«Χάλκινος» ο γίγαντας Λευτέρης Πετρούνιας

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:31 - 04.08.2024 / Ανανεώθηκε: 16:41 - 04.08.2024

Ο Λευτέρης όλης της Ελλάδας ανέβηκε και πάλι σε βάθρο Ολυμπιακών αγώνων. Χάλκινο μετάλλιο για τον Έλληνα αθλητή των κρίκων που γράφει τη δική του ιστορία.

Ο τρομερός Λευτέρης Πετρούνιας το έκανε ξανά. Ο Έλληνας αθλητής των κρίκων κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων στους Ολυμπιακούς αγώνες το Παρισιού.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με απίθανη εμφάνιση έλαβε 15,100 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Έλληνας αθλητής «υφαίνει» τον μύθο του και βρίσκεται ήδη στο πάνθεον της ιστορίας του ελληνικού αθλητισμού αλλά και του αγωνίσματος των κρίκων.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγινε ο πρώτος σπεσιαλίστας των κρίκων που έφτασε τα τρία Ολυμπιακά μετάλλια σε ολόκληρη την ιστορία του συγκεκριμένου αγωνίσματος.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας, που προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος με την έκτη καλύτερη βαθμολογία, έκανε κατάθεση ψυχής στον τελικό. Ο Έλληνας αθλητής αγωνίστηκε τρίτος στη σειρά και εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του λαμβάνοντας 15,100 βαθμούς.

Οι αντίπαλοί του στη συνέχεια έκαναν λάθη και έτσι ο Έλληνας «άρχοντας των κρίκων» κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Λιου Γιανγκ από την Κίνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, όπως και στο Τόκιο. Ο Κινέζος Ζινγκουάν Ζου κατέκτησε το ασημένιο.

Το μετάλλιο του Πετρούνια είναι το πέμπτο για την Ελλάδα στο Παρίσι. Προηγήθηκαν το χάλκινο το Θοδωρή Τσελίδη στο τζούντο, το ασημένιο του Απόστολου Χρήστου στην κολύμβηση και τα δύο χάλκινα στην κωπηλασία στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών και γυναικών.