Γύρισε από την... κόλαση και με υπογραφή Γιόκιτς έκλεισε θέση στα ημιτελικά η Σερβία

Χρήστος Τσάλτας 17:41 - 06.08.2024 / Ανανεώθηκε: 19:42 - 06.08.2024

Παρ' ότι βρέθηκε ακόμα και στο -24 στο πρώτο ημίχρονο, η Σερβία με ανατροπή διαρκείας και μεγάλα σουτ από Γιόκιτς, Μπογκντάνοβιτς και Ντόμπριτς ανέτρεψε το σκηνικό, έφτασε στη νίκη (95-90) στην παράταση και έκλεισε θέση για τα ημιτελικά και... περιμένει την Team USA.

Το παιχνίδι της Σερβίας με την Αυστραλία είχε «τρελό» ρυθμό. Η ομάδα του Μπράιαν Γκούριαν μπήκε από νωρίς στο πνεύμα του αγώνα και χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Πάτι Μιλς στο πρώτο μέρος η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 24 πόντους (22--46, 15'), με τους «Μπούμερς» να δείχνουν ικανοί για μια μεγάλη νίκη.

Όλα αυτά όμως μέχρι να κάνει το... ξέσπασμα η Σερβία. Η ομάδα του Πέσιτς πάτησε γκάζι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, βρίσκοντας σκορ με τον Γκούντουριτς, για το 42-54 του πρώτου μέρους. Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιόκιτς μοίραζε το παιχνίδι, Μπογκντάνοβιτς και Ντόμπριτς έβαλαν μεγάλα σουτ και το προβάδισμα άλλαξε χέρια για το 67-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μίτσιτς έδωσε αέρα 6 πόντων στην Σερβία, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (73-67, 31'), με τον Έξουμ όμως να φωνάζει παρών και να μειώνει (73-71, 32'). Ο Μίτσιτς προσπάθησε να κρατήσει την Σερβία μπροστά στο σκορ, αλλά ο Γκίντι «μίλησε» σε κρίσιμο σημείο (78-78, 37'). Το ντέρμπι καλά κρατούσε. Μετά τις 3/3 βολές του Μίτσιτς, ο Γκίντι μείωσε σε 81-80, 1'44'' για το τέλος του αγώνα. Μίτσιτς και Μπογκντάνοβιτς αστόχησαν σε δικές τους προσπάθειες, την ώρα που και η Αυστραλία σπατάλησε τις ευκαιρίες της, με Γκίνιτ και Μιλς.

Με 9'' για το τέλος ο Μίτσιτς κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 82-80. Η Αυστραλία είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα, με τον Μιλς να βάζει μεγάλο σουτ και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση, γράφοντας το 82-82.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και στην παράταση, ισόπαλες με 87-87 στο 42ο λεπτό. Ένα μεγάλο σουτ του Γκίντι έβαλε την Αυστραλία μπροστά στο σκορ σε κρίσιμο σημείο (87-90, 43'). Ο Γιόκιτς φώναξε παρών και «μίλησε» την κρίσιμη ώρα, βάζοντας την Σερβία μπροστά (91-90, 44'). Ο ΜακΒέι αστόχησε και ο Γιόκιτς με νέο καλάθι από τη γωνία έβαλε την ομάδα του στο +3 (93-90, 25'' για το τέλος). Οι παίκτες του Πέσιτς κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασαν στη νίκη, αλλά και την πρόκριση στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Νίκολα Γιόκιτς «άγγιξε» το triple double με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ είχε και 9/14 σουτ. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 17 πόντους, ενώ ο Βασίλιε Μίτσιτς πρόσθεσε 14 πόντους και 6 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ο Πάτι Μιλς πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση με 26 πόντους και 11/21 σουτ, ενώ ο Τζος Γκίντι πρόσθεσε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 42-54, 67-65, 82-82 (κ.δ), 95-90.

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πετρούσεφ 9 (5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 17 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μαρίνκοβιτς , Ντόμπριτς 11 (3/4 τρίποντα) , Γιόκιτς 21 (9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μίτσιτς 14 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γκούντουριτς 11 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβίνοβατς , Αβράμοβιτς 10 (4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 2 (3 λάθη).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς , Γκίντι 25 (8/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη) , Μιλς 26 (9/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκριν , Ντελαβεντόβα (3 ριμπάουντ), Έξουμ 12 (5 ασίστ, 3 λάθη), Λάνταλ 5 (6 ριμπάουντ), Κέι , ΜακΒέι 13 (3/5 τρίποντα), Μάγκνεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Ριθ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

window.AdmanQueue = window.AdmanQueue || []; AdmanQueue.push(function () { Adman.adunit({id: 13402, h: 'https://x.grxchange.gr', inline: true}) });