Δημήτρης Χούπης 20:22 - 22.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:40 - 22.06.2024

Παρακολουθήστε live μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης του Βελγίου με τη Ρουμανία για τη 2η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Euro 2024.

Τέλος αγώνα. Βέλγιο - Ρουμανία 2-0.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

Η βαθμολογία στον όμιλο:

89' Ο Λουκάκου έκανε ένα ωραίο σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Νίτσα απέκρουσε.

82' Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Τροσάρ μπήκε στην περιοχή κι αντί να σουτάρει την έσπασε, αλλά δεν ήταν κανείς συμπαίκτης του.

79' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ το Βέλγιο 2-0. Ο Ντε Μπρόινε βγήκε στην πλάτη των Ρουμάνων, πρόλαβε την έξοδο του Νίτσα και με το «μυτάκι» έκανε το 2-0.

74' Ο ρυθμός έχει πέσει λίγο. Το Βέλγιο κρατάει το προβάδισμα.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρουμανία, ο Μαν έκανε ένα πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Καστέλς απέκρουσε.

66' Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Λουκάκου γύρισε το σώμα του μέσα στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Νίτσα απέκρουσε.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΚΟΛ. Παραμένει το 1-0.

63' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ το Βέλγιο 2-0. Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε τετ α τετ τον Λουκάκου κι αυτός με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

63' Ο Ντοκού έκανε μια ατομική προσπάθεια, βρέθηκε σε δύσκολο σημείο υπό πίεση και το σουτ του δεν απείλησε τον Νίτσα.

58' Ο Λουκάκου μετά από στημένο του Ντε Μπρόνε, έκανε μια δύσκολη προσπάθεια, αλλά δεν δυσκόλεψε τον Νίτσα.

56' Αρκετά ψηλά το σουτ του Μιχάιλα

55' Νέα καλή στιγμή για το Βέλγιο. Ο Ντε Μπρόινε άργησε λίγο να σουτάρει κι όταν το έκανε δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Νίτσα.

52' Καλή στιγμή για το Βέλγιο. Ο Ντε Μπρόινε βρήκε λίγο χώρο έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

51' Πιέζει για ένα δεύτερο τέρμα το Βέλγιο

47' Ο Μιχάιλα έκανε ένα σπριντ, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό, στέλνοντας την μπάλα αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

46' Απειλεί με το... καλημέρα η Ρουμανία με το σουτ του Μαν που μπλόκαρε ο Καστέλς

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Πέρασε ψηλά η κεφαλιά του Μπούρκα

Ένα λεπτό έξτρα χρόνος

42' Ο Ντε Μπρόινε έκανε ένα κακό σουτ από ευνοϊκό σημείο, δεν είχε πρόβλημα ο Νίτσα.

36' Καλό, αλλά όχι δυνατό σουτ του Μαν, ο Καστέλς δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα.

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή:

33' Ο Λουκεμπάκιο έκανε ένα σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και πήγε κόρνερ.

30' Ντοκού έκανε δυνατή σέντρα σουτ, αλλά ο Νίτσα απέκρουσε και στη συνέχεια το Βέλγιο κέρδισε κόρνερ.

27' Συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα το Βέλγιο που εκτός από το γκολ έχει και δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του.

23΄ Ο Ντοκού... μπούκαρε στην περιοχή αλλά κόπηκε από την άμυναν των Ρουμάνων.

21' Πολύ κακό σουτ του Μιχάιλα, η μπάλα πήγε αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

18' Μεγάλη φάση για το Βέλγιο. Ωραία ατομική ενέργεια από τον Ντε Μπρόινε που έδωσε στο κατάλληλο σημείο την μπάλα στον Λουκεμπάκιο κι αυτός έκανε ένα ωραίο πλασέ. Όμως, ο Νίτσα έδιωξε σε κόρνερ.

13' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Ντοκού έδωσε στον Λουκάκου, εκείνος γύρισε ωραία το σώμα του, αλλά την ώρα που σούταρε κόπηκε από την άμυνα και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

12' Το Βέλγιο ελέγχει το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, αλλά μετά το γκολ δεν έχει απειλήσει.

4' Μεγάλη στιγμή για τη Ρουμανία. Ο Ντραγκούσιν έκανε μια ωραία κεφαλιά, αλλά ο Καστέλς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

2' ΓΚΟΟΟΟΟΛ το Βέλγιο 1-0. Ο Ντοκού έδωσε στον Λουκάκου, αυτός έστρωσε στον Τίλεμανς κι αυτός με ένα ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.

Έναρξη αγώνα

Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της ημέρας Γεωργία και Τσεχία ήρθαν ισόπαλες 1-1, ενώ η Πορτογαλία νίκησε με 3-0 την Τουρκία.

Οι ενδεκάδες:

Ρουμανία: Νίτσα, Ράτσιου, Ντράγκουσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου, Μ. Μάριν, Μαν, Ρ. Μάριν, Στάντσιου, Μιχαϊλα, Ντράγκους

Βέλγιο: Καστέελς, Καστάνιε, Φάες, Βερτόνγκεν, Τεάτ, Τίλεμανς, Ονάνα, Λουκεμπάκιο, Ντε Μπρόινε, Ντοκού, Λουκάκου

Η βαθμολογία του ομίλου:

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ουκρανία επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Σλοβακίας και έβαλε... φωτιά στον όμιλο.

Το Βέλγιο «καίγεται» για νίκη, αφού στην πρώτη αγωνιστική κόντρα στη Σλοβακία είχε ηττηθεί με 0-1. Από την άλλη η Ρουμανία είχε νικήσει με 3-0 την Ουκρανία, οπότε έχει το «μαξιλαράκι» ασφαλείας.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Βελγίου με τη Ρουμανία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Euro 2024.