Ο Λάιλς «χρυσός» στα 100 μέτρα στο photo finish

© IMAGO / Beautiful Sports

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:58 - 04.08.2024 / Ανανεώθηκε: 16:40 - 05.08.2024

Ο Νόα Λάιλς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα ανδρών στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Ο Νόα Λάιλς είναι ο νέος «βασιλιάς» των 100 μέτρων. Ο Αμερικανός σπρίντερ, παγκόσμιος πρωταθλητής στη Βουδαπέστη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κούρσα της μίας ανάσας στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Ο 27χρονος αθλητής ξεκίνησε άσχημα την κούρσα, ωστόσο στη συνέχεια ξεκίνησε να ανεβαίνει και προσπέρασε όλους τους αντιπάλους του. Ο Νόα Λάιλς τερμάτισε πρώτος στο photo finish αφού ο χρόνος του ήταν 9.79 (ατομικό ρεκόρ) όσο και του Κισέιν Τόμπσον από την Τζαμάικ που τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

Ο Τζαμαϊκανός είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι της κούρσας, αλλά στο φινάλε ο Λάιλς «έπεσε» πρώτος στη γραμμή του τερματισμού. Τρίτος τερμάτισε ο Φρεντ Κέρλεϊ με χρόνο 9.81 δευτερόλεπτα που είναι νέο ατομικό ρεκόρ για τον Αμερικανό αθλητή.

Μεγάλη προσπάθεια έκανε ο Μαρσέλ Τζέικομπς. Ο Ιταλός, χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, ένιωσε ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά κατάφερε να τερματίσει πέμπτος με χρόνο 9.85 δευτερόλεπτα που είναι φετινό ρεκόρ για τον ίδιο.