Με 30αρα του Μπογκντάνοβιτς, η Σερβία νίκησε με +11  το Νότιο Σουδάν και έστειλε την Ελλάδα στα προημιτελικά!

Με 30αρα του Μπογκντάνοβιτς, η Σερβία νίκησε με +11 το Νότιο Σουδάν και έστειλε την Ελλάδα στα προημιτελικά!

Χρήστος Τσάλτας 23:53 - 03.08.2024 / Ανανεώθηκε: 00:12 - 04.08.2024

Το Νότιο Σουδάν έπαιξε στα ίσια την Σερβία σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, όμως η ποιότητα των Μπογκντάνοβιτς και Γιόκιτς έκανε τη διαφορά και η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έφτασε στη νίκη (96-85), στέλνοντας την Ελλάδα στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα της Σερβίας με το Νότιο Σουδάν η Ελλάδα περίμενε ένα... δώρο από τους παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς για να μπορέσει να κλείσει θέση στα προημιτελικά του τουρνουά. Η ομάδα του Ρόγιαλ Άιβι, όπως σε κάθε αγώνα της, έτσι και τώρα πάλεψε σκληρά έως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ποιότητα της ομάδας του Πέσιτς όμως έκανε τη διαφορά την κρίσιμη ώρα.

Η Σερβία πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και αφού άντεξε στην πίεση των Νοτιοσουδανών έφτασε στη νίκη, κλείνοντας τη φάση των ομίλων με τον καλύτερο τρόπο. Στο 2-1 το ρεκόρ των Orlovi που ετοιμάζονται για την οκτάδα και το «ματσάρισμα» με ητν Αυστραλία.

Την ίδια ώρα το αποτέλεσμα αυτό έγινε δεκτό με τεράστια χαμόγελα και στην ελληνική αποστολή. Η Εθνική με τη νίκη των Σέρβων εξασφάλισε την πρόκριση ως δεύτερη καλύτερη τρίτη της φάσης των ομίωλν, έχοντας -8 στο συντελεστή διαφοράς, την ώρα που το Νότιο Σουδάν μέτρησε -17.

Για να έρθει το τελικό 96-85, σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 35' ήταν ντέρμπι και οι παίκτες του Άιβι ήταν πολύ κοντά στο σκορ, χρειάστηκε μια μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ των Ατλάντα Χοκς μέτρησε 30 πόντους με 10/14 σουτ σε 31 λεπτά αγώνα, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ. Από... κοντά και ο Νίκολα Γιόκιτς με ακόμα μια μεστή εμφάνιση (22 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 7/9 σουτ), ενώ θετικός ήταν και ο Φιλίπ Πετρούσεφ με 10 πόντους και 4/5 σουτ.

Από το αξιόμαχο Νότιο Σουδάν, το οποίο κέρδισε το χειροκρότημα όλων στο Πιερ Μορουά, ο Μαριάλ Σαγιόκ μέτρησε 17 πόντους με 5/13 τρίποντα, ο Κάρλικ Τζόουνς τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Νούνι Όμοτ πρόσθεσε 14 πόντους και 4/11 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-44, 72-67, 96-85

Σερβία (Πέσιτς): Πετρούσεβ 10, Γιόβιτς 6 (1), Μπογκντάνοβιτς 30 (4/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Μαρίνκοβιτς , Ντόμπριτς 5 (1), Γιόκιτς 22 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/12 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίτσιτς 15 (24 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκούντουριτς 1, Νταβίνοβατςς, Αβράμοβιτς 3 (5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 4 (3 ριμπάουντ)

Νότιο Σουδάν (Άιβι): Τζόουνς 17 (7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Όμοτ 14 (2/6 τρίποντα), Μαλουάχ , Κουόλ 11 (2), Γκέιμπριελ 9 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Θορ 7 (1) , Σαγιόκ 17 (1/8 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Ντενγκ 5 (1) , Τζοκ 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

window.AdmanQueue = window.AdmanQueue || []; AdmanQueue.push(function () { Adman.adunit({id: 13402, h: 'https://x.grxchange.gr', inline: true}) });