Sportal newsroom 14:04 - 20.06.2024 / Ανανεώθηκε: 16:21 - 20.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της Σλοβενίας με τη Σερβία για τη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Euro 2024.

Με buzzer beater του Γιόβιτς η Σερβία «ξέρανε» τη Σλοβενία κι έμεινε... ζωντανή!
EURO 2024

17:57 - 20.06.2024

Η Σλοβενία ήταν μία ανάσα από μία ιστορική νίκη στο Μόναχο, που θα την έφερνε στους «16» του Euro, όμως η Σερβία της χάλασε τα σχέδια με το γκολ του Γιόβιτς στις καθυστερήσεις, με την ισοπαλία (1-1) να τα αφήνει όλα ανοιχτά στον τρίτο όμιλο.

EURO 2024

Τέλος παιχνιδιού: Σλοβενία - Σερβία 1-1

90+5' ΓΚΟΟΛ για τη Σερβία, 1-1! Buzzer Beater από τον Γιόβιτς με κεφαλιά μετά από κόρνερ και η πρόκριση μένει ανοιχτή.

90+2' Κίτρινη κάρτα στον Γιόβιτς.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ανορθόδοξες προσπάθειες από τους Σέρβους, που βλέπουν τη φάση των «16» να απομακρύνεται...

Αν δεν αλλάξει κάτι στα τελευταία λεπτά, η Σλοβενία εξασφαλίζει την παρουσία της στους «16» για πρώτη φορά στην ιστορία της και στέλνει τους Σέρβους σπίτι τους.

79' Σουτ του Κάρνιτσνκ, λίγο δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

Το γκολ του Κάρνιτσνκ για το 1-0 της Σλοβενίας

75' Κεφαλιά του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, άουτ η μπάλα.

74' Τρέχει και δεν φτάνει η Σερβία τώρα, προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

72' Τεράστια ευκαιρία για τη Σερβία! Ο Μίτροβιτς τράνταξε το δοκάρι του με ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή.

69' ΓΚΟΟΛ για τη Σλοβενία, 1-0! Ο Κάρνιτσνκ πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, ανέβηκε εξαιρετικέ με αυτή στα πόδια, την έδωσε στην άλλη πλευρά στον Έλσνικ, εκείνος του την ξαναγύρισε και με ένα ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

65' Δυνατό σουτ του Μίτροβιτς, άουτ η μπάλα.

58' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβενία, που χτύπησε στην κόντρα! Ο Σέσκο δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και ανάγκασε το Ράικοβιτς σε μία εντυπωσιακή επέμβαση.

54' Κίτρινη κάρτα στον Λούκιτς.

53' Παραλίγο να φύγει σε θέση τετ α τετ ο Σέσκο, τον έβγαλε εκτός με καθαρό τζαρτζάρισμα ο Βελίκοβιτς.

50' Απειλεί ξανά η Σερβία, που έχει μπει πολύ δυνατά! Κεφαλιά του Μίτροβιτς, η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω.

49' Επικίνδυνη σέντρα από τον Γκατσίνοβιτς, παραλίγο αυτογκόλ από τον Μπίγιολ στην προσπάθεια του να διώξει.

47' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σερβία με το... καλημέρα, με τον Όμπλακ να νικάει για ακόμη μία φορά τον Μίτροβιτς σε τετ α τετ.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

46' Ο Γκατσίνοβιτς περνά στη θέση του Μλαντένοβιτς.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Σλοβενία - Σερβία 0-0

45+1' Κεφαλιά του Μίτροβιτς, άουτ η μπάλα.

43' Στα σώματα το πλασέ του Τάντιτς.

42΄ Πολύ καλή στιγμή για τη Σερβία! Ο Ζίβκοβιτς με ένα ωραίο γέμσιμα βρήκε τον Μίτροβιτς, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Όμπλακ μέσα από τη μικρή περιοχή.

38' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Σλοβενία! Ο Έλσνικ αρχικά σημάδεψε το δοκάρι μέσα από την περιοχή, ενώ ο Σέσκο στην επαναφορά από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα άουτ.

31' Ευκαιρία για τη Σερβία! Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μίτροβιτς δεν βρήκε καλά με το κεφάλι του την μπάλα και εκείνη πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

27' Κεφαλιά του Βλάχοβιτς μετά από γύρισμα του Ίλιτς, μπλόκαρε ο Όμπλακ. Αυτή είναι και η πρώτη ευκαιρία της Σερβίας στο ματς.

25' Κίτρινη κάρτα για τον Μλαντένοβιτς του Παναθηναϊκού.

17' Οι Σέρβοι έχουν την κατοχή, αλλά μέχρι εκεί. Τίποτα το ουσιαστικό από την πλευρά τους μέχρι στιγμής.

Έχει μπει καλύτερα στο παιχνίδι η Σλοβενία.

7' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβενία. Ο Μλάκαρ βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Ραΐκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

4' Καλό σουτ του Τσέριν, μπλόκαρε με ευκολία ο Ραΐκοβιτς.

Έναρξη αγώνα

Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Πριν από λίγες ώρες έγινε γνωστό ότι η Σερβία απείλησε ότι θα αποχωρήσει από το Euro αν η UEFA δεν τιμωρήσει την Αλβανία και την Κροατία για τα υβριστικά συνθήματα σε βάρος των Σέρβων βάζοντας... μπουρλότο στη διοργάνωση.

Η βαθμολογία του ομίλου:

Το επόμενο παιχνίδι του ομίλου, Δανία - Αγγλία θα γίνει σήμερα στις 19:00 στη Φρανκφούρτη.

Στην πρώτη αγωνιστική η Σλοβενία πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Δανία, ενώ από την άλλη η Σερβία ηττήθηκε με 0-1 από την Αγγλία. Κάπως έτσι οι Σέρβοι παίζουν το μέλλον τους στη διοργάνωση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Σλοβενίας με τη Σερβία για τη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Euro 2024.