Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Πολωνία - Ολλανδία για τον τέταρτο όμιλο του Euro 2024.

Από μηχανής Βέγκχορστ χάρισε την ανατροπή στην Ολλανδία
EURO 2024

17:52 - 16.06.2024

Λύση από τον πάγκο χρειάστηκε η Ολλανδία και αυτή ήρθε από τον Βέγκχορστ, ο οποίος λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης με την Πολωνία έφερε την ανατροπή (2-1) για την ομάδα του, στο ματς της πρώτης αγωνιστικής του Euro.

Μείνετε συντονισμένοι στο Sportal.gr για να παρακολουθήστε τα δύο επόμενα παιχνίδια, αλλά και την εκπομπή «Όλοι Euro»

EURO 2024

Τέλος στο ματς!

90+5' Μακρινό σουτ του Μπούκσα, εντυπωσιακή απόκρουση

Πέντε λεπτά καθυστερήσεων

90' Μεγάλη στιγμή με τον Σφιντέρσκι να κάνει σουτ εντός περιοχής αλλά να τον σταματά ο αντίπαλος κίπερ.

83' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ολλανδία! Η «χρυσή» αλλαγή του Βέγκχορστ φέρνει την ανατροπή, μετά από μπαλιά του Ακέ στο κέντρο της περιοχής.

Καμία σχέση η εικόνα της Ολλανδίας που δείχνει σαν να έχει εγκαταλείψει το ματς. Με κόντρες οι Πολωνοί προσπαθούν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

73' O Ντε Φράι πήρε κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

70' Ο Ντάμφρις εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Ντεπάι και δοκίμασε ένα σουτ στην κλειστή γωνία, με τον Σέζνι να λέει όχι

65' Ο Ντάμφρις βρέθηκε δεξιά στην περιοχή και επιχείρησε μία προσπάθεια που πέρασε δίπλα από το δοκάρι

61' Ο Ζαλέφσκι σούταρε υποδεχόμενος μία κόντρα, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ

59' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Πολωνία! Ο Κίβιορ ανενόχλητος επιχείρησε ένα σουτ από την δεξιά πλευρά της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται από τον Φερμπρούγκεν

54' Νέα τεράστια ευκαιρία με τον Σίμονς να παίρνει την μπαλιά του Χάκπο και με τη μία να στέλνει την μπάλα άουτ

Ψάχνουν το γρήγορο γκολ οι Ολλανδοί που βρίσκουν μπροστά τους την κλειστή άμυνα των Πολωνών.

49' Σουτ από τα 25 μέτρα του Ντεπάι, εκτός εστίας η μπάλα

46' Νέα μεγάλη στιγμή για την Ολλανδία με τον Ντάμφρις να κάνει μία κεφαλιά πάσα που σταμάτησε ο Σέζνι

Σέντρα για τους Ολλανδούς στο β' ημίχρονο

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!

45+1' Τεράστια ευκαιρία για του Ολλανδούς με τον Άκε να βγάζει εξαιρετική μπαλιά στον Ντεπάι που κατέβασε και σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

45' Ο Ακέ δοκίμασε από μακριά ένα σουτ, εντελώς άστοχο και η μπάλα άουτ

42' Ο Χάκπο δεν εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Ακέ από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία.

Οι αποδόσεις της Stoiximan για το τελικό αποτέλεσμα:

32' Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία με τον Κιβιόρ να δοκιμάζει ένα υπέροχο διαγώνιο σουτ στην κίνηση, το οποίο απέκρουσε ο Φερμπρούγκεν

29' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ολλανδία! Ο Χάκπο επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε δύο αμυντικούς και αιφνιδιάζοντας τον Σέζνι κατέληξε στα δίχτυα.

28' Ο Γκάκπο δοκίμασε ένα σουτ από μακριά αλλά ήταν άστοχος

Η Ολλανδία πατάει συνεχώς περιοχή αλλά δεν μπορεί να σκοράρει

23' Νέα ευκαιρία για τον Ντεπάι που δοκιμάζει ένα διαγώνιο σουτ και στέλνει την μπάλα παράλληλα από την εστία

22' Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Ντεπάι να παίρνει ένα σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

20' Τεράστια ευκαιρία για την Ολλανδία! Ο Φαν Ντάικ έκανε ένα υπέροχο γυριστό σουτ στην κίνηση, όμως ο Σέζνι τον σταμάτησε εντυπωσιακά.

16' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Πολωνία! Ο Μπούκσα πήδηξε ψηλότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζιελίνσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

14' Μακρινό διαγώνιο σουτ του Σίμονς το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι

9' Νέα μεγάλη στιγμή για την Ολλανδία με τον Ρέιντερς από τον άξονα της περιοχής να στέλνει την μπάλα άουτ

Πιέζουν ασταμάτητα οι Ολλανδοί...

2' Εξαιρετική προσπάθεια του Γκάκπο που πήγε να σκοράρει στην κλειστή γωνία του Σέζνι, με τον τελευταίο να μπλοκάρει

Σέντρα στο ματς

Μπαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό με τους οπαδούς να κάνουν πραγματική... φασαρία.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη. Σε 20 λεπτά έχουμε σέντρα στο ματς!

Πολωνία: Σέσνι, Σάλαμον, Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι, Ρόμαντσουκ, Ζαλέφσκι, Ουρμπάνσκι, Μπούκσα, Σ. Σιμάνσκι.

Αναπληρωματικοί: Σκορούπσκι, Μπούλκα, Νταβίντοβιτς, Βαλουκίεβιτς, Πιοτρόφσκι , Σβιντέρσκι, Μόντερ, Λεβαντόβσκι, Γκροσίτσκι, Πούχατς, Ν. Σιμάνσκι, Μπερεζίνσκι, Πιάτεκ, Σλισζ, Σκόρας.

Ολλανδία: Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Σούτεν, Ρέιντερς, Φέρμαν, Σίμονς, Μέμφις, Χάκπο.

Αναπληρωματικοί: Μπίλοου, Φλέκεν, Χερτρούιντα, Ντε Λιχτ, Βαϊνάλντουμ, Βέγκχορστ, Φρίμπονγκ, Μίκι φαν ντε Φεν, Μπλιντ, Μάλεν, Μάατσεν, Ζίρκζι, Μπέρχβαϊν, Χράφενμπερχ.

Λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση ανάμεσα στο Αμβούργο, ένας τύπος προσέγγισε τους χιλιάδες οπαδούς των «οράνιε» που είχαν στήσει το δικό τους «πάρτι» στους δρόμους, έχοντας στην κατοχή του ένα τσεκούρι! Σύμφωνα με τα όσα αναφέρει η «Bild», ο ίδιος έγινε αντιληπτός άμεσα και οι αστυνομικοί που βρισκόντουσαν εκεί τον πυροβόλησαν.

Αρχικά ένας αστυνομικός έριξε μια προειδοποιητική βολή στον αέρα κι έπειτα ακολούθησαν κι άλλες, με αποτέλεσμα ο... δράστης να σωριαστεί στο έδαφος. Μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει γνωστές περαιτέρω λεπτομέρειες, αλλά ούτε και το υπόβαθρο της προσπάθειάς του.

Η σημερινή μέρα έχει ακόμα δύο αγώνες για τον τρίτο όμιλο. Στις 19:00 η Σλοβενία θα αντιμετωπίσει τη Δανία και στις 22:00 η Σερβία την Αγγλία.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1 HD.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Πολωνία και Ολλανδία για την πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Euro 2024.