Δημήτρης Χούπης 20:47 - 16.06.2024 / Ανανεώθηκε: 11:35 - 17.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την αναμέτρηση της Σερβίας με την Αγγλία για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Euro 2024.

Τέλος. Αγγλία - Σερβία 1-0.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

88' Κακό σουτ του Τάντιτς, δεν ανησύχησε ο Πίκφορντ.

82' Καλή στιγμή για τη Σερβία. Ο Βλάχοβιτς έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Πίκφορντ έδιωξε σε κόρνερ.

76' Τεράστια ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Μπόουεν με το που μπήκε έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Κέιν έπιασε την κεφαλιά, αλλά αρχικά ο Ραΐκοβιτς απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

71' Ο Ράις πήρε μια κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάκα, αλλά ο Ραΐκοβιτς δεν ανησύχησε και την μπλόκαρε με ευκολία.

65' Ο Τάντιτς έβγαλε μια κάθετη, αλλά ήταν λίγο πιο δυνατή και ο Γιόβιτς δεν την πρόλαβε.

64' Οι Σέρβοι έχουν αρχίσει και πιέζουν.

58' Ο Μλαντένοβιτς μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από τα αριστερά, έβγαλε στον Μίτροβιτς αλλά ο Τρίπιερ τον έκοψε.

56' Καλό σουτ του Άρνολντ εκτός περιοχής, αλλά ο Ραΐκοβιτς μπλόκαρε εύκολα.

54' Η Σερβία έχει μπει πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να απειλήσει.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Σερβία - Αγγλία 0-1.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις

43' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σερβία. Ο Κόστιτς βγήκε και ο Μλαντένοβιτς τον αντικατέστησε.

36' Λίγο πιο πίσω απ' ότι ήθελε ο Κέιν, η σέντρα του Σάκα.

29' Κακή η εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ, χτύπησε στο τείχος.

24' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία. Οι παίκτες της Αγγλίας βγήκαν στην κόντρα, ο Γουόκερ πήρε την μπάλα πλάσαρε και πέρασε λίγο έξω.

23' Ο Βλάχοβιτς πήγε να τα κάνει όλα... μόνος του, σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε σε σώματα Άγγλων.

21' Καλή εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ, η μπάλα χτύπησε καταλάθος στον Ράις και δεν ανησύχησε τον Ραΐκοβιτς.

20' Καλή στιγμή για τη Σερβία. Μετά από λάθος των Άγγλων, ο Μίτροβιτς πήρε την μπάλα σούταρε, αλλά έστειλε το σουτ έξω.

18' Ο Άρνολντ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν ανησύχησε τον Ραΐκοβιτς.

12' ΓΚΟΟΟΟΟΛ η Αγγλία 1-0. Ο Σάκα από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Μπέλιγχαμ πετάχτηκε στην «καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

10' Χωρίς φάση μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.

10' Τελείωσε η φάση με τον Στόουνς να κάνει επιθετικό στον Μίτροβιτς.

10' Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για την Αγγλία.

6' Στα πρώτα λεπτά η εικόνα είναι η αναμενόμενη, με την Αγγλία να έχει την κατοχή και τη Σερβία να περιμένει στο δικό της μισό.

1' Σέντρα στον αγώνα

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στην ενδεκάδα της Αγγλίας έχει επιλέξει να βάλει τον Αλεξάντερ - Άρνολντ μαζί με τον Ράις. Ο μπακ της Λίβερπουλ αν και παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας, στην Αγγλία ο Σάουθγκεϊτ πολλές φορές τον επιλέγει στο κέντρο.

Περίπου 40.000 Άγγλοι βρίσκονται στο γήπεδο της Σάλκε, ενώ από την άλλη οι Σέρβοι είναι περίπου 8.000.

Πριν από τον αγώνα, στους δρόμους του Γκελζεκίρχεν έγιναν επεισόδια ανάμεσα σε Σέρβους, Άγγλους και Αλβανούς χωρίς ωστόσο να υπάρξει κάποιος τραυματίας.

Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου Δανία και Σλοβενία έμειναν στο 1-1.