Δημήτρης Χούπης 14:18 - 21.06.2024 / Ανανεώθηκε: 17:22 - 21.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Σλοβακία και Ουκρανία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου του Euro 2024.

Τέλος αγώνα. Σλοβακία - Ουκρανία 1-2.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

87' Κακή εκτέλεση φάουλ από τους Σλοβάκους, έδιωξε ο Τρουμπέν.

Η βαθμολογία τώρα:

79' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Ουκρανία 2-1. Ο Σαπαρένκο έβγαλε ωραία μακρινή πάσα, ο Γιάρεμτσουκ έκανε όμορφο κοντρόλ και με το μυτάκι έκανε το 2-1.

74' Οι παίκτες της Ουκρανίας στην κόντρα, αλλά η πάσα του Μπράζκο δεν ήταν καλή. Ο Μούντρικ σούταρε με τη μία όμως, αλλά ο Ντουμπράβκα το έβγαλε με το γόνατο

65' Μετά το γκολ έχει πέσει πολύ ο ρυθμός, με το παιχνίδι να έχει αρκετές διακοπές.

61' Έχει ανέβει η Ουκρανία μετά το γκολ, αλλά δεν απειλεί.

53' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Ουκρανία 1-1. Οι παίκτες του Ρεμπρόφ βγήκαν στην κόντρα, ο Ζιτσένκο έδωσε στον Σαπαρένκο κι αυτός από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-1.

53' Επικίνδυνο γύρισμα του Χάτσο, μπλόκαρε ο Τρουμπέν

51΄ Καλή στιγμή για την Ουκρανία. Ο Μούντρικ έκανε τη σέντρα, αλλά ο Ντόβμπικ, όντας ανενόχλητος δεν κατάφερε να πάρει καλά την κεφαλιά και δεν απείλησε την εστία του Ντουμπράγκα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου μέρους. Σλοβακία - Ουκρανία 1-0.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

43' Ο Χαράσλιν έκανε ένα σουτ από όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Τρουμπέν έδιωξε σε κόρνερ.

42' Καλή η εκτέλεση του Ζιτσένκο, αλλά ο Ντουμπράφκα μπλόκαρε.

42' Φάουλ σε καλή θέση για την Ουκρανία

33' Μεγάλη ευκαιρία για την Ουκρανία. Ο Μούντρικ μπήκε στην περιοχή, έβγαλε μια πάσα στο πέναλτι, αλλά δεν ήταν κανείς εκεί και κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα.

33' Ο Τίμτσουκ έκανε ένα σουτ, η μπάλα πήγε στο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια ο Μούντρικ ήταν σε θέση οφσάιντ.

32' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά.

28' Μεγάλη ευκαιρία για την Ουκρανία. Ο Ντόβμπικ έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε αλλά ο Πέκαρικ την τελευταία στιγμή τον έκοψε.

22' Πολύ κακό το σουτ του Μούντρικ, πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ντουμπράφκα.

Έχει μπει καλύτερα η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτσόνα και δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

17' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η Σλοβακία 1-0. Ο Σραντζ με μία κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα του Χαράσλιν, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

15' Έχει ρυθμό το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

13' Πρώτη τελική και για την Ουκρανία. Ο Μπράζκο έκανε ένα σουτ, αλλά ο Ντουμπράφκα μπλόκαρε εύκολα.

10' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Σλοβακία. Αρχικά ο Χαράσλιν έκανε σουτ από πλάγιο σημείο, αλλά ο Τρουμπέν απέκρουσε. Στη συνέχεια ο Σραντς είχε δεύτερη καλή στιγμή κάνοντας ένα βολέ εξ επαφής, αλλά ο Ουκρανός γκολκίπερ απέκρουσε και πάλι.

6' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

Έναρξη αγώνα

Έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Η Σλοβακία από τη μία θέλει το τρίποντο με σκοπό να «κλειδώσει» την πρόκριση, ενώ η Ουκρανία αναζητεί το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα με σκοπό να παραμείνει «ζωντανή».

Το ζέσταμα των δύο ομάδων έχει ξεκινήσει. Σε κάτι λιγότερο από 30 λεπτά έχουμε σέντρα.

Η σημερινή μέρα έχει ακόμα δύο αγώνες για τον τέταρτο όμιλο. Στις 19:00 η Πολωνία θα αντιμετωπίσει την Αυστρία και στις 22:00 η Ολλανδία τη Γαλλία.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1 HD.

Στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων, η Σλοβακία επικράτησε του Βελγίου με 1-0, ενώ η Ουκρανία ηττήθηκε από τη Ρουμανία (3-0).

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Σλοβακία (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Nτουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα, Σρανζ, Μπόζενικ, Χαράσλιν.

Ουκρανία (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Τρούμπιν, Τίμτσικ, Ζαμπάρνι, Ματβιγιένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο, Μπράζκο, Σουντάκοφ, Γιαρμολένκο, Μούντρικ, Ντόβμπικ.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Σλοβακία και Ουκρανία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου του Euro 2024.