Η τύχη της Εθνικής στα χέρια των... άλλων - Ήττα από την Ισπανία και all in με Αυστραλία

Χρήστος Τσάλτας 13:47 - 30.07.2024 / Ανανεώθηκε: 14:04 - 30.07.2024

Η Εθνική ομάδα έκανε τεράστια προσπάθεια σε ακόμα ένα παιχνίδι των Ολυμπιακών Αγώνων, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός (27π, 11ρ), όμως οι Ισπανοί στο τέλος πήραν τη νίκη (84-77) και πλέον η τύχη δεν βρίσκεται στα χέρια της για πρόκριση στην οκτάδα.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι η Εθνική αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο. Η Ισπανία επέβαλε το παιχνίδι της στην δεύτερη περίοδο και έδειξε ικανή να πάει όλη την αναμέτρηση σε αυτό το τέμπο. Υπολόγιζε όμως χωρίς την αντίδραση της «γαλανόλευκης», που έκανε τεράστια προσπάθεια και έφτασε ένα σουτ μακριά από την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό.

Οι Ίβηρες όμως κράτησαν τον έλεγχο, το τρίποντο του Αντετοκούνμπο με το σκορ στο 80-77 δεν βρήκε στόχο και έτσι η Εθνική γνώρισε δεύτερη ήττα στον όμιλο, με την εξέλιξη αυτή να την κάνει να κυνηγάει θαύμα για την πρόκριση στην οκτάδα.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση το διάστημα 35'38' όταν το 71-71 έγινε 79-71 με επί μέρους 8-0 των Ισπανών, σε ένα διάστημα που η Εθνική ομάδα είχε στην περιφέρεια τους Νικ Καλάθη και Τόμας Ουόκαπ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τεράστια προσπάθεια με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να μετράει 14 πόντους και 5/8 σουτ. Από πλευράς Ισπανίας ο Σάντι Αλντάμα ξεχώρισε με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Σέρχιο Γιουλ να προσφέρει μια ακόμα παράσταση με 13 πόντους και 7 ασίστ.

Παπαγιάννης και Αντετοκούνμπο μπήκαν ορεξάτοι στην αναμέτρηση και η Εθνική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα, χάρη στην πολύ καλή άμυνά της (3-9, 3'). Ο Αλντάμα έδωσε λύσεις στην Ισπανία επιθετικά, όμως η Εθνική κρατούσε τον έλεγχο με τον Γιάννη (8-13, 4'). Η Εθνική δεν ξέφυγε σε καμία στιγμή από το πλάνο της και με τον Γιάννη Αντετοκούννμπο να ηγείται σε άμυνα και επίθεση έχτισε διαφορά (10-17, 6'). Ο Γιουλ προσπάθησε να μειώσει για την Ισπανία και με δύο μεγάλα σουτ έφερε τους Ίβηρες σε απόσταση ενός σουτ (19-22, 9'). Το φινάλε του δεκαλέπτου είχε την υπογραφή του ηγέτη της Ρεάλ Μαδρίτης, ο οποίος έγραψε το 21-22 με προσωπική προσπάθεια.

Ο Γιουλ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Εθνική είχε απαντήσεις με Τολιόπουλο και Λαρεντζάκη (24-27, 12'). Οι Ισπανοί είχαν ανεβάσει την ένταση στην άμυνά τους, ο Ρούντι Φερνάντεθ μπήκε στην εξίσωση και το προβάδισμα άλλαξε χέρια με επί μέρους 9-0 (33-27, 15'). Οι παίκτες του Σκαριόλο διατηρούσαν τον έλεγχο της κατάστασης και με τον Πραντίγια η διαφορά ανέβηκε (40-32, 18'). Τα τρίποντα ήταν το μεγάλο όπλο της ομάδας του Σκαριόλο, που με Μπριθουέλα και Αμπρίνες «εκτόξευσε» τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-35, 19'). Το +14 των Ισπανών έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, με την ομάδα του Σκαριόλο να ελέγχει την κατάσταση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο κινητήριος μοχλός της Εθνικής και προσπάθησε να μειώσει, όμως οι Ισπανοί είχαν απαντήσεις με τον Αμπρίνες (53-39, 23'). Ο Τόμας Ουόκαπ ανέβασε την απόδοσή του και με τον Γιάννη να συνεχίζει σε υψηλό τέμπο η Εθνική μπήκε και πάλι στο παιχνίδι (55-47, 25'). Ο Αλντάμα ήταν σημείο αναφοράς για την Ισπανία και στις δύο πλευρές και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-49, 27'). Ο Μήτογλου μπήκε στην εξίσωση, επιθετικά και η διαφορά μειώθηκε (62-53, 29'). Ο Βασίλης Τολιόπουλος έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου με τρίποντο, μειώνοντας σε 62-56.

Το κρεσέντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο συνεχίστηκε. Ο Greek Freak πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δικές του προσπάθειες μείωσε σε απόσταση αναπνοής για την Εθνική (62-61, 31'). Ο Τολιόπουλος φώναξε παρών στην αναμέτρηση και με δικά του σουτ κράτησε την Εθνική στο κατόπι των Ισπανών (68-67, 33'). Στα μεγάλα σουτ του Τολιόπουλου απάντησε ο Ρούντι Φερνάντεθ (71-67, 34'). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στο παρκέ, αφού πήρε ανάσες και με εμφατικό κάρφωμα ισοφάρισε για την Εθνική (71-71, 35'). Από εκείνο το σημείο οι Ισπανοί βρήκαν ξανά λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές της Εθνικής στην επίθεση οι Ίβηρες έχτισαν διαφορά με τον Αλντάμα σε κρίσιμο σημείο (79-71, 38'). Ο Γιάννης πήρε και πάλι την κατάσταση στα χέρια του και μείωσε (80-77 39'). Ο Γιάννης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο, όμως αυτό βρήκε σίδερο, με τους Ισπανούς να κλείνουν το παιχνίδι και να φτάνουν στη νίκη, την ώρα που η Εθνική υποχώρησε στο 0-2 στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77.

window.AdmanQueue = window.AdmanQueue || []; AdmanQueue.push(function () { Adman.adunit({id: 13402, h: 'https://x.grxchange.gr', inline: true}) });