Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Σλοβενία και Δανία στη Στουτγάρδη για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2024.

Τέλος παιχνιδιού: Σλοβενία - Δανία 1-1

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Το γκολ του Γιάνζα για το 1-1 της Σλοβενίας

82' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβενία, με τον Σπόραρ να μη νικά τον Σμάιχελ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.

79' Σουτ του Σπόραρ μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

77' ΓΚΟΟΛ για τη Σλοβενία, 1-1! Ο Γιάνζα έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Χιούλμαντ και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

76' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβενία, με τον Σέσκο να τραντάζει το δεξί δοκάρι του Σμάιχελ με μία... οβίδα.

75' Ευκαιρία για τη Σλοβενία, με το σουτ του Σπόραρ μέσα από την περιοχή να περνάει λίγο άουτ.

67' Μπήκε και ο Βέρμπιτς στο ματς, με αποτέλεσμα τώρα να υπάρχουν τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο.

66' Τεράστια ευκαιρία για τη Σλοβενία με πρωταγωνιστές τους δύο παίκτες του Παναθηναϊκού! Ο Σπόραρ με μία ωραία σέντρα βρήκε τον Τσέριν, εκείνος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σμάιχελ.

65' Τεράστια ευκαιρία για τη Δανία! Ο Όμπλακ είπε όχι στον Χόιλουντ σε πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή.

57' Μπήκε κάπως... μουδιασμένη η Δανία στο β' μέρος και τώρα ανεβάζει σιγά σιγά ρυθμό.

54' Κίτρινη κάρτα στον Στογιάνοβιτς.

54' Στο έδαφος ο Σπόραρ, φώναξαν για πέναλτι οι Σλοβένοι, αλλά ο διαιτητής μετά από εξέταση του VAR έδειξε «παίζετε».

49' Κίτρινη κάρτα στον Χιούλμαντ.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Σλοβενία - Δανία 0-1

43' Ευκαιρία για τη Δανία! Ο Βιντ βρήκε τον Έρικσεν μέσα στην περιοχή με ένα ωραίο γύρισμα, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν πολύ άστοχο.

41' Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του πρώτου μέρος, με το 1-0 να παραμένει.

Το γκολ του Έρικσεν για το 1-0 της Δανίας

28' Άγγιξε το δεύτερο γκολ η Δανία! Μετά από σέντρα του Έρικσεν έγινε ένα... φλιπεράκι, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει ξυστά από το δοκάρι αφού βρήκε στο σώμα του Μλάκαρ.

26' Πάντως από την ώρα που δέχτηκε το γκολ, η Σλοβενία στέκεται πολύ καλύτερα και έχει κερδίσει μέτρα μέσα στο γήπεδο.

25' Κάκιστο σουτ από τον Σπόραρ μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

20' Γύρισμα του Σπόραρ, απομακρύνει ο Κρίστενσεν.

17' ΓΚΟΟΛ για τη Δανία, 0-1! Ο Βιντ με ένα υπέροχο τακουνάκι βρήκε τον Έρικσεν κι εκείνος με ένα υποδειγματικό τελείωμα νίκησε τον Όμπλακ και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Δανούς.

16' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβενία, η πρώτη στο ματς γενικά! Ο Σέσκο δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

13' Η Σλοβενία δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της. Πόσο μάλλον να δημιουργήσει προϋποθέσεις...

6' Ο Βιντ βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση. Στη συνέχεια ο διαιτητής έδειξε πως υπήρξε οφσάιντ, πάντως αν είχε βρει δίχτυα η φάση θα εξεταζόταν.

5' Έχει μπει πολύ καλά η Δανία, πιέζει ψηλά και προσπαθεί να γίνει απειλητική με το καλημέρα.

1' Το ματς ξεκίνησε!

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Έντονο το... πράσινοι στοιχείο στην ενδεκάδα της Σλοβενίας, με τους Σπόραρ και Τσέριν του Παναθηναϊκού να ξεκινούν βασικοί. Στον πάγκο ο Βέρμπιτς.

Θυμίζουμε πως για τον ίδιο όμιλο στις 22:00 η Σερβία θα αντιμετωπίσει την Αγγλία στη «Veltins Arena».

Η ενδεκάδα της Δανίας: Σμάιχελ – Κρίστενσεν, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ– Μπα, Χιούλμαντ, Χόιμπιεργκ, Κρίστιανσεν – Έρικσεν - Βιντ, Χόιλουντ.

Η ενδεκάδα της Σλοβενίας: Όμπλακ - Καρνίτσνικ, Ντρκούσιτς, Μπίγιολ, Γιάνζα - Στογιάνοβιτς, Τσέριν, Έλσνικ, Μλάκαρ - Σέσκο, Σπόραρ.