Πρωταθλητής Ευρώπης και όριο για Ολυμπιακούς ο Παπαστάμος!

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:56 - 17.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:00 - 17.07.2024

Ο Απόστολος Παπαστάμος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στα 400 μέτρα μικτή ατομική.

Απίθανη εμφάνιση έκανε ο Απόστολος Παπαστάμος στον τελικό των 400 μέτρων μικτής ατομικής στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83 πιάνοντας το όριο πρόκρισης (4:12.50) για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Ο Απόστολος Παπαστάμος βελτίωσε και το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Ο κολυμβητής από τα Χανιά είχε σημειώσει 4:11.93 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης το 2019.

Ο Απόστολος Παπαστάμος έκανε πολύ καλή εκκίνηση και πήρε τα ηνία της κούρσας περίπου στα μισά. Οι δύο Ούγγροι Μπάλαζ Χόλο και Γκάμπορ Ζόμπορι κατέκτησαν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε στον ίδιο τελικό ο Δανιήλ Γιουρτζίδης. Ο 22χρονος αθλητής του Ναυταθλητικού Ομίλου Αλεξανδρούπολης τερμάτισε σε 4:16.64 καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση και σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ.

8. Ρίχαρντ Νάγκι (Σλοβακία) 4:22.14

Την πολύ καλή αγωνιστική του κατάσταση επιβεβαίωσε ο Στέργιος Μπίλας. Ο Έλληνας κολυμβητής, που ανήκει στον Ολυμπιακό, προκρίθηκε στον τελικό των 50 μέτρων πεταλούδα στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου.

Ο Μπίλας τερμάτισε στην πρώτη θέση στην δεύτερη ημιτελική σειρά του αγωνίσματος με χρόνο 23.06 δευτερόλεπτα, βελτιώνοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Μπίλας βελτίωσε το 23.16 που είχε κάνει πέρυσι (13 Αυγούστου 2023) στο Ευρωπαϊκό Κ23 του Δουβλίνου, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.Ο Έλληνας κολυμβητής, έχει προκριθεί στους Ολυμπιακούς αγώνες στα 50 μέτρα ελεύθερο είχε τον καλύτερο χρόνο των ημιτελικών. Ο τελικός του αγωνίσματος θα γίνει την Τρίτη 18 Ιουνίου στις 19:37 ώρα Ελλάδας.