Ένα ξέσπασμα αρκούσε για την Γερμανία κόντρα στην Ιαπωνία

Φραντς Βάγκνερ

Χρήστος Τσάλτας 16:08 - 27.07.2024 / Ανανεώθηκε: 16:24 - 27.07.2024

Η Ιαπωνία πρόβαλε αντίσταση για ένα ημίχρονο, όμως η Γερμανία με μπροστάρη τον Φραντς Βάγκνερ έφτασε στη νίκη (97-77) και μπήκε με το δεξί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

H παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία ταξίδεψε στο Παρίσι με στόχο την κατάκτηση ενός μεταλλίου. Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έχοντας τον κορμό της επιτυχίας των τελευταίων ετών φιλοδοξεί να επαναλάβει ό,τι και τα προηγούμενα δύο καλοκαίρια.

Το πρώτο βήμα προς την διάκριση έγινε στην πρεμιέρα της απέναντι στην Ιαπωνία των Ρούι Χατσιμούρα και Γιούτα Ουατανάμπε. Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως για ένα ημίχρονο οι «Σαμουράι» βρίσκονταν κοντά στο σκορ, δείχνοντας ικανοί να βάλουν δύσκολα σε όλο το 40λεπτο (52-44).

Όταν όμως οι παίκτες του Χέρμπερτ πάτησαν το γκάζι τα πάντα πήραν τον δρόμο τους. Οι Γερμανοί επέβαλαν το παιχνίδι τους, με τον Φραντς Βάγκνερ να αναλαμβάνει δράση και τους Σρέντερ-Τάις να ακολουθούν. Σταδιακά ο ρυθμός ανέβαινε για την Γερμναία η οποία ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και λίγο έλειψε να κλείσει το παιχνίδι με 100άρα, όμως το τρίποντο του Σρέντερ δεν βρήκε στόχο.

Ο Φραντς Βάγκνερ έκανε σπουδαία πρεμιέρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο άσος των Ορλάντο Μάτζικ μέτρησε 22 πόντους με 9/17 σουτ, αλλά και 6 ριμπάουντ, έχοντας βοήθεια από τους Ντάνιελ Τάιλς (18π, 7/7 σουτ) και Ντένις Σρέντερ (13π, 12ασ), ενώ 15 πόντους και 5 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μόριτζ Βάγκνερ.

Από πλευράς Ιαπωνίας ο Ρούι Χατσιμούρα μέτρησε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ αλλά και 4/19 σουτ, με τον Τζος Χόκινσον να προσθέτει 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γιούτα Ουατανάμπε μέτρησε 16 πόντους με 6/13 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 52-44, 74-61, 97-77.

window.AdmanQueue = window.AdmanQueue || []; AdmanQueue.push(function () { Adman.adunit({id: 13402, h: 'https://x.grxchange.gr', inline: true}) });