Σβηστό 3Χ3 για την Team USA και τώρα... οκτάδα

Χρήστος Τσάλτας 19:54 - 03.08.2024 / Ανανεώθηκε: 19:54 - 03.08.2024

Η Team USA σοβαρεύτηκε μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Πουέρτο Ρίκο, επικρατώντας με το εμφατικό 104-83 για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές του ομίλου η Team USA είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην οκτάδα ως πρώτη. Κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο ο Στιβ Κερ είχε την ευκαιρία να κάνει rotation και να μοιράσει τον χρόνο. Κάτι που επηρέασε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Από τη στιγμή που οι Αμερικανοί πάτησαν το γκάζι, όμως, τα πάντα έγιναν πιο απλά. Στέλνοντας ένα ακόμα μήνυμα πριν από τα νοκ άουτ.

Οι παίκτες του Κερ από το 15' και μετά κυριάρχησαν πλήρως στην αναμέτρηση, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Πορτορικανούς και έφτασαν δια περιπάτου στο 3Χ3, δείχνοντας τα δόντια τους ενόψει των αγώνων νοκ άουτ. Άλλωστε η νοοτροπία με την οποία έχουν ταξιδέψει στη Γαλλία είναι ξεκάθαρη και γι αυτούς απομένουν 3 βήματα για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Ουσιαστικά από την δεύτερη περίοδο τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έδωσε τον τόνο, μοίρασε το παιχνίδι και οι Αμερικανοί «καθάρισαν» φτάνοντας στο 46-64 του πρώτου 20λεπτου. Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα με τον Έντουαρντς να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει λύσεις, με τον Κερ να ρίχνει στο παρκέ και τον Ταϊρίς Χαλιμπάρτον, χρησιμοποιώντας 11 παίκτες στην αναμέτρηση του Πιερ Μορουά.

Ο Άντονι Έντουαρντς έδωσε τον τόνο στην ομάδα του, επιθετικά. Ο Ant μέτρησε 26 πόντους με 11/15 σουτ, ενώ είχε και 2 κλεψίματα, δείγμα της διάθεσής του στην αναμέτρηση. Ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε ακόμα μια μεστή εμφάνιση με 11 πόντους και 4/7 σουτ, ενώ 15 πόντους είχε ο Τζοέλ Εμπίντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τζέισον Τέιτουμ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έμεινε στο παρκέ για 17:57 και μέτρησε 10 πόντους, με 4/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 τάπα.

Από πλευράς Πουέρτο Ρίκο, ο Χοσέ Αλβαράδο ξεχώρισε, έχοντας 18 πόντους, 7/13 σουτ και 3 ασίστ, με τον Τρέμοντ Ουότερς να προσθέτει 8 πόντους, ενώ 10 πόντους με 4/7 σουτ είχε ο Αλίμ Φορντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 46-64, 59-87, 83-104.

window.AdmanQueue = window.AdmanQueue || []; AdmanQueue.push(function () { Adman.adunit({id: 13402, h: 'https://x.grxchange.gr', inline: true}) });