LIVE: ΤΟΥΡΚΙΑ - ΓΕΩΡΓΙΑ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 17:38 - 18.06.2024 / Ανανεώθηκε: 20:03 - 18.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης της Τουρκίας με τη Γεωργία για την πρώτη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro 2024.

Τέλος παιχνιδιού: Τουρκία - Γεωργία 3-1

90+7' ΓΚΟΟΛ για την Τουρκία, 3-1! Ο Ακτούρκογλου έφυγε μόνος του πίσω από τη σέντρα στην κόντρα και πλάσαρε σε κενή εστία, καθώς είχε ανέβει και ο Μαμαρντασβίλι.

90+6' Τεράστια ευκαιρία για τη Γεωργία! Δοκάρι και στη συνέχεια ο Ακαϊντίν σταμάτησε την μπάλα πριν εκείνη καταλήξει στα δίχτυα.

90+4' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γεωργία! Μετά από γύρισμα του Κβαρατσχέλια, ο Μικαουτάτζε έκανε ένα σουτ, αλλά δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα, που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Κίτρινη κάρτα για τον Τσαλχάνογλου

87' Τεράστια ευκαιρία για την Τουρκία! Ο Γιαζιτσί σημάδεψε εστία με μία κεφαλιά, αλλά ο Μαμαρντασβίλι του είπε όχι εντυπωσιακά.

79' Ο Γκιουλέρ γνωρίζει την αποθέωση την ώρα που πηγαίνει στον πάγκο για να πάρει τη θέση του ο Γιαζίτσι.

Η γκολάρα του Γκιουλέρ για το 2-1 της Τουρκίας

70' Τεράστια ευκαιρία για τη Γεωργία! Ο Κοτσορασβίλι έκανε μία εντυπωσιακή ενέργεια, έφτασε στο ένας με έναν με τον Γκιουνόκ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

65' ΓΚΟΟΛ για την Τουρκία, 2-1! Μία «ζωγραφιά» από τον άσο της Ρεάλ Μαδρίτης, Αρντά Γκιουλέρ, που εξαπέλυσε μία... οβίδα πολύ έξω από την περιοχή και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μαμαρντασβίλι.

62' Έγινε επικίνδυνη τώρα η Γεωργία, με το τελείωμα του Κβαρατσχέλια να μην είναι καλό, καθώς ο άσος της Νάπολι δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα.

61' Σουτ του Τσαλχάνογλου έξω από την περιοχή, κοντράρει η μπάλα.

57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, απέκρουσε ο Μαμαρντασβίλι.

56' Κίτρινη κάρτα στον Κβερκβέλια και φάουλ σε καλό σημείο για την Τουρκία.

52' Απειλεί η Γεωργία! Μετά από γύρισμα του Κβαρατσχέλια, ο Μικαουτάτζε έκανε ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά του έβαλαν στοπ οι Ακαϊντίν και Μπαρντακτσί.

Το γκολ του Μικαουτάτζε για το 1-1 της Γεωργίας

49' Σουτ του Τσιταϊσβίλι, μπλόκαρε ο Γκιουνόκ.

46' Απειλεί με το καλημέρα η Τουρκία, με τον Μιλντίρ να μη βρίσκει καλά την μπάλα μέσα από τη μικρή περιοχή, μπλόκαρε ο Μαμαρντασβίλι.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Τουρκία - Γεωργία 1-1

43' Σωτήριο τάκλιν του Ακαϊντίν στον Κβαρατσχέλια που έφευγε στην κόντρα.

37' Δυνατό σουτ του Κοτσορασβίλι, στα σώματα η μπάλα.

Το γκολ του Μιλντίρ για το 1-0 της Τουρκίας

35' Τεράστια ευκαιρία για τη Γεωργία! Μετά από κεφαλιά-πάσα του Κακαμπάντζε, ο Μικαουτάτζε έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκιουνόκ.

35' Κίτρινη κάρτα για τον Μπαρντακτσί.

32' ΓΚΟΟΛ για τη Γεωργία, 1-1! Ο Κοτσορασβίλι μετά από μία υπέροχη ενέργεια έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Μικαουτάτζε με ένα πλασέ νίκησε τον Γκιουνόκ, που είχε κακή αντίδραση.

30' Σέντρα-σουτ από τον Τσιταϊσβίλι, αποκρούει ο Γκιουνόκ.

27' Ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ του Γιλντίζ, που θα έδινε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Τούρκους μέσα σε ένα δίλεπτο.

27' ΓΚΟΟΛ για την Τουρκία, 2-0! Ο Γιλντίζ βρίσκει δίχτυα, η φάση εξετάζεται όμως.

25' ΓΚΟΟΛ για την Τουρκία, 1-0! Μετά από κακή απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας, η μπάλα στρώθηκε στον Μιλντίρ και εκείνος με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

21' Σουτ του Τσαλχάνογλου στην κίνηση μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

14' ο Γιλντίζ από πλάγια θέση έκανε ένα σουτ, απέκρουσε με δυσκολία ο Μαμαρντασβίλι.

11΄ Απαντάει η Γεωργία! Ο Μεκβαμπισβίλι έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε και μπέρδεψε τον Γκιουνόκ, όμως εκείνος απέκρουσε εντυπωσιακά.

10' Μεγάλη ευκαιρία για την Τουρκία! Ο Αϊχάν έπιασε ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και τράνταξε το δεξί δοκάρι του Μαμαρντασβίλι.

10' Καλή στιγμή για την Τουρκία. Μετά από ακόμα μία καλή σέντρα του Τσαλχάνογλου από κόρνερ, ο Μπαρντακτσί πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ.

6' Με μία εκτέλεση κόρνερ ο Τσαλχάνογλου έφερε την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, ο Αϊχάν πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

6' Έχει μπει πολύ δυνατά η Τουρκία στο ματς, κυριαρχεί σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

4' Ωραία σέντρα του Γκιουλέρ, δεν καταφέρνει κανείς να κάνει επαφή με την μπάλα.

1' Άρχισε το ματς!

Τελείωσε και η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Γεωργιανοί για να φτάσουν στο σημείο να κάνουν το ντεμπούτο τους στο Euro 2024, απέκλεισαν την Ελλάδα στον τελικό του Nations League στην Τιφλίδα στη διαδικασία των πέναλτι.

Για τη Γεωργία αυτό είναι το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία της στο Euro.

Στον πάγκο οι παίκτες του Παναιτωλικού Λέβαν Σενγκέλια και Τζίμι Ταμπίτζε.

Βασικός ο Ακαϊντίν, που στο δεύτερο μισό της σεζόν έπαιξε ως δανεικός στον Παναθηναϊκό.

H ενδεκάδα της Γεωργίας: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάντζε, Ντβέλι, Κάσια, Κοτσορασβίλι, Κβερκβέλια, Τσακβετάντζε, Τσιταϊσβίλι, Κβαρατσχέλια, Μεκβαμπισβίλι, Μικαουτάντζε.

Η ενδεκάδα της Τουρκίας: Γκιουνόκ, Ακαϊντίν, Μπαρντακτσί, Μιλντίρ, Γιλντίζ, Καντίογλου, Αλπέρ Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου, Αϊχάν, Κιοκτσού, Γκιουλέρ.