©intime

Δημήτρης Χούπης 16:09 - 03.08.2024 / Ανανεώθηκε: 19:24 - 03.08.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal τη δεύτερη φιλική αναμέτρηση του Ολυμπιακού επί ιταλικού εδάφους κόντρα στη Ρόμα.

Τέλος αγώνα. Ρόμα - Ολυμπιακός 1-1.

88' Ο Μουζακίτης μπαίνει στη θέση του Μπακούλα, που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού

80' Καλή κεφαλιά του Κωστούλα, μετά το κόρνερ του Μπιέλ, αλλά πέρασε έξω

Ο Ρέτσος μπήκε στη θέση του Πιρόλα, ο οποίος ήταν αρκετά καλός

74' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική σέντρα του Μπιέλ, ο Κωστούλας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Βέλντε τη δεύτερη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

72' Καλή στιγμή για τη Ρόμα. Ο Ελ Σαράουι βρήκε χώρο, έκανε ένα ωραίο σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Τζολάκη.

Συνεχίζεται το παιχνίδι

Διακοπή για νερό

61' Ψηλά η κεφαλιά του Εντίκα

60' Ο Τζολάκης έβγαλε το σουτ του Λε Φε

Σε αρκετές στιγμές κατά τη διάρκεια του αγώνα οι παίκτες του Ολυμπιακού, πιέζουν αρκετά ψηλά, κάτι που έχει πετύχει αφού οι Ιταλοί έχουν κάνει λάθη.

57' Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν έκλεψαν την μπάλα, ο Βέλντε σούταρε η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ.

56' Κάκιστο σουτ του Μπιέλ, πολύ πάνω από την εστία η μπάλα

55' Καλή προσπάθεια του Μπακούλα, μπλόκαρε εύκολα ο Σβίλαρ

54' Αμέσως μετά ο Ντιμπάλα έκανε ένα κακό σουτ εντός περιοχής, άουτ η μπάλα

53΄ Ο Ορτέγκα έκανε μια πάσα μέσα στην περιοχή, δεν την πρόλαβε ο Μπιέλ.

51' Ο Κωστούλας δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε έξω

Ξανά στο έδαφος ο τερματοφύλακας της Ρόμα

47' Ο Βέλντε βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία

Έναρξη δευτέρου μέρους

Λήξη ημιχρόνου. Ρόμα - Ολυμπιακός 1-1

Ένα λεπτό έξτρα χρόνος

43' Εξαιρετική προσπάθεια του Μπακούλα που περνάει δύο παίκτες της Ρόμα, έδωσε στον Κωστούλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα. Στη συνέχεια ο νεαρός Έλληνας φορ πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

42' Εξαιρετική συνεργασία των Ροντινέι και Τσικίνιο, αλλά ο Βραζιλιάνος ήταν σε θέση οφσάιντ

40' Πέρα από τα γκολ, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι

35' Μικρή διακοπή στο ματς, αφού ο Σβίλαρ βρίσκεται στο έδαφος με τραυματισμό

32' Επικίνδυνη στιγμή για τη Ρόμα, Οι παίκτες της ιταλικής ομάδας βρέθηκαν στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά οι σέντρες τους κόπηκαν από την άμυνα των «ερυθρολεύκων»

27' Ο Κωστούλας έκανε μια επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά προς τον Τσικίνιο, αλλά κόπηκε από την άμυνα των «τζιαλορόσι».

Ο Βέλντε συνεχίζει να πονάει μετά το χτύπημα στο πέναλτι, αλλά συνεχίζει κανονικά

23' Διακοπή για νερό

22' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός. Ο Ροντινέι ευστόχησε και ισοφάρισε άμεσα, μετά το γκολ του Πελεγκρίνι

20' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Βέλντε μπήκε στην περιοχή, πήγε να σουτάρει αλλά ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

18' Ο Βέλντε μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα σουτ αλλά ο Σβιλάρ μπλόγκαρε εύκολα.

16' ΓΚΟΛ η Ρόμα 1-0. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε, ο Τζολάκης την ακούμπησε αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Έιμπραχαμ πήγε να τσιμπήσει την μπάλα, ο Ορτέγκα τον ανέτρεψε και δόθηκε πέναλτι.

15' Πέναλτι για τη Ρόμα

9' Επικίνδυνη σέντρα του Ροντινέι, ο Βέλντε όμως δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα.

8' Κακή η σέντρα του Ντόη, που κατέληξε πλάγιο

5' Πέντε λεπτά χωρίς καμία μεγάλη ευκαιρία

Ωραία ατμόσφαιρα από τους φίλους της Ρόμα, οι οποίοι έχουν γεμίσει το γήπεδο.

3' Ο Σουλέ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά ο Ορτέγκα τον έκοψε

Η Ρόμα στη σέντρα

Έναρξη αγώνα

Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

Περίπου 10.000 οπαδοί βρίσκονται στο Τσέντρο ντ' Ιτάλια.

Σε πέντε λεπτά η έναρξη της αναμέτρησης

Ο Ολυμπιακός έχει ακόμα δύο φιλικά πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος. Στις 8 Αυγούστου θα υποδεχτεί τη Νότιγχαμ, ενώ στις 10 του μήνα θα παίξει κόντρα στον Άρη Λεμεσού.

Την ίδια ώρα οι δύο Ουκρανοί Γιάρεμτσουκ και Ντόβμπικ τα είπαν και εκείνοι.

Ο Σολμπάκεν δεν έχασε την ευκαιρία να τα πει με τους πρώην συμπαίκτες του στον Ολυμπιακό.

Από την άλλη η «τζιαλορόσι» προέρχονται από ήττα με 0-1 από την Τουλούζ

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο φιλικό επί ιταλικού εδάφους, επικράτησε με 4-0 της Τερνάνα. Ζέλσον, Κουτσίδης, Βέλντε και Παπακανέλλος ήταν οι σκόρερ.