LIVE: ΠΑΟΚ - ΜΑΛΜΕ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος Μάνος Τσαλγατίδης 20:39 - 12.08.2024 / Ανανεώθηκε: 17:30 - 27.08.2024

Παρακολουθήστε live μέσα από το Sportal τη ρεβάνς της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Μάλμε για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Σχολιάζει ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Ο ΠΑΟΚ... κλώτσησε το όνειρο του Champions League στις καθυστερήσεις
CHAMPIONS LEAGUE

23:12 - 13.08.2024

Μια στραβοκλοτσιά του Μαντί Καμαρά στις καθυστερήσεις στέρησε στον ΠΑΟΚ τη νίκη (3-2) πρόκριση στα play offs του Champions League. Το τρίτο γκολ των Σουηδών από... καραμπόλα έστειλε το ματς στην παράταση, όπου η Μάλμε επικράτησε 4-3 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης με συνολικό σκορ 6-5!

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Τσέλιε - Σάμροκ Ρόβερς στα playoffs του Europa League.

Τέλος παιχνιδιού: ΠΑΟΚ - Μάλμε 3-4

Περνά ανεκμετάλλευτο.

120+2' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ.

120' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιεράκη.

Ο ΠΑΟΚ είναι όλος μπροστά, αλλά οι επιλογές του είναι κακές, καθώς το καθαρό μυαλό αγνοείται,

116' Παίζει τα ρέστα του ο ΠΑΟΚ, μπας και οδηγήσει το ματς στα πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ παίζει την τελευταία του ζαριά, όμως δείχνει να έχει μείνει από δυνάμεις, στο 113΄.

109΄ Γυριστό του Τισουντάλι, ελάχιστα άουτ η μπάλα. Κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ.

108΄ ΔΟΚΑΡΙ για τη Μάλμε. Ο Γιόνσον εξαπέλυσε έναν... κεραυνό από καλή θέση, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

107΄ Αδύναμο το σουτ του Μαντί Καμαρά, μπλόκαρε ο Νταλίν.

Ο ΠΑΟΚ πλέον έχει ένα βουνό να ανέβει αρχικά για να ισοφαρίσει.

106΄ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης.

Λήξη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ είναι πίσω στο σκορ (3-4) και χρειάζεται γκολ αν θέλει να παραμείνει ζωντανός.

105+2 Ο Αλί δείχνει ασταμάτητος από τα αριστερά. Αυτήν την φορά ο Κοτάρσκι τον σταμάτησε από θέση τετ α τετ.

Ο Ντεσπόντοφ το εκτέλεσε, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

105΄ Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

104΄ Ο Αλί έκανε την κούρσα από τα αριστερά και μετέπειτα το σουτ, παραχώρησε το κόρνερ ο Κοτάρσκι.

103΄ Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ. Ολοκληρώθηκε άδοξα με την κακή τελική προσπάθεια του Βιεϊρίνια από τα αριστερά.

101΄ Ο Τισουντάλι μπαίνει στο ματς στη θέση του Μουργκ.

100΄ Ο Μουργκ πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε.

Ο ΠΑΟΚ από εκεί που είχε πάει το ματς στον ρυθμό που ήθελε ξαφνικά... έσβησε και έδωσε την μπάλα στη Μάλμε.

Τώρα η Μάλμε έχει σκορ πρόκρισης και δείχνει πιο... φρέσκια στο γήπεδο.

99΄ Ο Κρίστιανσεν βγήκε σε θέση τετ α τετ, πέρασε τον Κοτάρσκι και σε κενή εστία είχε εύκολο έργο για το 4-3.

99΄ ΓΚΟΛ η Μάλμε κάνει την ανατροπή στην ανατροπή (3-4).

Η κούραση έχει κάνει την εμφάνισή της...

98΄ Ο Καμαρά είναι πεσμένος στο έδαφος.

96΄ Η Μάλμε έχει την κατοχή ξανά. Ο ΠΑΟΚ μοιάζει μουδιασμένος κι επηρεασμένος από το γκολ που δέχτηκε.

93΄ Ευκαιρία για τη Μάλμε. Άστοχο το σουτ του Μπολίν από καλή θέση.

Παράταση λοιπόν... Άντε να δούμε ποιος έχει περισσότερες δυνάμεις.

91΄ Έναρξη στην παράταση.

5-5 το συνολικό σκορ! Τι θρίλερ είναι αυτό...

Ο ΠΑΟΚ «αγκάλιασε» την πρόκριση, όμως δεν κατάφερε να την πάρει στην κανονική διάρκεια, «αυτοκτονώντας» στην τελευταία φάση!

Απίθανο κι άκρως δραματικό φινάλε στην Τούμπα, ακατάλληλο για καρδιακούς.

Ο Γιόνσεν πήρε την κεφαλιά, ο Κοτάρσκι απέκρουσε, ο ίδιος παίκτης γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Μαντί Καμαρά άθελά του έδιωξε πάνω στον Ζέτερστρομ, με τον τελευταίο να κάνει το 3-3 και να στέλνει το ματς στην παράταση...

Ο ΠΑΟΚ και επίσημα έχει δεχθεί τα πιο αστεία γκολ στα φετινά προκριματικά.

90+6' ΓΚΟΛ για τη Μάλμε, 3-3!

90+5' Τελευταία ευκαιρία για τη Μάλμε με ένα φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα.

90+4' Ο Μπάμπα κέρδισε φάουλ και πολύτιμο χρόνο για τον ΠΑΟΚ.

90+1' Ασφυκτική η πίεση της Μάλμε τώρα, που παίζει τα... ρέστα της, ανταπεξέρχεται ο ΠΑΟΚ.

90+1' Σέντρα του Αλί, έδιωξε με γροθιές ο Κοτάρσκι.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο ΠΑΟΚ αν συνεχίσει να είναι τόσο προσεκτικός δεν θα απειληθεί μέχρι τη λήξη του ματς.

86' Έξω ο Κωνσταντέλιας, μέσα ο Βιεϊρίνια.

83΄ Ο ΠΑΟΚ βγήκε με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, δεν κατάφερε να απειλήσει.

Πλέον ο ΠΑΟΚ δείχνει να έχει πάει το ματς ακριβώς εκεί που ήθελε από άποψη ρυθμού.

79΄ Αλλαγή για τη Μάλμε, έξω ο Νανάσι, μέσα ο Κρίστιανσεν.

79΄ Ο Στρίγκερ σέντραρε από τα αριστερά και σημάδεψε στο δεύτερο δοκάρι τον αμαρκάριστο Μπολίν, ευτυχώς ο τελευταίος δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Στο 75΄ μπήκαμε, ο ΠΑΟΚ έχει σκορ πρόκρισης στο... θρίλερ.

Ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει ρυθμό και ψάχνει και τέταρτο γκολ για να ηρεμήσει και να του φύγει το άγχος.

73΄ Αντρίγια έξω, μέσα Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ έξω, μέσα ο Σβαμπ, έξω και ο Μπράντον, μέσα ο Ρώσος φορ.

Ο Λουτσέσκου φρεσκάρει την επίθεσή του.

72΄ Ντεμπούτο για τον Τσάλοφ.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κουλιεράκη για ένα ακόμη ματς. Ο Έλληνας στόπερ καταθέτει τη ψυχή του στο γήπεδο!

68΄ Κούλινγκ μπρέικ στο ματς.

Το 3-2 υπέρ του ΠΑΟΚ παραμένει στο 68ο λεπτό στην Τούμπα. Ο ρυθμός είναι τρομερός, πρόκειται για μία πραγματική μάχη με φόντο τα... αστέρια.

67΄ Ευκαιρία για τη Μάλμε. Ο Στρίγκερ πήρε το ριμπάουντ από το ύψος της περιοχής και πλάσαρε, με τον Κοτάρσκι να δηλώνει «παρών».

65΄ Ο Μπάμπα έκοψε την αντεπίθεση της Μάλμε και τιμωρήθηκε με κίτρινη για φάουλ.

Το ματς είναι πραγματική μάχη, η τακτική έχει πάει περίπατο και κυριαρχούν τα νεύρα.

Ο ΠΑΟΚ πατάει καλύτερα πλέον.

63΄ Καλοχτυπημένη εκτέλεση από τον Ζίβκοβιτς, δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα οι ασπρόμαυροι από την καρδιά της περιοχής.

Ο Τόμας κέρδισε φάουλ, σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ στο 62΄.

Η Μάλμε έχει την κατοχή και ο ΠΑΟΚ τις ευκαιρίες σε αυτό το πρώτο 15λεπτο της επανάληψης.

Αδιανόητο πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα - ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ο Κουλιεράκης (vid)

21:28 - 13.08.2024

ΠΑΟΚ και Μάλμε έχουν χαρίσει στους λάτρεις του ποδοσφαίρου ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο με πέντε γκολ και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει μέχρι στιγμής το προβάδισμα πρόκρισης για τα playoffs του Champions League.

59΄ Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, μία... ανάσα από το 4-2. Ο Κωνσταντέλιας με μία πανέξυπνη κάθετη έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Μουργκ, όμως εκείνος πλάσαρε άστοχα από πολύ κοντινό σημείο.

Οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε πτώση του Κουλιεράκη, έχουμε συνέχεια ωστόσο στο ματς.

57΄ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ χαμηλά στο πρώτο δοκάρι, ο Κουλιεράκης έκανε την προβολή χωρίς να έχει ορατότητα και ο Νταλίν με τη βοήθεια του δοκαριού έσωσε την ομάδα του από το γκολ.

Κόπηκε το γύρισμα του Ζίβκοβιτς, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ στο 56΄.

O ΠΑΟΚ από την έναρξη του δευτέρου μέρους έχει δώσει την μπάλα στη Μάλμε, κάτι που δεν μοιάζει λογικό.

54΄ Η Μάλμε έχει την κατοχή στην επανάληψη, όμως δεν απειλεί.

53΄ Επικίνδυνη σέντρα του Μπουσανέλο, πέρασε απ΄ όλους η μπάλα,

Ο «Ντέλιας» πήγε αριστερά, στη θέση του Τάισον.

Προφανώς ο Βραζιλιάνος ένιωσε κάποια ενόχληση και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

49΄ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Μουργκ έξω ο Τάισον.

48΄ Όπως και στο ξεκίνημα του ματς, η Μάλμε είναι αυτή που έχει την μπάλα στα πόδια της.

46΄ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ κρατάει την τύχη στα χέρια του και καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμά του.

Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα στο δεύτερο μέρος.

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!

Λήξη ημιχρόνου στην Τούμπα (3-2). Ο ΠΑΟΚ έχει σκορ πρόκρισης, έπειτα από ένα... τρελό φινάλε στο πρώτο μέρος.

Ο Ζίβκοβιτς υποδέχτηκε την μπάλα από τα δεξιά, την έφερε στο αγαπημένο του αριστερό και με ένα υπέροχο πλασέ στην απέναντι γωνία διαμόρφωσε το 3-2.

Απίστευτο πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ μπροστά να είναι τρομερός και πίσω κάκιστος.

Τι πρώτο ημίχρονο βλέπουμε στην Τούμπα!

45+3 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ξανά μπροστά στο σκορ ο ΠΑΟΚ (3-2).

3 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

4-4 συνολικό σκορ.

Απίστευτο το πόσο αφελής είναι ο ΠΑΟΚ στο αμυντικό κομμάτι. Είναι σα να μην προσπαθεί καν να αμυνθεί.

45΄ Ο Μπότχαϊμ σέντραρε από τα δεξιά και ο Νανάσι ξανά με ένα εναέριο πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κοτάρσκι για το 2-2.

Απίθανα πράγματα στην Τούμπα!

45΄ ΓΚΟΛ για τη Μάλμε, άμεση απάντηση (2-2)...

ΑΠΙΘΑΝΟ γκολ για τον Δικέφαλο. Ο νεαρός στόπερ δοκίμασε το σουτ από το... σπίτι του και η μπάλα κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Νταλίν.

ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΒΑΛΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ! ΤΙ ΓΚΟΛΑΡΑ ΕΒΑΛΕ Ο ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ!

43΄ Ο ΠΑΟΚ κάνει την ανατροπή (2-1)!

43΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΤΙ ΒΑΖΕΙ Ο ΚΟΥΛΙΡΑΚΗΣ!

Μπαίνουμε στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους. Το 1-1 παραμένει σε ένα ματς για... γερά νεύρα.

38΄ Έδιωξε η άμυνα του ΠΑΟΚ, πέρασε ο κίνδυνος.

37΄ Κίτρινη στον Σάστρε για διαμαρτυρία. Φάουλ για τη Μάλμε.

Αρκετά νεύρα από τους παίκτες των δύο ομάδων, που βγαίνει και στις μονομαχίες.

34΄ Επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά, ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ ο Τελίν δεν πρόλαβε την μπάλα.

Μπαίνουμε στο πρώτο μισάωρο. Έχει ισορροπήσει η κατάσταση στο αγωνιστικό κομμάτι.

29΄ Αδύναμο το σουτ του Νανάσι, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

28΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, την οργάνωσε ο Τάισον από τα αριστερά. Ο Τόμας βρέθηκε στην περιοχή έπειτα από κεφαλιά του Ζίβκοβιτς κι έκανε την προβολή, όμως ο Νταλίν τον σταμάτησε.

Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ έχει ανέβει και πλέον βρίσκει χώρους στην αντίπαλη περιοχή.

Κούλινγκ μπρέικ στην Τούμπα, στο 25ο λεπτό.

24΄ Οι ασπρόμαυροι παραμένουν ψηλά στο γήπεδο και πιέζουν.

Ξανά ισορροπία στο ζευγάρι (συνολικό σκορ 3-3). Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να βρει άμεσα απάντηση στο γκολ του Νανάσι και τα κατάφερε.

Φανταστικό γκολ από τον Τάισον και ο ΠΑΟΚ μπαίνει ξανά στο παιχνίδι.

Πανέξυπνη εκτέλεση από τον Βραζιλιάνο.

Ο Τάισον ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα δεν ακούμπησε σε κανένα κεφάλι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

21΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει (1-1)!

20΄ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ. Το κέρδισε ο Τάισον από τα αριστερά.

Ο ΠΑΟΚ για την ώρα αγνοείται μέσα στο γήπεδο. Οι «ασπρόμαυροι» δεν έχουν καταφέρει να αλλάξουν τρεις σωστές πάσες.

16΄ Επικίνδυνη σέντρα του Τάισον από τα αριστερά, έδιωξε έγκαιρα η άμυνα της Μάλμε.

13΄ Σίγουρα το γρήγορο προβάδισμα των Σουηδών αλλάζει τα δεδομένα, όμως το ματς έχει πολύ δρόμο ακόμα...

Ολιγωρία στην ασπρόμαυρη άμυνα. Έπειτα από μία εκτέλεση πλάγιο από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στην περιοχή, ο Γιάνσον πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Σάστρε «κοιμήθηκε» και ο Νανάσι με το κεφάλι από κοντινή απόσταση βρήκε δίχτυα και δίνει σκορ πρόκρισης στην ομάδα του.

Τέτοιο γκολ δεν έχω δει να μπαίνει ούτε στο Playstation...

10΄ ΓΚΟΛ η Μάλμε ανοίγει το σκορ με τον Νανάσι και «παγώνει» την Τούμπα (0-1).

9΄ Η Μάλμε φαίνεται πως πατάει καλύτερά, όπως και στο ξεκίνημα του πρώτου ματς. Οι Σουηδοί δεν απειλούν, ωστόσο ο ΠΑΟΚ πρέπει να πάρει τον έλεγχο.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει μπει καλά. Πρέπει να κρατήσει μπάλα, αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα.

7΄ Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τη Μάλμε.

Θυμίζουμε πως ο Δικέφαλος χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στα playoffs του Champions League, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας θα πάμε σε παράταση.

Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο στην Τούμπα (0-0).

Με όπλο την... καυτή ατμόσφαιρα στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ επιδιώκει να πιέσει ψηλά και να οδηγήσει τον αντίπαλο σε λάθη.

3΄ Ο Πένια ανέλαβε την εκτέλεση, άουτ η μπάλα δεν ανησύχησε ο Κοτάρσκι.

3΄ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Μάλμε.

1΄ Στη σέντρα οι Σουηδοί!

Όρκος νίκης από τους παίκτες του Λουτσέσκου, όλα είναι έτοιμα.

Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στο χορτάρι για την έναρξη του αγώνα. Η Τούμπα είναι στο... πόδι!

Οι παίκτες έχουν μπει στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Το ζέσταμα των ομάδων ολοκληρώθηκε, έχουμε μπει στην τελική ευθεία. Σε 15 λεπτά έχουμε σέντρα!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν την εμφάνισή τους στο γήπεδο για την προθέρμανση και η Τούμπα πήρε... φωτιά.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν για ζέσταμα. Ο κόσμος του ΠΑΟΚ ζεσταίνεται, 40 λεπτά περίπου πριν τη σέντρα.

Συγκριτικά με το πρώτο ματς της Σουηδίας, ο Ράζβαν Λουτσέσκου έχει προχωρήσει σε μία μόλις αλλαγή. Ο λόγος γίνεται για τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος παίρνει φανέλα βασικού για πρώτη φορά, αντί του Σβαμπ.

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων έχουν βγει για ζέσταμα. Αποθέωση για Κοτάρσκι. Η Τούμπα γεμίζει σιγά-σιγά κι αναμένεται... καμίνι.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου θα κάνει πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Stoiximan Super League το ερχόμενο Σάββατο (17/8, 20:00), στην Τούμπα απέναντι στον Πανσερραϊκό.

Αξίζει να σημειωθεί πως το πρωτάθλημα στη Σουηδία βρίσκεται σε εξέλιξη και η αντίπαλος του ΠΑΟΚ είναι στην κορυφή μετά από 18 αγωνιστικές, έχοντας 41 βαθμούς. Όπως διαπιστώνεται, πρόκειται για μία πιο έτοιμη ομάδα από τον Δικέφαλο τη δεδομένη χρονική στιγμή, με ρυθμό και παιχνίδια στα πόδια της.

Ο τεχνικός της Μάλμε, Χένρικ Ρίντστρεμ, κλήθηκε να κάνει το δικό του σχόλιο για τη… θερμοκρασία: «Δεν μας απασχολούν τόσο οι καιρικές συνθήκες. Ίσως στην πορεία να αποτελέσουν πρόβλημα. Ίσως να μας επηρεάσει και να επηρεάσει και την ένταση του ματς και των δυο ομάδων. Αυτό που μας απασχολεί, είναι τι μπορούμε να κάνουμε με την μπάλα. Είμαστε καλοί σε αυτό. Θεωρώ ότι και ο ΠΑΟΚ θα πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες αύριο με τον κόσμο δίπλα του».

Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου πριν τη ρεβάνς, ο Ράζβαν Λουτσέσκου στάθηκε στην περίπτωση του Μαντί Καμαρά, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Έχουμε μιλήσει για τον τρόπο με τον οποίο ενσωματώνεται. Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που βελτιώνονται, που δεν αφορούν την ποιότητά του, αλλά την τακτική κατανόηση και το τι ζητάμε εμείς μέσα στο γήπεδο».

Από τη μεριά του, ο Τόμας Κεντζιόρα αναφέρθηκε στην ετοιμότητα των ασπρόμαυρων: «Θεωρώ πως η ομάδα είναι απόλυτα έτοιμη για να αντιμετωπίσει τη Μάλμε. Είμαστε και θα πρέπει να είμαστε στο 100% από πλευράς προετοιμασίας, για να πετύχουμε τον στόχο μας στο Champions League».

Από την άλλη, το «παρών» στην Τούμπα αναμένεται να δώσουν και περίπου 100 φίλοι της Μάλμε.

«Ένα ακόμα βήμα στο ευρωπαϊκό ταξίδι της φετινής σεζόν και πρέπει όλοι να διασφαλίσουμε πως θα συνεχιστεί με τον ΠΑΟΚ να αγωνίζεται πάντα με τον κόσμο στο πλευρό του. Οι φίλαθλοι πρέπει να γνωρίζουν ότι περιμετρικά του γηπέδου θα πραγματοποιηθούν προέλεγχοι από την Ελληνική Αστυνομία. Υπενθυμίζεται ότι στο γήπεδο της Τούμπας απαγορεύεται η χρήση βεγγαλικών, κροτίδων, καπνογόνων, πυρσών και συσκευών laser, η ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο, καθώς και η ανάρτηση πανό με ρατσιστικό, πολιτικό ή σεξουαλικό περιεχόμενο. Υπενθυμίζουμε πως η Θύρα 4 τελεί σε τιμωρία υπό αναστολή και το παραμικρό λάθος μπορεί να οδηγήσει σε αυτόματη ποινή δύο αγωνιστικών με κλειστό πέταλο. Πρέπει όλοι με υπευθυνότητα να προστατεύσουμε την ομάδα, ώστε να μην παίξει στα επόμενα παιχνίδια της χωρίς τους φιλάθλους στο πλευρό της», ανέφερε μεταξύ άλλων η ΠΑΕ ΠΑΟΚ, η οποία θέλησε να στείλει το δικό της μήνυμα στους οπαδούς του συλλόγου.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Καμαρά, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Μπράντον Τόμας.

Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Τσιφτσής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Τσάλοφ, Μουργκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Θυμιάνης, Τισουντάλι, Ντεσπόντοφ

Η ενδεκάδα της Μάλμε: Νταλίν, Στρίγκερ, Γιάνσον, Ζέτερστορμ, Μπουσανέγιο, Ρίεκς, Πένια, Γιόνσεν, Νανάσι, Τελίν, Μπότχαϊμ

Στον πάγκο: Ρικάρντο, Πέρσον, Ρόσενγκρεν, Κρίστιανσεν, Όλσον, Γιόργκενσεν, Μπεργκ, Ρέσλερ, Άλι, Χακσαμπάνοβιτς, Μάκολι, Μπολίν

Η Τούμπα αναμένεται ασφυκτικά γεμάτη, με τη δίψα του κόσμου να είναι μεγάλη για αυτήν την άκρως αμφίρροπη «μάχη».

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία Γιόνι Ότο αλλά και στον Εκόνγκ, ενώ εκτός λίστας έχουν μείνει οι Σαμάτα και Ράφα Σοάρες.

Στο πρώτο μεταξύ τους ματς, Σπάρτα και Στεάουα έμειναν ισόπαλες (1-1) και η πρόκριση θα κριθεί στην αποψινή ρεβάνς (13/8, 21:30).

Όπως έγινε γνωστό από την πρόσφατη (5/8) κλήρωση, η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι θα κοντραριστεί στα playoffs με τον νικητή του ζευγαριού Σπάρτα Πράγας - Στεάουα Βουκουρεστίου.

Στον προηγούμενο γύρο, η Μάλμε ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Κλάκσβικ, ενώ ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του απέναντι στην Μπάνια Λούκα. Στο πρώτο ματς της Τούμπας, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-2, ενώ στη ρεβάνς της Βοσνίας το γκολ του Τόμας Μουργκ έκρινε την αναμέτρηση (0-1).

Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο ρεπόρτερ του Δικεφάλου, Μάνος Τσαλγατίδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο 43χρονος Ιταλός, Μάρκο Ντι Μπέλο. Ο εν λόγω ρέφερι είναι μέλος της Α’ κατηγορίας με αρκετή εμπειρία στην χώρα του, αφού έχει διευθύνει 161 αγώνες της Serie A, αλλά η εμπειρία του σε ευρωπαϊκούς αγώνες δεν είναι ανάλογη. Ο 43χρονος θα έχει ως βοηθούς στον αγωνιστικό χώρο τους Τζιοβάνι Μπατσίνι και Λουίτζι Ρόσι, με τέταρτο τον Τζιοβάνι Αγιόρλντι. Στο VAR ορίστηκε ο Βαλέριο Μαρίνι, με A VAR τον Φραντσέσκο Μεραβίλια.

Στο πρώτο ματς στη Σουηδία την περασμένη εβδομάδα, η μπίλια έκατσε στο «Χ» κι έτσι οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς, με φόντο την πρόκριση στα playoffs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Συγκεκριμένα, ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, όμως βρήκε τις κατάλληλες «απαντήσεις» με τους Τάισον και Μπάμπα (2-2) κι έφυγε «αλώβητος» από το Μάλμε.

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 20:30 ώρα, τηλεοπτική μετάδοση από το NovaSports Prime HD.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Μάλμε, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Καλησπέρα φίλες και φίλοι του Sportal, από το γήπεδο της Τούμπας.