O Προμηθέας απέδρασε από την έδρα της Σλασκ (76-78) με «βόμβα» του Κάουαν

Sportal newsroom 23:06 - 23.11.2022 / Ανανεώθηκε: 11:08 - 24.11.2022

Οι Πατρινοί πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους στον Β' όμιλό του Eurocup, με τον Κάουαν να σημειώνει «μεγάλο» τρίποντο 1.09'' πριν το τέλος και τους γηπεδούχους να μη βρίσκουν απάντηση.

Ο Προμηθέας έφυγε θριαμβευτής από την έδρα της πολωνικής Σλασκ, σε έναν αγώνα που οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι θα έσπαγαν το ρόδι και θα έπαιρναν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο, όμως οι Γιανγκ και Κάουαν είχαν άλλα σχέδια, με τον τελευταίο να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Γιατρά με τρίποντο 1'09'' πριν το τέλος.

Αν και οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Προμηθέας δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα και τελικά αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει. Οι παίκτες του Γιατρά έδειξαν ψυχραιμία όταν οι αντίπαλοί τους προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ με αποτέλεσμα να  επιστρέφουν συνεχώς στο παιχνίδι και τελικά να «σοκάρουν» την Σλασκ με μια «βόμβα» του Κάουαν.

Για να φτάσει όμως ο αγώνας εκεί, χρειάστηκε το καθαρό μυαλό του Γιανγκ στην επίθεση και η πολλή καλή δουλειά συνολικά στο αμυντικό κομμάτι και ειδικά στην τέταρτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένοι να πανηγυρίσουν την πρώτη τους φετινή νίκη.

Η Σλασκ συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Οι Πολωνοί είχαν μια διαφορά έξι πόντων και έδειχναν να δημιουργούν εκείνοι το σκηνικό του αγώνα, όμως ο Προμηθέας αν και ήταν απρόσεκτος στην επίθεση, κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -4 (18-14) και παράλληλα να μην αφήσει τους αντιπάλους του να «ανοίξουν το γκάζι».

Η διαφορά για την Σλασκ έφτασε γρήγορα στο β' δεκάλεπτο σε διψήφιο νούμερο (24-14), όμως κάπου εκεί ανέλαβαν δράση ο Γιανγκ και ο Κουλμπόκα, που ηγήθηκαν σε ένα επί μέρους 4-15 για το 30-31. Πάντως η Σλάσκ κατάφερε να ανακτήσει την ψυχολογία της, βρήκε τους τρόπους να «χτυπήσει» την άμυνα του Προμηθέα και σε συνδυασμό με μια επιθετική δυσλειτουργία στο τέλος του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με εννιά πόντους (42-53).

Το σκηνικό αυτό διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο. Η Σλασκ συντηρούσε τη διαφορά της που έφτασε μέχρι το +12, (62-50 στο 30') με τους Μάρτιν και Μόγκαν να είναι σε εξαιρετική μέρα και να «φορτώνουν» το ελληνικό καλάθι. Όμως στο τέλος μίλησε η ψυχή και η καρδιά των παικτών του Γιατρά, που βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, την ώρα που στην επίθεση ο Γιανγκ και ο Κουλμπόκα έβρισκαν εύκολα το καλάθι, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να φτάσουν στην ισοφάριση (70-70). Η Σλασκ πήρε ξανά διαφορά τεσσάρων πόντων (76-72), όμως τότε ο Γιανγκ μείωσε σε 76-75 και ο Κάουαν ολοκλήρωσε την επική ανατροπή, με ένα φοβερό σουτ.  Οι παίκτες του Γιατρά ανέβηκαν στο 4-1 και διατηρήθηκαν στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας, ενώ η Σλασκ είναι ουραγός στο 0-5.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ (Αντρέι Ούρλεπ): Κολέντα 6, Μόργκαν 13 (1), Μάρτιν 17 (1), Γκολεμπιόφσκι 8, Παραχούσκι 4, Ντζιέβα 14 (2), Τόμτσακ 6, Τζάστις 2, Νίτζιολ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κάουαν 9 (2), Ντάγκουμπιτς 7 (1), Γιάνγκ 20 (2), Κόντιτ 2, Τσαϊρέλλης, Μουράτος 4, Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Σίμπσον, Τανούλης 7, Κουλμπόκα 19 (3).

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }