ΠΑΟΚ mateco - ΤΟΦΑΣ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 18:41 - 16.01.2024 / Ανανεώθηκε: 19:28 - 03.06.2024

Ο ΠΑΟΚ έκανε την προσπάθειά του κόντρα στην ανώτερη Τόφας, ωστόσο γνώρισε δεύτερη ήττα στο Παλατάκι από τους Τούρκους (71-84) και αποκλείστηκε.

Λήξη στο ματς 71-84

40'

Μέσα και η βολή, 71-84

40'

Γκολ-φάουλ του Σάκιτς, 71-83

40'

Ο Ντένμον αποχώρησε με 5 φάουλ

39'

0/2

39'

Δύο βολές για τον Μπελιάουσκας΄,

39'

2/2 από τις βολές ο Ντένμον, 69-79

Θα γίνει ντέρμπι και πάλι;, Για να δούμε...

Τάιμ άουτ η Τόφας

39'

Μέσα και η βολή! 69-77

39'

Γκολ-φάουλ από τον Φρίντρικσον, 68-77

37'

Τρίποντο από τον Μπελιάουσκας και στο -11 ο ΠΑΟΚ.

37'

2/2 από τον Μπελιάουσκας, 63-77

36'

Λέι απ από τον Σχίζα και 61-77

Νέο τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ

36'

Με τρίποντο της Τόφας από τον Ντένμον η διαφορά ξεφεύγει, 59-76.

34'

59-71 ξανά με τον Τσαϊρέλη ο ΠΑΟΚ

© BCL

Από το -5 στο -14 ο ΠΑΟΚ και τώρα... τρέχει

Τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ 6:55 για το τέλος

34'

Νέο τρίποντο για τους Τούρκους του Ντένμον τώρα, 57-71

33'

Νέο τρίποντο για την Τόφας, 57-68

32'

Tρίποντο του Ο'Μπράιαν, 57-65

Ένας άλλος ΠΑΟΚ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σημείο αναφοράς τον κόσμο. Όλο το γήπεδο στο πόδι. Έχουμε ματς...

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον Δικέφαλο στο τέταρτο 10λεπτο.

32'

Μεγάλο τρίποντο του Σχίζα και 57-62

32'

Ξανά Τσαϊρέλης για το 54-62, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ

31'

Μέσα και η βολή! 52-62

31'

Με γκολ-φάουλ του Τσαϊρέλη ξεκινάει η τρίτη περίοδος! 51-62

Λήξη στην τρίτη περίοδο, 49-62.

Άστοχη η βολή.

30'

Τρίποντο κι φάουλ από τον Οζγκιούρ, 49-62.

29'

Τρίποντο από τον Φρίντρικσον, μειώνει ο ΠΑΟΚ σε 49-59.

29'

Ο Οζγκούρ στις βολές και 1/2 από τον νεαρό της Τόφας, 44-59

Ο παίκτης που έχει κάνει τη διαφορά και έχει πληγώσει όσο κανείς τον ΠΑΟΚ είναι ο Όστια Ουάιλι. Εκπληκτικός ως ώρας με την Τόφας να ελέγχει τα ριμπάουντ εξ αιτίας του (19-30 ως τώρα)

29'

2/2 από τον Μαργαρίτη και 44-58

28'

Δύο εύστοχες βολές του Γκετσίμ, 42-58

28'

1/2 στις βολές ο Μαργαρίτης 42-56

27'

2/2 από τον Χάρισον στις βολές, μειώνει ο ΠΑΟΚ 41-56.

26'

Τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ.

26'

Δύσκολο καλάθι του Ο'Μπράιαν, 39-54 η Τόφας.

© BCL
25'

Τρίποντο από τον Ογκζούρ, σημαντικό προβάδισμα για την Τόφας, 39-50.

25'

Άστοχο τρίποντο από τον Τσιακμά, ριμπάουντ για τον Γκίλμορ και κάρφωμα 39-45.

24'

1/2 αυτήν τη φορά ο Ισλανδός από τις βολές, 37-42

23'

2/2 βολές από τον Φρίντρικσον, ξανά στο -6 ο Δικέφαλος 36-42.

21'

Κάρφωμα του Ουάιλι για το 34-42

21'

Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος.

Φρίντρικσον, Χάρισον, Σχίζας, Γκίλμορ, ΜακΝίς η 5αδα στην τρίτη περίοδο.

Η Τόφας είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ με τον Τσαϊρέλη και έμεινε στο ματς όμως το -6 τον κολακεύει. Πρέπει να ανέβει στο β μέρος και να βρει σκορ από την περιφέρεια. Η κερκίδα του δίνει ώθηση.

© BCL

Ημίχρονο στο Παλατάκι (34-40).

20'

1/2 από τον Ουίνστον, 34-40.

20'

Βολές για την Τόφας 1.8" για το ημίχρονο

24" για το ημίχρονο.

Tάιμ άουτ από τον Ενέ

19'

Καλάθι του Χάρισον για δύο, 34-39.

19'

Άμεση απάντηση από την Τόφας 32-39.

19'

Τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης από τον Σχίζα, 32-37.

18'

1/2 από τον Γκετσίμ, 29-37.

2:14 για το ημίχρονο.

Τάιμ άουτ στα 2:14 και με την επανέναρξη θα έχουμε βολές για τους φιλοξενούμενους.

17'

΄Τρίποντο από τον Γουΐνστον, 29-36 για την Τόφας.

17'

Μειώνει ο Φρίντρικσον, 29-33.

17'

Νέο τρίποντο των Τούρκων, 27-33.

© BCL
15'

Ξανά ο Τσαϊρέλης για το 27-30.

15'

Όμορφη προσπάθεια του Τσαϊρέλη, 25-30.

14'

2/2 στις βολές από τον Γουάιλι, 23-30.

13'

Άστοχη προσπάθεια του Τσιακμά και νέο τρίποντο του Μέι, 23-28

Τάιμ άουτ για την Τόφας.

12'

Γκολ-φάουλ του Μέι 23-25 η Τόφας.

11'

Με προσωπικούς πόντους του Τσαϊρέλη ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά, 23-22,

© BCL

Τσιακμάς, Μπελιάουσκας, Σχίζας, Μαργαρίτης, Τσαϊρέλης στο παρκέ για τη 2η περίοδο.

Λήξη στην πρώτη περίοδο. ΠΑΟΚ - Τόφας 19-22.

10'

Δίποντο του Ο'Μπράιαν, 19-22 η Τόφας.

9'

Ο ΜακΝίς έκανε τάπα στον Σάκιτς και στη συνέχεια κάρφωσε για το 19-20.

9'

Δύσκολο καλάθι του Πριούιτ, 16-20 η Τόφας.

© BCL
8'

13-18 με νέο τρίποντο των Τούρκων, «απάντησε» άμεσα ο ΠΑΟΚ με Μπελιάουσκας, 13-18

7'

Μακρινό τρίποντο από τον Χάρισον στην εκπνοή της ασπρόμαυρης επίθεσης, 13-15.

6'

Εύστοχο τρίποντο του Ομπράιεν, ξανά μπροστά στο σκορ η Τόφας, 10-13.

5'

Μεγάλο τρίποντο του Φρίντρικσον και ισοπαλία στο ματς, 10-10!

Έχει γρήγορο ρυθμό το ματς μέχρι στιγμής.

4'

2/2 βολές ο Ουάιλι και 5-10 η Τόφας.

4'

Μειώνει ο ΠΑΟΚ με το φλόουτερ του Χάρισον, 5-8

3'

Τρίποντο του Ο'Μπράιαν, 3-8 η Τόφας.

2'

Γκολ-φάουλ για τον Γουάλι, μέσα και η συμπληρωματική βολή, 3-5 η Τόφας.

Αυτό ήταν και το πρώτο τρίποντο της βραδιάς, το οποίο ξεσήκωσε το Παλατάκι.

2'

Εύστοχο τρίποντο του Γκίλμορ και 3-2 ο ΠΑΟΚ.

1'

Πρώτο καλάθι για την Τόφας με τον Ντένμον, 0-2.

1'

Ο αγώνας ξεκίνησε!

Το παρκέ έχει καθαρίσει και μέσα στα επόμενα δευτερόλεπτα θα έχουμε συνέχεια στο ματς.

1'

Η Τόφας θα έχει την κατοχή σε αυτήν την πρώτη επίθεση.

Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στην PAOK Sports Arena!

Μικρή διακοπή με το τζάμπολ, καθώς όπως αναμενόταν το παρκέ γέμισε από χαρτάκια.

Διαιτητές:
Κόντε (Ιταλία)
Ζουράποβιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη)
Λίσζκα (Πολωνία)

Να θυμίσουμε πως σε περίπτωση νίκης, ο ΠΑΟΚ θα πάρει την πρόκριση για τους «16» του BCL.

Γεμάτο το Παλατάκι λίγα λεπτά πριν το τζάμπολ. Πάνω από 7.000 φίλοι του ΠΑΟΚ βρίσκονται στο γήπεδο.

Γουΐνστον, Ντένμον, Ο'Μπράιεν, Σάκιτς και Γουάιλι αποτελούν την αρχική 5άδα της Τόφας.

Φρίντρικσον, Χάρισον, Σχίζας, Γκίλμορ, ΜακΝίς αποτελούν την αρχική 5άδα του ΠΑΟΚ.

Η 12άδα του ΠΑΟΚ: Γκίλμορ, ΜακΝίς, Χάρισον, Τσιακμάς, Σχίζας, Τσαϊρέλης, Φρίντρικσον, Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Άλστον, Μπελιάουσκας.

Να θυμίσουμε πως ο Δικέφαλος προέρχεται από ένα παιχνίδι στο πρωτάθλημα, το οποίο θέλει να διαγράψει από τη μνήμη του.

Οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν μία βαριά ήττα στο Περιστέρι (71-35), στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Basket League, η οποία αποτέλεσε μαύρη κηλίδα στην ιστορία του συλλόγου.

Συγκεκριμένα, οι 35 πόντοι του ΠΑΟΚ είναι η χειρότερη επίδοση του στο σκοράρισμα σε αγώνα πρωταθλήματος, γεγονός που κρατούσε για σχεδόν μισό αιώνα, από την ήττα με 41-80 κόντρα στον Ολυμπιακό, το μακρινό 1976.

Κάτι παραπάνω από 6.000 φίλοι του ΠΑΟΚ έχουν πάρει ήδη τη θέση τους στο Παλατάκι, με την ατμόσφαιρα να είναι εκρηκτική.

«Φτάσαμε να χάνουμε το πλεονέκτημα έδρας και να το φέρνουμε πάλι πίσω, εναντίον μιας πάρα πολύ καλής ομάδας, με πολύ βαθύ ρόστερ, με πολύ μεγάλο μπάτζετ. Αυτή η διαδικασία και το γεγονός ότι βρισκόμαστε εδώ πρέπει να κάνει περήφανο τον οργανισμό του ΠΑΟΚ. Οι νίκες έναντι τόσο δυνατών αντιπάλων, μας έδωσαν την αυτοπεποίθηση και πιστεύουμε στις ομάδες μας. Με τη βοήθεια και την παρότρυνση του κόσμου, θεωρώ ότι θα καλύψουμε κενά που αφορούν τραυματισμούς παικτών, απουσίες που με τέτοιες ομάδες, παίζουν το ρόλο τους», δήλωσε μεταξύ άλλων ο Φώτης Τακιανός στην καθιερωμένη Media Day.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, ενώ η PAOK Sports Arena αναμένεται «καυτή».

Η προετοιμασία των ασπρόμαυρων ολοκληρώθηκε χθες (15/1). Λορίνας Μπελιάουσκας και Τζάστιν Άλστον βρίσκονται κανονικά στη 12άδα του ΠΑΟΚ, παρότι και οι δύο ήταν αμφίβολοι για το σημερινό κρίσιμο ματς.

Μετά την ήττα στο πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη, εκεί που η ομάδα του Φώτη Τακιανού αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε με 63-95, οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να ισοφαρίσουν τις νίκες στην Προύσα και να φέρουν εκ νέου τη σειρά στη Θεσσαλονίκη. Σε ένα απολαυστικό ματς για γερά νεύρα και μετά από 2 παρατάσεις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 87-88.

Το τζάμπολ της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένο για τις 19:30.

Ο Δικέφαλος θα κοντραριστεί με την Τόφας Μπούρσα για το Game 3 των Play in του Basketball Champions League.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον ευρωπαϊκό «τελικό» του ΠΑΟΚ.