LIVE: ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ

Δημήτρης Χούπης 18:54 - 18.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της Πορτογαλίας με την Τσεχία για την πρώτη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro 2024.

Τέλος. Πορτογαλία - Τσεχία 2-1.

90 + 2' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-1 η Πορτογαλία. Ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο μετά από λάθος της τσεχικής άμυνας έκανε εξ επαφής το 2-1 για την Πορτογαλία.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

Ακυρώθηκε το γκολ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην πρώτη κεφαλιά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Παραμένει το 1-1.

86' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Πορτογαλία 2-1. Ο Κριστιάνο πήρε μια κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ζότα με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

81' Διπλή καλή στιγμή για την Τσεχία. Ο Σέφτσικ αρχικά από την περιοχή έκανε ένα καλό σουτ αλλά κάπου κόντραρε και στη συνέχεια ο Σούτσεκ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω.

77' Σουτ του Βιτίνια εκτός περιοχής, ο Στάνεκ έδιωξε σε κόρνερ.

72' Καλή στιγμή για την Πορτογαλία με τον Ζότα, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Στάνεκ απέκρουσε.

69' ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-1 η Πορτογαλία. Ο Μπρούνο έβγαλε μια σέντρα, ο Νούνο Μέντες έπιασε μια κεφαλιά και ο Χράνατς άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην πρώτη καλή στιγμή της η Τσεχία σκόραρε.

61' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ η Τσεχία 0-1. Μετά από φάση διαρκείας, ο Τσουφάλ έδωσε στον Πρόβοντ κι αυτός με μια σουτάρα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

59' Ο Μπερνάρντο βρέθηκε σε σημείο για σουτ, αλλά προτίμησε να δώσει στον Κριστιάνο. Ωστόσο κόπηκε και η μπάλα πήγε κόρνερ. Στη συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκαν το κόρνερ οι Πορτογάλοι.

58' Καλή εκτέλεση του Κριστιάνο, ο Στάνεκ όμως μπλόκαρε με ευκολία.

57' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πορτογαλία.

55' Σωτήρια κεφαλιά του Σούτσεκ, που πρόλαβε τον Κριστιάνο πριν πάρει εκείνος την κεφαλιά.

54' Καλή στιγμή για την Πορτογαλία. Ο Ρούμπεν Ντίαζ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Κριστιάνο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κάπου κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

51΄ Πολύ κακό σουτ του Μπερνάρντο από το όριο της περιοχής, η μπάλα πέρασε πολύ έξω.

49' Ο Σικ έκανε μια κακή σέντρα-σουτ, δεν απείλησε τον Ντιόγκο Κόστα.

46' Καλό σουτ του Νταλότ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έναρξη δευτέρου μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Πορτογαλία - Τσεχία 0-0.

45' Ο Κριστιάνο γύρισε ωραία το σώμα του μέσα στην περιοχή, έκανε ένα σουτ αλλά ο Στάνεκ απέκρουσε με ευκολία.

43' Η Πορτογαλία δυσκολεύεται αρκετά να βρει κενούς χώρους στην άμυνα των Τσέχων, οι οποίοι μέχρι στιγμής δεν έχουν απειληθεί ιδιαίτερα.

38' Καλή σέντρα στην περιοχή της Πορτογαλίας, αλλά ο Σικ δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά.

36' Έχει αρχίσει να πιέζει η Πορτογαλία, κλείνοντας την Τσεχία στο δικό της μισό.

33' Νέα καλή στιγμή για τους Πορτογάλους. Ο Κριστιάνο έκανε ένα τακουνάκι, βρήκε τον Βιτίνια αλλά τον έκοψε η άμυνα της Τσεχίας.

Ωστόσο από τα ριπλέι φάνηκε ότι ο CR7 βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

31' Τεράστια ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Στάνεκ και στη συνέχεια ο Βιτίνια σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας της Τσεχίας μπλόκαρε με ευκολία.

25' Νέα καλή στιγμή για τους Πορτογάλους. Ο Μπρούνο έβγαλε μια συρτή σέντρα, αλλά ο Λεάο δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα.

23' Καλό σουτ του Μπρούνο, η μπάλα κάπου κόντραρε και πήγε κόρνερ.

21' Ο Ρούμπεν Ντίας σούταρε, η μπάλα σούταρε στον Σουλτζ και βγήκε κόρνερ.

16' Κακό σουτ του Μέντες εκτός περιοχής, πέρασε αρκετά έξω.

15' Πολύ αργός ο ρυθμός του αγώνα μέχρι στιγμής

11' Ο Λεάο μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα, αλλά έκοψε η άμυνα της Τσεχίας.

10' Χωρία καμία μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής στον αγώνα.

8' Καλή στιγμή για την Πορτογαλία. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε μόνος του στην «καρδιά» της άμυνας, αλλά η κεφαλιά του δεν ανησύχησε.

Κακή εκτέλεση

6' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για την Πορτογαλία.

3' Κακό γύρισμα του Μπρούνο, πέρασε από όλους.

Έναρξη αγώνα

Ακόμη ο Κριστιάνο Ρονάλντο θα παίξει σε έκτο Euro. Το πρώτο ήταν το 2004, όταν η Εθνική είχε κερδίσει δύο φορές την Πορτογαλία, στην πρεμιέρα και τον τελικό.

Ο Πέπε που βρίσκεται στην ενδεκάδα των Πορτογάλων, αναμένεται να γίνει ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί σε Euro, όντας σε ηλικία 41 ετών.

Προηγουμένως στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου η Τουρκία πήρε μια δύσκολη νίκη με 3-1 κόντρα στη Γεωργία σε έναν συναρπαστικό αγώνα.