Στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο ο Χρήστου!

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:49 - 28.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:10 - 28.07.2024

Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων στα 100 μέτρα ύπτιο. Εκτός για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου ο Μακρυγιάννης.

Ο Απόστολος Χρήστου προκρίθηκε στον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων στα 100 μέτρα ύπτιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε δεύτερος στη δεύτερη ημιτελική σειρά με χρόνο 52.77 δευτερόλεπτα και θα διεκδικήσει μετάλλιο στον τελικό της Δευτέρας 29 Ιουλίου (22:22)

Ο Απόστολος Χρήστου, πρωταθλητής Ευρώπης στο Βελιγράδι πριν από λίγες εβδομάδες, είχε τον έκτο καλύτερο χρόνο των ημιτελικών. Μεγάλος άτυχος ήταν ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης που έμεινε εκτός τελικού για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο νεαρός κολυμβητής τερμάτισε στην έκτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς με χρόνο 52.97 δευτερόλεπτα και η πρόκριση στον τελικό έκλεισε με τον Γκονσάλεζ στα 52.95 δευτερόλεπτα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ελληνική κολύμβηση θα έχει εκπροσώπηση σε τελικό Ολυμπιακών αγώνων για δεύτερη διαδοχική διοργάνωση. Στο Τόκιο ο Κριστιάν Γκολομέεβ είχε καταλάβει την πέμπτη θέση στα 50 μέτρα ελεύθερο.