Πήραν... φωτιά οι Ισπανοί με 11/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Εθνική

Χρήστος Τσάλτας 12:47 - 30.07.2024 / Ανανεώθηκε: 12:53 - 30.07.2024

Η Ισπανία πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και η επίθεσή της «πετούσε» φωτιές, με τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο να μετρούν 11/17 τρίποντα, εκ των οποίων 7/9 στη δεύτερη περίοδο.

Παρά το καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Ισπανία, η Εθνική δεν μπόρεσε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια του αγώνα. Οι Ίβηρες πάτησαν γκάζι στη συνέχεια της αναμέτρησης και το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος από πλευράς της ομάδας ου Σέρτζιο Σκαριόλο.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Ισπανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 14 πόντων (49-35), με τα τρίποντα να αποτελούν τη μεγάλη δύναμη των Φούριας Ρόχας.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης στο Πιερ Μορουά οι παίκτες του Σκαριόλο μέτρησαν 11/17 τρίποντα, εκ των οποίων 7/9 τρίποντα ήρθαν στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης. Αξίζει να αναφέρουμε πως 4/5 τρίποντα ήρθαν από τη γωνία για τους Ίβηρες, που έβγαλαν πολλά αμαρκάριστα σουτ στο διάστημα αυτό, γυρίζοντας καλά τη μπάλα.

Ο παίκτης που έδωσε τον τόνο στην επίθεση της Ισπανίας ήταν ο Σέρχιο Γιουλ, με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ εξίσου αποτελεσματικοί ήταν και οι Σάντι Αλντάμα (2/4 τρίποντα) και Άλεξ Αμπρίνες (2/2 τρίποντα). Την ίδια ώρα που η Εθνική ομάδα μέτρησε 6/18 σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων.