LIVE: ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ

Γιώργος Σακελλαρίου Αλέξης Σαββόπουλος 17:45 - 24.08.2024 / Ανανεώθηκε: 20:24 - 24.08.2024

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Πανσερραϊκός - Άρης για την δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Δίκαιη νίκη του Αρη με σαφως καλύτερη εικόνα στην παραγωγή φάσεων. Φτωχό το 0-1 με βάση τις τελικές που που έκανε και ειδικά ο Ντιαντί που σπατάλησε τις περισσότερες. Εμφάνιση που γεμίζει προσδοκίες για τη συνέχεια.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Ο Άρης νίκησε 1-0 στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με το γκολ του Σιφουέντες από το 34'

95' Κίτρινη στον Μόντσου

94' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Νταρίντα πάσαρε δεξιά στη μεγάλη πςεριοχή στον Ντιαντί κι αυτός έκανε το δεξί σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα άουτ!

93' Κίτρινη στον Μάγιο για καθυστερήσεις

93' Ακόμα τρία λεπτά

89' Ο Σαμόρα στη θέση του Μορόν

87' Ο Κουτσογούλας στη θέση του Δεληγιαννίδη

87' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Κυκλοφόρησε τη μπάλα, ο Ντιαντί από δεξιά έκανε το δεξί πλασέ και απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκουγκεσασβίλι

82' Ωραία ενέργεια του Ντιαντί, απέφυγε έναν αντίπαλο, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής εξαπέλυσε δεξί δυνατό σουτ κι απέκρουσε ο Γκουγκεσασβίλι

80' Δεξί σουτ του Σαβέριο από το ύψος του πέναλτι, στα χέρια του Γκουγκεσασβίλι

77' Και ο Γκίγκιτς στη θέση του Ντέλετιτς

77' Ο Φαρές στη θέση του Πεταυράκη

76' Ο Ντιαντί σκόραρε εντός περιοχής με αριστερό πλασέ, αλλά ήταν οφσάιντ στην κεφαλιά πάσα του Μάγιο

74' Και ο Νταρίντα στη θέση του Μανού Γκαρθία

74' Ο Σαβέριο στη θέση του Σίστο

72' Από μία κίτρινη για αψιμαχία σε Δεληγιαννίδη, Σίστο

Φάσεις από το δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση Πανσερραϊκός - Άρης

42%-58% η κατοχή για τον Άρη

68' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες

Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς ο ΟΦΗ και με 9 ο Ατρόμητος

Τελικό στο Ηράκλειο ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-1.

64' Ο Κάπτουμ στη θέση του Στάικου

64' Ο Περούτσι στη θέση του Λιάσου

64' Κίτρινη στον Φρίντεκ

58' Ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Άρης δεν έχει κινδυνεύσει

Ο Αρης επιλέγει στο δεύτερο ημίχρονο να δώσει την μπάλα στους γηπεδούχους, επιδιώκοντας να φύγει με κάποιο κλέψιμο στο ανοικτό γήπεδο.

50' Κίτρινη στον Ντέλετιτς για φάουλ με τον αγκώνα στον Βέλεθ

47' Αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής από τον Δεληγιαννίδη, μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Κουέστα

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Άρη για το 1-0

Ο Σιφουέντες με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ για τον Άρη

Το ημίχρονο βρίσκει τον Αρη να προηγείται δίκαια αφού ο Αρης μετά το ημίωρο ήταν καλύτερος και 'εκανε τέσσερις τελικές, μεταξύ των οποίων και το γκολ του Σιφουέντες. Ο Αρης δεν δίνει τους χώρους που έδινε ο ΠΑΟΚ στους γηπεδούχους και προϊόντος του χρόνου πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Τέλος ημιχρόνου. Πανσερραϊκός - Άρης 0-1 με το γκολ του Σιφουέντες στο 34'

45'+5' Κόρνερ από αριστερά του Τομάς, κακό σουτ του Μπεργκστρομ ψηλά άουτ η μπάλα

Ακόμα δύο λεπτά στο πρώτο ημίχρονο

45'+3' Κόρνερ του Τομάς, χέρι του Χαντάκια κι επιθετικό φάουλ

Συνεχή σφυρίγματα απο τον Τσιμεντερίδη υπέρ των γηπεδούχων που προκαλούν και λογικό, την έκρηξη του πάγκου του Αρη.

Θέα στον αγωνιστικό χώρο από το μπαλκόνι

Το μομέντουμ ευνοεί τον Αρη αφού ο Πανσερραϊκός είναι υποχρεωμένος να βγει τώρα μπροστά και λογικάοι παίκτες του Μάντζιου θα βρουν χώρους για να ψάξουν ένα δεύτερο γκολ.

42' Κίτρινη στον Μπράμπετς για σπρώξιμο σε αντίπαλο

40' Δεξί σουτ εκτός περιοχής του Μορόν απέκρουσε προσωρινά ο Γκουγκεσασβίλι, ο Μανού Γκαρσία στο ριμπάουντ εκτέλεσε στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Γεωργιανός απέκρουσε σε κόρνερ.

40' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης

Πρώτη φορά ο Αρης κυκλοφόρησε καλά και με ορθόδοξο τρόπο την μπάλα και σκόραρε με το εξαιρετικό σουτ του Σιφουέντες απο το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Αυτός είναι ο τρόπος που πρέπει να παίζει ο Αρης και όχι με μεγάλες μπάλες απο τους δυο στόπερ όπως γινόταν ως το ημίωρο.

34' Ο Σιφουέντες ανενόχλητος στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έπιασε δυνατό δεξί σουτ κι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία για το 0-1

34' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ Ο ΆΡΗΣ

Στο ημίχρονο ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-0

31΄Φάουλ από αριστερά του Μόντσου με το δεξί, έδιωξε με τις γροθιές ο Γκουγκεσασβίλι

28' Ο Σαλαζά τσίμπησε την μπάλα από τον Μάγιο, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα

Κακό το ματς, δίχως ρυθμό και φάσεις στα τελευταία λεπτά. Ο Αρης δεν έχει πάρει ακόμη πράγματα απο τον άξονά του, αλλά ούτε και απο τα ανεβάσματα του Μάγιο.

25' Ανεκμετάλλευτη στατική φάση για τον Άρη, απομάκρυναν οι Σερραίοι στην εκτέλεση του φάουλ

23' Διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες

18' Κιτρινη στον Μανού Γκαρθία

Απο δυο φάσεις η κάθε ομάδα στο τέταρτο. Του Αρη προήρθαν αμφότερες από τις προσπάθειες του Ντιαντί.

Κεφαλιά πάσα του Λιάσου στην πλάτη του Βέλεθ, ο Μπετανκόρ πρόλαβε τον Κουέστα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

10' Μεγάλη ευκαιρία ο Πανσερραϊκός

8' Φάση για τον Πανσερραϊκό. Ο Τομάς έκανε το σουτ κι ο Κουέστα απέκρουσε σε κόρνερ

7' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ντιαντί από δεξιά βρήκε τον Μανού Γκαρθία κι αυτός στη μικρή περιοχή σούταρε με το δεξί άουτ!

Ο Μορόν είχε δυο επιλογές στην πρώτη μεγάλη φάση του Αρη. Να κρεμάσει απο μεγάλη απόσταση τον εκτός θέσης Γκουκεσασβίλι ή να πασάρει αριστερά στον Σίστο που έφευγε μόνος του και με καλύτερες προυποθέσεις. Επέλεξε το πιο εξεζητημένο και αστόχησε.

2' Ο Ντιαντί πάσαρε στον Ισπανό φορ, αυτός 5-6 μέτρα κάτω από τη σέντρα έκανε το σουτ βλέποντας τον Γκουγκεσασβίλι εκτός θέσης, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Σχεδόν από τα 45 μέτρα το σουτ του Μορόν

2' Ο Μορόν πήγε να βάλει ένα ΤΡΟΜΕΡΟ ΓΚΟΛ!

1' Πάσα του Σαλαζάρ στον Μπετανκόρ κόπηκε και φάουλ τώρα για τον Πανσερραϊκό

ΓΚΟΛ: 26-19

Στις έντεκα τελευταίες τους αναμετρήσεις, ανεξάρτητα έδρας και κατηγορίας, ο Άρης έχει διατηρήσει το αήττητο του και υπάρχουν επτά νίκες της ομάδας της Θεσσαλονίκης και τέσσερις ισοπαλίες.

Η τελευταία νίκη του Πανσερραϊκού ήταν στις 27 Νοεμβρίου 2010, όταν επικράτησε με 1-0 στην έδρα του χάρη σε γκολ του Σουμπίνιο σε αναμέτρηση για την Super League.

Η πρώτη αναμέτρηση της ιστορίας τους ήταν στις 19 Δεκεμβρίου 1965 στις Σέρρες, όπου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (Hλιάδης, 32' Φιλίππου, 58' Xατζηκώστας, 65' Kιοσέογλου '2).

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για 26η φορά στο πλαίσιο της Α’ Εθνικής/Super League και ο Πανσσεραϊκός έχει επικρατήσει τις εννέα, ο Άρης έχει φύγει νικητής πέντε φορές από τις Σέρρες, ενώ οι περισσότερες αναμετρήσεις (11) έχουν ολοκληρωθεί με ισοπαλία.

Το πιο συχνό σκορ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις είναι το 1-0, το οποίο έχει εμφανιστεί συνολικά οκτώ φορές - πέντε φορές σε νίκες του Πανσερραϊκού και τρεις σε νίκες του Άρη.

Ακολουθεί με έξι εμφανίσεις το 1-1, ενώ τρία από τα παιχνίδια τους δεν είχαν γκολ (0-0).

Ισόπαλο με 1-1 (90+5’ Άλεξιτς - 52’ Μορόν) είχε ολοκληρωθεί το περσινό παιχνίδι των δύο ομάδων για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος με γηπεδούχο τον Πανσερραϊκό, ενώ ως γηπεδούχος είχε επικρατήσει ο Άρης με 1-0 (90+7’ Φαμπιάνο).

Και οι δύο αναμετρήσεις τους κρίθηκαν με γκολ που σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις.

Στις Σέρρες και ο Καρυπίδης

Οι οπαδοί του Άρη πήγαν με πορεία στο γήπεδο και ήδη έχουν πάρει θέση στο πέταλο

Στο 10' ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-0

Στις 19.30 ξεκίνησε η αναμέτρηση ΟΦΗ - Ατρόμητος και στο 6' είναι 0-0 το αποτέλεσμα

Στην πρεμιέρα ο Άρης ήρθε ισόπαλος 1-1 στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο.

Ο Πανσερραϊκός, παράλληλα, ηττήθηκε 3-2 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ

Διαιτητές: Σταύρος Τσιμεντερίδης, Παντελής Σπυρόπουλος, Ισίδωρος Αρμακόλας

4ος Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας

Στον πάγκο του Άρη είναι οι Σίντκλεφ, Φετφατζίδης, Σαβέριο, Ρόουζ, Φαμπιάνο, Σαμόρα, Νταρίντα, Πάρδο, Μοντόγια.

Στον πάγκο του Πανσερραϊκού είναι οι Κατσίκας, Καρασαλίδης, Καραμανώλης, Κουτσογούλας, Κάπτουμ, Περούτσι, Μασκανάκης, Φαρές, Γκίγκιτς.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μάγιο, Μόντσου, Σιφουέντες, Γκαρθία, Σίστο, Ντιαντί, Μορόν.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Πεταυράκης, Χαντάκιας, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης, Λιάσος, Στάικος, Σάλαζαρ, Τόμας, Ντέλετιτς, Μπετανκόρ.

Ας δούμε τις ενδεκάδες

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Πανσερραϊκού με τον Άρη.

Καλησπέρα σας

Τα έξι απο τα επτά συνολικά νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Αρη βρίσκονται στο βασικό σχήμα. Σίστο, Σιφουέντες, Μόντσου, Μάγιο, Φρίντεκ και Ντιαντί δηλαδή. Μόνο ο Σίντκλεφ είναι στον πάγκο ως αναπληρωματικός τερματοφύλακας. Αποντες οι δυο τιμωρημένοι Ζουλ και Σουλεϊμάνοφ.