.

41' Φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Πελίστρι, ο οποίος στόπαρε και από πλάγια θέση έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

Ευκαιρίες σαν του Γερεμέγεφ και του Τσέριν, όταν το παιχνίδι είναι στο 0-0, πρέπει να μπαίνουν. Θα μπορούσε να είχε λυθεί, αγωνιστικά και ψυχολογικά, ο Παναθηναϊκός αν γινόταν το 1-0 σε μία από τις δύο φάσεις.

38' Δεξί σουτ εκτός περιοχής του Γιαννιώτα, μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι

Ο Παναθηναϊκός οδεύει ολοταχώς για... 3ο ημίχρονο στη Stoiximan Super League, δίχως να σκοράρει. Ελάχιστες επιθετικές ιδέες μπροστά. Τη στιγμή που ο Λεβαδειακός μόνο άνετα μπορεί να αισθάνεται, αφού δεν αιφνιδιάστηκε. Δεν δέχτηκε γκολ νωρίς και παρουσιάζεται τακτικά πολύ σωστός.

Η μεγάλη ευκαιρία του Τσέριν

36' Φάουλ του Μπακασέτα έδιωξε ο Βήχος

33' Δυνατή πάσα του Μαντσίνι στον Γερεμέγεφ, ενώ η άμυνα του Λεβαδειακού ήταν ανοργάνωτη

29' Φάουλ του Μαντσίνι, έδιωξε η άμυνα και ο Μαξίμοβιτς πήρε το κόρνερ στη συνέχεια

23' Συνεργασία Μαξίμοβιτς, Γερεμέγεφ, ο Τσέριν βγήκε τετ α τετ με τον Γκροφ και πλάσαρε, αλλά ο Γκροφ απέκρουσε με τα πόδια

23' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

22' Λάθος του Τσέριν, ο Οζμπολτ δεν κατάφερε να φύγει στην κόντρα κι έκοψε ο Σένκεφελντ

21' Αριστερό σουτ του Μπακασέτα εκτός περιοχής, κόντραρε στον Τσάπρα

Ημίχρονο ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 0-0

Ο Παναθηναϊκός επιλέγει να παίξει περισσότερο από τα δεξιά. Ο Πελίστρι, πλην μίας ενέργειας, έχει ακουμπήσει ελάχιστα την μπάλα. Λογικό, βέβαια, διότι πρώτη φορά παίζει με τον Μαξ στην πλευρά. Από τις ελάχιστες, μάλιστα, στην καριέρα του που αγωνίζεται ως αριστερός εξτρέμ.

19' Γύρισμα του Βαγιαννίδη από δεξιά, ο Μαντσίνι δεν κατάφερε να κάνει επαφή και η μπάλα έφυγε άουτ

18' Γλυκιά σέντρα του Μπακασέτα στον Γερεμέγεφ, απομάκρυνε η άμυνα

Η ατμόσφαιρα είναι πολύ υποτονική στο γήπεδο. Λίγες οι φωνές και τα συνθήματα. Το ΟΑΚΑ δεν είναι έδρα, αν δεν έχει 40.000 - 50.000 μέσα.

Ανοιχτό το ματς μέχρι στιγμής

Η νέα φάση του Λεβαδειακού

Η ευκαιρία του Γερεμέγεφ

Η απάντηση με τον Γερεμέγεφ, πάντως, ήρθε άμεσα. Απλώς, εδώ, μία παρατήρηση. Άλλη μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Σουηδό, μετά την κεφαλιά στο 43' απέναντι στον Αστέρα AKTOR. Μέχρι πριν λίγες εβδομάδες αυτά τα έβαζε...

Το δοκάρι του Λεβαδειακού

13' Αδύναμο σουτ του Μπακασέτα στα χέρια του Γκροφ

Κλασικός Παναθηναϊκός στα φετινά ματς. Θα μπορούσε να έχει δεχτεί γκολ στα 50 δευτερόλεπτα, από κόρνερ αντιπάλου χωρίς καν να σκάσει η μπάλα στην περιοχή του. Και, για να τα λέμε, όλα μεγάλος Ντραγκόφσκι, που κράτησε το 0-0.

11' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟ

10' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό

5' Σέντρα του Γιαννιώτα από δεξιά, προβολή του Όζμπολτ έφυγε άουτ. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

3' Ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Μπαλιά του Μαντσίνι, ο Γερεμέγεφ πρόλαβε και τσίμπησε προ του Γκροφ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

1' Εκτέλεση κόρνερ, ο Γιαννιώτας με τη μία έκανε το δεξί σουτ εντός περιοχής, απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι

1' Δοκάρι για τον Λεβαδειακό!

Σέντρα στο ματς

Η συνέντευξη του Πελίστρι

Πελίστρι: «Στον Αλόνσο αρέσει η επίθεση, θέλω να πανηγυρίσω με τον κόσμο» - Η στενοχώρια του Γκαρνάτσο για την αποχώρηση από τη Γιουνάιτεντ (vid)
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

17:54 - 25.08.2024

Ο Φακούντο Πελίστρι στην πρώτη του συνέντευξη στο PAO TV, αναφέρθηκε στην μεταγραφή του στον Παναθηναϊκό, στον Αλόνσο, στην εμπειρία που είχε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τους Μπρούνο Φερνάντες, Γκαρνάτσο, αλλά και στους στόχους του που είναι να πανηγυρίσει τίτλους με το τριφύλλι.

Δεν έχει αρκετό κόσμο το ΟΑΚΑ, όπως είναι λογικό, αλλά την Πέμπτη με την Λανς θα είναι κατάμεστο

Τελικό Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 0-1

Στο 23' ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 0-0

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Σπόραρ, Τετέ, Πάλμερ-Μπράουν, Λημνιός, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Τζούριτσιτς, Αράο.

Στον πάγκο του Λεβαδειακού είναι οι Γκαραβέλης, Μεχία, Λαμαράνα, Γιόκε, Ρόμο, Χαβαλές, Συμελίδης, Τσάρας, Κασεμί.

Ο Πάλμερ-Μπράουν κάνει ζέσταμα σε επίσημο ματς έπειτα από έναν χρόνο

Στο γήπεδο ο Αλαφούζος

Η Λανς νίκησε κι έρχεται για τη ρεβάνς

Φυσικά την παράσταση κλέβει η παρουσία στην 11άδα του Φακούντο Πελίστρι. Προπονήθηκε για πρώτη φορά με τον Παναθηναϊκό, την ημέρα που ανακοινώθηκε. Την περασμένη Τετάρτη. Αγωνίστηκε την Πέμπτη, ως αλλαγή, μπαίνοντας στο 67' στη Λανς. Σήμερα είναι βασικός απέναντι στον Λεβαδειακό.

Το ζέσταμα των παικτών του Παναθηναϊκού

Ο Ιωαννίδης με τον Νίκα

Σημαντικό παιχνίδι και για τον Έρικ Πάλμερ - Μπράουν. Είναι στον πάγκο και σε αποστολή του Παναθηναϊκού, για πρώτη φορά από τις 28 Σεπτεμβρίου 2023. Τότε, στην Τρίπολη, με τον Αστέρα (νίκη για το Τριφύλλι με 4-1) αγωνίστηκε βασικός. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, όντας τραυματίας, και δεν έπαιξε ξανά.

Ο Τζαβέλλας με την διαιτητική ομάδα

Kόσμος πολύς δεν υπάρχει στο γήπεδο. Περίπου 7.000 - 8.000. Πάντως, η προπώληση για το εντός με τη Λανς, την ερχόμενη Πέμπτη, πηγαίνει καλά. Περισσότεροι από 40.000 Παναθηναϊκοί έχουν κλείσει ήδη τη θέση τους.

Οπότε για να έχετε μία εικόνα τού rotation από το Άμστερνταμ και μετά, που άρχισε και το Πρωτάθλημα Ελλάδας: Από Άγιαξ έξω σε Αστέρα AKTOR εννέα αλλαγές στην 11άδα, από Αστέρα AKTOR σε Λανς οκτώ, από Λανς σε Λεβαδειακό επτά. Λογική, ας πούμε, η επιλογή του Ντιέγκο Αλόνσο να πάει έτσι. Ειδικά, αφού ακολουθεί ο "τελικός" με τη Λανς για τα playoffs του Conference League.

Φίλες και φίλοι του Sportal.gr καλησπέρα από το Ολυμπιακό Στάδιο. Επτά αλλαγές, λοιπόν, στο αρχικό σχήμα για τον Ντιέγκο Αλόνσο. Βασικός ο Πελίστρι, σε σχέση με την 11άδα στη Λανς έμειναν στο αρχικό σχήμα οι Ντραγκόφσκι, Γεντβάι, Τσέριν και Μπακασέτας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

19 ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

16 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

2 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

1 ΝΙΚΕΣ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ

ΓΚΟΛ: 42-3

Ο Κριστόφ Βαζέχα με 8 γκολ είναι ο πρώτος σκόρερ των αναμετρήσεων που έχουν γίνει με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, ενώ στη δεύτερη θέση είναι ο Τοτσέ με 3 τέρματα.

Αυτές οι δύο ισοπαλίες είναι και οι μοναδικές που έχει αποσπάσει ο Λεβαδειακός ως

φιλοξενούμενος, ενώ είναι και τα μοναδικά ματς που έχει διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αφού η μοναδική του εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού ήρθε στις 5 Ιανουαρίου 2013 και ήταν με 2-1. Ο Στέλιος Βασιλείου σημείωσε τα δυο γκολ για την ομάδα της Βοιωτίας, ενώο Τοτσέ είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους Πράσινους στο 12ο λεπτό.

Το ίδιο μοτίβο διατηρήθηκε και στα τελευταία τους παιχνίδια, αφού το 2018-19 αγωνίστηκαν στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 (5’ Καραμπέτσης, 44’ Χατζηθεοδωρίδης, 92’ Γιόχανσον) και το 2017-18 έπαιξαν στο γήπεδο της Λεωφόρου και έμειναν στην λευκή ισοπαλία. Τα τρία τελευταία τους παιχνίδια έγιναν στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με τα δύο να τελειώνουν ισόπαλα 0-0 (το 2017-18 και το 2016-17) και τη σεζόν 2022-23 ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 (3’ Βέρμπιτς).

Το πρώτο γκολ της ιστορίας του Λεβαδειακού στην κατηγορία σημείωσε ο Δήμος Κάβουρας στο 59ο λεπτό με σουτ. Την επόμενη σεζόν οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 2-0 (60’ Σαμαράς, 73’ Αντωνίου).

Αυτή θα είναι η 20η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Λεβαδειακό με τις 11 να έχουν διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ και τις 9 στο “Απόστολος Νικολαΐδης”. Η πρώτη φορά που τέθηκαν αντιμέτωποι ήταν στις 6 Σεπτεμβρίου 1987, στο παρθενικό ματς για τον Λεβαδειακό στην Α’ Εθνική. Στο ΟΑΚΑ με τα γκολ του Βαγγέλη Βλάχου (18’) και Χρήστου Δημόπουλου (31’) ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1.

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Τσετσίλας, Ηλίας Κωνσταντίνου, Χρήστος Ψύλλος

4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης

VAR: Τζήλος, Μπούξμπαουμ