LIVE: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

©intime

Sportal newsroom Γιώργος Σακελλαρίου Λάμπρος Γκαραγκάνης 10:46 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 18:27 - 22.09.2024

Παρακολουθήστε από το Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Πανσερραϊκό για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τα highlights της αναμέτρησης Παναθηναϊκός - Πανσερραϊκός 3-1

Νίκη ουσίας (3 βαθμοί) και ηρεμίας (μία ήσυχη εβδομάδα έρχεται) για τον Παναθηναϊκό.

Το εκπληκτικό 3-1 του Τζούριτσιτς

Λήξη στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός παίρνει τη νίκη (3-1), με τον Τζούριτσιτς να αποτελεί τη «χρυσή» αλλαγή του Αλόνσο.

4 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Με υπογραφή Τζούριτσιτς, ο Παναθηναϊκός όπως όλα δείχνουν επιστρέφει στις νίκες στο πρωτάθλημα.

89' 3-1: Τρομερό γκολ από τον Σέρβο, ο οποίος έκανε την κούρσα, βρήκε τον χώρο που ήθελε και με μία... οβίδα βρήκε δίχτυα.

Απίθανη γκολάρα του Σέρβου. Ο Τζούριτσιτς, μόνος του, καθάρισε το παιχνίδι και δίνει τη δεύτερη νίκη στο Τριφύλλι.

89΄ ΓΚΟΟΟΟΛ ο Τζούριτσιτς ξανά, 3-1 ο Παναθηναϊκός «κλειδώνει» τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός γυρίζει την τακτική του με ένα φορ, τον Γερεμέγεφ και δυναμώνει τη μεσαία γραμμή.

87' Μαξίμοβιτς αντί Ουναΐ και Τσέριν αντί Ιωαννίδη.

Καταπληκτικό το τελείωμα του Τζούριτσιτς, που έβγαλε μεγάλη προσωπική ένταση στον πανηγυρισμό. Λυτρωτικός ο Σέρβος.

83' Ο Πεταυράκης στη θέση του Φαρές

81' 2-1: Ο Τετέ πάσαρε στον Τζούριτσιτς κι αυτός από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έκανε το αριστερό πλασέ και η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα

81' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ

79' Ο Μπέργκστρομ πήρε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Ντραγκόβσκι

78' Ευκαιρία ο Πανσερραϊκός. Ο Ντέλετιτς έκλεψε από τον Αράο και σούταρε, αλλά ο Ντραγκόβσκι έδιωξε σε κόρνερ

Ο Παναθηναϊκός άρχισε και τα λάθη στο αμυντικό transition.

76' Γερεμέγεφ αντί Μπακασέτα και 4-4-2 ο ΠΑΟ

76' Αριστερό σουτ του Ιωαννίδη από το ημικύκλιο στα χέρια του Γκουγκεσασβίλι

Με 4-4-2, πλέον, ο Παναθηναϊκός και δίδυμο Γερεμέγεφ - Ιωαννίδη.

73' Διαγώνιο σουτ του Τζούριτσιτς δεξιά εντός περιοχής, κόντραρε στον Φαρές

Πρώτη συμμετοχή για τον Μπάλντοκ στο ελληνικό Πρωτάθλημα. Αναγκαστική η αλλαγή του Βαγιαννίδη, στον οποίο τοποθετήθηκε παγοκύστη στο αριστερό γόνατο. Αρκετά στατικό το Τριφύλλι, χάνει σε ένταση και ταχύτητα με τις αλλαγές του Αλόνσο.

73' Κόρνερ για τον ΠΑΟ

72' Χατζηστραβός στη θέση του Τομάς και Γκίγκιτς αντί του Μπετανκόρ

67' Τζούριτσιτς στη θέση του Πελίστρι και ο Μπάλντοκ αντί του Βαγιαννίδη, που δεν μπορούσε να συνεχίσει

66' Ο Ντέλετιτς στη θέση του Τέρζιτς

65' Κίτρινη στον Μπετανκόρ, που σταμάτησε αντικανονικά τον Πελίστρι στο κέντρο

64' Κόντραρε σε πόδι κι έφυγε κόρνερ η μπάλα στο φάουλ του Μπακασέτα

Ουναϊ και Μπακασέτας στη μπάλα

Η ροή του αγώνα δείχνει ότι ο Παναθηναϊκός θα δυσκολευτεί να διασπάσει την άμυνα του Πανσερραϊκού.

63' Φάουλ του Στάικου στον Ιωαννίδη, πάλι ένα μέτρο εκτός περιοχής.

58' Κόντραρε στον Περούτσι κι έφυγε κόρνερ το φάουλ του Μπακασέτα

57' Νέο φάουλ σε καλό σημείο ο ΠΑΟ, αλλά από δεξιά εκτός περιοχής περισσότερο για γέμισμα. Ένα μέτρο εκτός περιοχής. Ο Μπακασέτας με το αριστερό έχει στήσει τη μπάλα

Ο Παναθηναϊκός γίνεται επιτέλους πιεστικός. Ο Γκουγκεσασβίλι κρατάει στο 2ο ημίχρονο τον Πανσερραϊκό.

57' Εκτέλεσε ο Ουναϊ, απέκρουσε στην πλευρά του ο Γκουγκεσασβίλι

56' Ο Ουναϊ στην εκτέλεση

56' Φάουλ σε καλό σημείο στο ημικύκλιο πήρε ο Ιωαννίδης

53' Αριστερό σουτ του Μπακασέτα από το ημικύκλιο, μπλόκαρε δύσκολα στη δεξιά γωνία ο Γκουγκεσασβίλι

51' Ο Πελίστρι έστρωσε στον Τετέ, αλλά το αριστερό πλασέ από το ημικύκλιο έφυγε ψηλά άουτ

49' Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ

48' Κόρνερ για τον Πανσερραϊκό

47' Κάθετη του Τετέ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει εντός περιοχής ο Πελίστρι

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Για να μην στεκόμαστε, πάντως, μόνο στην αδυναμία του Παναθηναϊκού να γίνει πιεστικός μπροστά, η αμυντική του παρουσία είναι, επίσης, προβληματική. Γεντβάι, Ίνγκασον δεν τα έχουν πάει τόσο καλά στο 1ο ημίχρονο.

Η επίμαχη φάση με το πέναλτι που ακυρώθηκε και που θα σηκώσει συζήτηση. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας

Για τη φάση του πέναλτι. Προφανώς ο VAR Ζαμπαλάς κρίνει ότι πρώτα βρίσκει την μπάλα με τη γροθιά του ο Γκουγκεσασβίλι και μετά το πρόσωπο του Βαγιαννίδη. Προσωπική άποψη το replay δεν τον δικαιώνει.

Φωτορεπορτάζ από τη φάση του πέναλτι με πρωταγωνιστές τους Γκουγκεσασβίλι - Βαγιαννίδη, που ακύρωσε ο Ευαγγέλου, μέσω VAR

Η δυσκολία, πάντως, να είναι ο Παναθηναϊκός κυριαρχικός σε παιχνίδια, θεωρητικά, του χεριού του είναι μνημειώδης φέτος. Αστέρας, Λεβαδειακός, Καλλιθέα και τώρα Πανσερραϊκός... Πρόβλημα!

Μετά το 1-1 είχε τη διπλή ευκαιρία με τους Μπακασέτα και Τετέ, αλλά και πάλι δεν έφτιαξε ρυθμό ξανά στο πρώτο 45λεπτο. Σποραδικές οι ευκαιρίες των Πράσινων από εκεί και πέρα. Τώρα, η φάση του πέναλτι θα σηκώσει πολύ συζήτηση.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το momentum μετά το 1-0. Μέσα σε 5 αγωνιστικά λεπτά δέχτηκε δύο τελικές και ένα γκολ. Πολύ κακή διαχείριση.

Τέλος ημιχρόνου Παναθηναϊκός - Πανσερραϊκός 1-1 με τα γκολ των Τετέ στο 10' και του Μπετανκόρ στο 15'

Ο Ευαγγέλου έκρινε, αφού τον κάλεσε ο Ζαμπάλας, ότι βρήκε μπάλα ο Γεωργιανός γκολκίπερ και απ' αυτή χτύπησε και ο Βαγιαννίδης

Δεν υπάρχει πέναλτι!

45'+6' Πάει να δει ο Ευαγγέλου τη φάση

Σουτ του Ουναϊ απέκρουσε ο Γκουγκεσασβίλι και στη συνέχεια στην προσπάθεια ν' απομακρύνει έδωσε... μπουνιά στον Βαγιαννίδη και ο Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα

45'+4' Πέναλτι για τον ΠΑΟ

45'+2' Δεξί σουτ του Ουναϊ εκτός περιοχής, στα χέρια του Γκουγκεσασβίλι

45'+1' ο Μπετανκόρ έφυγε στην αντεπίθεση, προτίμησε το δεξί μακρινό σουτ κι έστειλε τη μπάλα 2-3 μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Η ευκαιρία του Σάλαζαρ

Οι φάσεις που ζήτησαν πέναλτι οι πράσινοι

43' Μακρινό δεξί σουτ του Τετέ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

39' Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ. Ο Πελίστρι έδωσε δεξιά στον Ιωαννίδη, αυτός εντός περιοχής έκανε το σουτ με το δεξί και ο Ντάβιντσον έβαλε την κόντρα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη μπλόκαρε στην εκτέλεση του κόρνερ ο Γκουγκεσασβίλι

Η ευκαιρία του Μπακασέτα

36' Κίτρινη στον Τέρζιτς

Η φάση του 1-1

Έχει χαλάσει και ο ρυθμός του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός θα κληθεί από εδώ και πέρα να αντιμετωπίσει έναν πιο αμυντικογενή Πανσερραϊκό.

32' Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Σάλαζαρ από δεξιά εντός περιοχής σούταρε κι απέκρουσε ο Ντραγκόβσκι με τα πόδια.

Το 1-1 του Πανσερραϊκού

30' Δεξί σουτ του Μπακασέτα εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε 2-3 μέτρα από το δεξί δοκάρι

Οι πανηγυρισμοί των πρασίνων στο 1-0.

29' Φάουλ του Στάικου, σαν κοντινό κόρνερ από αριστερά για τον ΠΑΟ

27' Ο Πελίστρι ζήτησε πέναλτι σε μονομαχία με τον Κουτσογούλα, αλλά δεν υπήρχε παράβαση, αφού ο Ουρουγουανός γλίστρησε

Η ευκαιρία του Πανσερραϊκού για το 1-1

25' Κόρνερ για τον Πανσερραϊκό, σουτ του Φαρές κόντραρε και στη συνέχεια υπήρξε οφσάιντ

Το 1-0 του Παναθηναϊκού

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού υπήρξε ξανά αφελέστατη. Αμυντικά ανεπαρκής, δέχτηκε τη διπλή ευκαιρία και στη συνέχεια το γκολ.

20' Στην αντεπίθεση νέο μακρινό σουτ του Σαλαζάρ με το δεξί έφυγε άουτ

20' Ο Πελίστρι πάσαρε στον Μπακασέτα, ο οποίος εντός περιοχής έκανε το αριστερό πλασέ κι απέκρουσε ο Γκουγκεσασβίλι. Στη συνέχεια γύρισμα του Τετέ από δεξιά κόπηκε

20' Ευκαιρία ο ΠΑΟ

Ο Αλαφούζος με τον Βαρδινογιάννη

Άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, αλλά παρουσίασε ξανά αμυντικά προβλήματα το Τριφύλλι που έφεραν το 1-1.

Ο Αλαφούζος με τον ιστορικό πρόεδρο του Παναθηναϊκού Γιώργο Βαρδινογιάννη στα επίσημα

15' 1-1: Ο Φαρές έβγαλε εξαιρετική σέντρα από αριστερά και ο Μπετανκόρ στην εναέρια μονομαχία νίκησε κατά κράτος τον Γεντβάι και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

15' ΓΚΟΟΛΛΛΛ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ!

Μακρινό σουτ του Στάικου απέκρουσε προσωρινά ο Ντραγκόβσκι και στο... ριμπάουντ ο Μπετανκόρ έκανε το δεξί γυριστό σουτ και η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

13' Μεγάλη ευκαιρία ο Πανσερραϊκός

10' 1-0: Σουτ των Πελίστρι και Αράο κόντραραν, στην εξέλιξη από αριστερά ο Μλαντένοβιτς γύρισε και ο Τετέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

10' ΓΚΟΟΛΛΛ Ο ΠΑΟ

9' Δυνατή μπαλιά, δεν πρόλαβε ο Πελίστρι

7' Το κόρνερ σε πρώτο χρόνο δεν αξιοποιήθηκε, στην εξέλιξη δεξί σουτ του Τετέ από το όριο της περιοχής μπλόκαρε ο Γκουγκεσασβίλι

7' Γύρισμα του Στάικου και νέο κόρνερ για τον ΠΑΟ. Δεν μπορούν οι φιλοξενούμενοι να κυκλοφορήσουν στην πίεση του ΠΑΟ

4' Στην αντεπίθεση ο Σάλαζαρ απέφυγε τον Βαγιαννίδη και έκανε δεξί σουτ από τα 25 μέτρα, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

Μπλόκαρε ο γκολκίπερ κι έκανε το βολέ

4' Πίεσε ψηλά και πήρε κόρνερ ο ΠΑΟ

Στο γήπεδο βρίσκονται και οι Αντώνης Αντωνιάδης και Μίμης Δομάζος.

Σέντρα στο ματς

Όλα έτοιμα για τη σέντρα

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού μετά το ζέσταμα

Ο Γιάννης Αλαφούζος έχει μία σύντομη συνομιλία με τον Γιώργο Βαρδινογιάννη στα επίσημα.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο ιστορικός Πρόεδρος του Παναθηναϊκού Γιώργος Βαρδινογιάννης.

ΓΚΟΛ: 73-12

Ο Παναθηναϊκός μετρά δέκα διαφορετικά σκορ νίκης με τον Πανσερραϊκό και πιο συχνή εμφάνιση έχουν το 3-1, το 2-0 και το 4-0 που έχουν εμφανιστεί από τέσσερις φορές.

Η προηγούμενη φορά που είχαν συναντηθεί στο ΟΑΚΑ ήταν στις 4 Δεκεμβρίου 2010, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει με τους Μπουμσόνγκ και Σισέ.

Η ευρύτερη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Πανσερραϊκού είναι το 7-0 της σεζόν 1968-69, το οποίο ήρθε μια σεζόν μετά την παρθενική νίκη της ομάδας των Σερρών σε εκτός έδρας αναμέτρηση με τους Πράσινους, το 1967-68, όπου επικράτησαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Καλαπόδα.

Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 25 φορές με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει επικρατήσει στα 22 από αυτά. Ο Πανσερραϊκός έχει πάρει δύο νίκες με 1-0, ενώ υπάρχει και μια ισοπαλία 1-1 μεταξύ τους.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις την περσινή περίοδο χωρίς να δεχθεί γκολ. Για τον Α’ Γύρο πήρε τη νίκη με 5-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου και με 3-0 στις Σέρρες για το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος.

Στις περσινές αναμετρήσεις σκόραραν επτά διαφορετικοί ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού με τον Σπόραρ να σημειώνει δύο γκολ και ένα από αυτά να έρχεται με αυτογκόλ του Δεληγιαννίδη.

Δεύτερη συμμετοχή για τον Ουναϊ, πρώτη φορά βασικός

Ο Αλαφούζος στο ΟΑΚΑ

O Χουάν Φεράντο γυρίζει στο ελληνικό Πρωτάθλημα, μετά το 2019. Τότε είχε φύγει από τον Βόλο, λόγω ενός προβλήματος υγείας με την όρασή του. Τελευταίο του ματς, το 1-1 της Μαγνησίας κόντρα στον Παναθηναϊκό στις 8 Δεκεμβρίου του 2019. Τώρα, πρώτο ματς, στη νέα καριέρα του στον Πανσερραϊκό πάλι με τον Παναθηναϊκό...

Από ισοπαλία προέρχεται και ο Πανσερραϊκός. Αν και προηγήθηκε 2-0, ήρθε 2-2 με τον Λεβαδειακό. Αποτέλεσμα που οδήγησε στην απομάκρυνση του Μιχάλη Γρηγορίου και την πρόσληψη του Χουάν Φεράντο

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από το 0-0 στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον νέο κόουτς του Πανσερραϊκού, Φεράντο, για δεύτερη φορά φέτος. Η πρώτη ήταν το φιλικό, στις 13 Ιουλίου 2024 στη Λεωφόρο, με την ΑΕΚ Λάρνακας. Ο Φεράντο, τότε, ήταν στην κυπριακή ομάδα. Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 3-1.

Ρωτούν αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού τι συμβαίνει με τον Μαξ. Το ρεπορτάζ του Sportal.gr:

Έχουν βγει οι παίκτες Παναθηναϊκού και Πανσερραϊκού για ζέσταμα.

Στον πάγκο του Πανσερραϊκού είναι οι Κάτσικας, Καρασαλίδης, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Σοφιανός, Λιάσος, Ντέλετιτς, Χατζηστραβός, Γκίγκιτς.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται οι Λοντίγκιν, Σένκεφελντ, Τσέριν, Μαντσίνι, Μαξίμοβιτς, Κώτσιρας, Γερεμέγεφ, Τζούριτσιτς, Μπάλντοκ.

Η βαθμολογία του πρωταθλήματος

Το παιχνίδι, όπως αναφέραμε, θα είναι κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας του Παναθηναϊκού από το ματς με την Athens Kallithea

Διαιτητές: Άγγελος Ευαγγέλου, Ιορδάνης Απτόσογλου, Αλέξανδρος Μπαλιάκας

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης

Η 11άδα είναι η αναμενόμενη, όπως είχαμε γράψει τις προηγούμενες ημέρες στο Sportal.gr. Αλλαγές, τελικώς, στην άμυνα δεν γίνονται. Ο Αζεντίν Ουναΐ αρχίζει για πρώτη φορά βασικός, αντί του Νεμάνια Μαξίμοβιτς. Ουσιαστικά, ο Ντιέγκο Αλόνσο "πατάει" στο αρχικό σχήμα της Τούμπας και προσθέτει τον Μαροκινό στην πράσινη "μηχανή".

Η ενδεκάδα του Πανσερραϊκού (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Σαλίμ, Στάικος, Περούτσι, Σαλαζάρ, Τέρζιτς, Τομάς, Μπετανκόρ.

Φίλες και φίλοι του Sportal.gr καλησπέρα σας από το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Άδειο, λόγω τιμωρίας, με αρκετό αέρα αυτήν την ώρα.