Έκτη θέση για Πλατανιώτη, Μαλκογεώργου στο ντουέτο - Τέταρτες οι αδερφές Αλεξανδρή

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:16 - 10.08.2024 / Ανανεώθηκε: 22:30 - 10.08.2024

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Σοφία Μαλκογεώργου κατέλαβαν την έκτη θέση στο ντουέτο της καλλιτεχνικής κολύμβησης.

Την έκτη θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες κατέλαβαν η Σοφία Μαλκογεώργου και η Ευαγγελία Πλατανιώτη. Το ελληνικό ντουέτο έλαβε 281.8418 βαθμούς στο ελεύθερο πρόγραμμα και με 532.3002 βαθμούς στο σύνολο πήραν την καλύτερη θέση που πήρε ποτέ ελληνικό ντουέτο στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Ο τελικός του ελεύθερου προγράμματος στο ντουέτο ήταν ανατρεπτικός. Το ντουέτο της Μεγάλης Βρετανίας με τις Κέιτ Σόρτμαν και Ίζαμπελ Θορπ έλαβαν 294.5085 βαθμούς στο ελεύθερο πρόγραμμα (κορυφαία βαθμολογία) και πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 558.5367 βαθμούς.

Σπουδαία εμφάνιση στο ελεύθερο πρόγραμμα του ντουέτου έκαναν και οι αθλήτριες της Ολλανδίας Μπρέγκι και Νούρτι ντε Μπράουερ. Το ντουέτο της Ολλανδίας έλαβε 293.6897 βαθμούς (δεύτερη καλύτερη βαθμολογία στο ελεύθερο) και με 558.3963 βαθμούς στο σύνολο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!

Η ανατροπή που κατάφεραν η Μεγάλη Βρετανία και η Ολλανδία εκτόπισε εκτός βάθρου τις αδερφές Αλεξανδρή που εκπροσωπεί την Αυστρία. Η Άννα Μαρία και η Ειρήνη Αλεξανδρή πήραν 288.4145 βαθμούς και με 555.6678 βαθμούς στο σύνολο κατέλαβαν την τέταρτη θέση. Οι αδερφές Αλεξανδρή πήραν την πέμπτη καλύτερη βαθμολογία στο ελεύθερο πρόγραμμα, ενώ είχε λάβει τη δεύτερη καλύτερη στο τεχνικό.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα της Κίνας. Η Λιούγι και Κιάνι Γουάνγκ εξαργύρωσαν την εξαιρετική τους βαθμολογία στο τεχνικό πρόγραμμα και με 289.6916 βαθμούς στο ελεύθερο και 566.4783 στο σύνολο ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.