LIVE: ΤΟΥΡΚΙΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:33 - 22.06.2024 / Ανανεώθηκε: 19:54 - 22.06.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Τουρκία και Πορτογαλία για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2024.

Τέλος παιχνιδιού: Τουρκία - Πορτογαλία 0-3

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του ματς, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά.

80' Η Τουρκία ψάχνει το γκολ της τιμής κόντρα σε μία Πορτογαλία, που είναι πολύ πιο χαλαρή πλέον.

70' Αποθέωση για τον Γκιουλέρ, που μόλις μπήκε ως αλλαγή στο ματς.

Το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο για το 3-0 της Πορτογαλίας

Με αυτή τη νίκη η Πορτογαλία γίνεται η τρίτη ομάδα που εξασφαλίζει από τώρα την παρουσία της στους «16» μετά τις Ισπανία και Γερμανία.

56' ΓΚΟΟΛ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, 0-3! Ο Ρονάλντο έφυγε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας και παρότι ήταν σε θέση τετ α τετ δεν εκτέλεσε. Έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον Φερνάντες, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία.

53' Δοκιμάζει το πόδι του από πολύ μακρινή απόσταση ο Γιαζιτσί, μπλόκαρε ο Ντιόγκο Κόστα.

52' Διαχειρίζεται το προβάδισμα της η Πορτογαλία, κρατώντας με σχετική άνεση την μπάλα στα πόδια της.

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Τουρκία - Πορτογαλία 0-2

45' Κίτρινη κάρτα στον Παλίνια.

42' Κίτρινη κάρτα στον Ακαϊντίν.

41' Σουτ του Κιοκτσού, μπλόκαρε ο Ντιόγκο Κόστα.

Το αυτογκόλ του Ακαϊντίν για το 2-0 της Πορτογαλίας

Το γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα για το 1-0 της Πορτογαλίας

39' Κίτρινη κάρτα στον Λεάο για θέατρο.

37' Σουτ του Ρονάλντο μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

35' Ο Φερνάντες δεν γύρισε στον Ρονάλντο, επέλεξε να σουτάρει και δεν δικαιώθηκε από την επιλογή του, με την μπάλα να καταλήγει πολύ άουτ.

31' Ευκαιρία για την Τουρκία, με τον Ντιόγκο Κόστα να αποκρούει το πλασέ του Ακτούρκογλου.

28' ΓΚΟΟΛ για την Πορτογαλία, 0-2! Απίστευτο αυτογκόλ από τον Ακαϊντίν, που θέλησε να γυρίσει στον Μπαγιρντί, αλλά δεν είδε ότι εκείνος είχε βγει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

24' Άστοχο σουτ του Μπρούνο Φερνάντες μέσα από την περιοχή.

21' ΓΚΟΟΛ για την Πορτογαλία, 0-1! Μετά από γύρισμα του Νούνο Μέντες μέσα στην αντίπαλη περιοχή η μπάλα έφτασε στον Μπερνάρντο Σίλβα κι εκείνος με ένα πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

16' Καλύτερη η Πορτογαλία σε αυτά τα πρώτα λεπτά, όμως η Τουρκία έχει την πιο επικίνδυνη φάση μέχρι στιγμής.

8' Κεφαλιά του Ρονάλντο, άουτ η μπάλα.

6' Μεγάλη ευκαιρία για την Τουρκία! Ο Τσέλικ με μία γλυκιά σέντρα βρήκε τον Καντιόγλου, που έκανε την προβολή υπό την πίεση του Κανσέλο.

2' Απειλεί με το καλημέρα η Πορτογαλία, που χτύπησε στην κόντρα και είχε την πρώτη της τελική προσπάθεια με ένα σουτ του Ρονάλντο στην εστία, μπλόκαρε εύκολα ο Μπαγιντίρ.

1' Άρχισε το ματς!

Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων, όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γερμανός, Φέλιξ Τσβάιερ.

Η ενδεκάδα της Πορτογαλίας: Ντιόγκο Κόστα, Ρούμπεν Ντίας, Πέπε, Νούνο Μέντες, Κανσέλο, Φερνάντες, Παλίνια, Βιτίνια, Μπερνάρντο Σίλβα, Λεάο, Ρονάλντο.

Η ενδεκάδα της Τουρκίας: Μπαγιντίρ, Ακαϊντίν, Τσελίκ, Μπαρντακτσί, Αϊχάν, Κιοκτσού, Ακτούρκογλου, Τσαλχάνογλου, Καντίογλου, Ακγκούν, Αλπέρ Γλιμάζ.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Η Πορτογαλία επικράτησε της Τσεχίας με 2-1 στην πρεμιέρα της στο τουρνουά, ενώ η Τουρκία νίκησε με 3-1 τη Γεωργία.

Πορτογαλία και Τσεχία έχουν από τρεις βαθμούς.

Σέντρα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Τουρκία και Πορτογαλία για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2024.