«Πάτησε» και το Βέλγιο η Team USA

Νίκος Καλαμπάκας 23:59 - 01.08.2024

Τη 2η της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ, που επικράτησε με 87-74 του Βελγίου.

Την πρόκρισή της στη φάση των νοκ άουτ αγώνων του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ εξασφάλισε η Team USA Γυναικών, αφού επικράτησε του Βελγίου με σκορ 87-74.

Οι Αμερικάνες ήταν ανώτερες μετά την πρώτη περίοδο, όμως αν και είχαν τον ρόλο του φαβορί δυσκολεύτηκαν από το αξιόμαχο Βέλγιο.

Για να φτάσει στην επικράτηση η ομάδα των ΗΠΑ χρειάστηκε οι Στιούαρτ και Ουίλσον να σημειώσουν 26 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Μετά το 23-23 της 1ης περιόδου, οι ΗΠΑ ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και ξέφυγαν στο σκορ, αποδεικνύοντας ότι ήταν καλύτερη ομάδα.

Το Βέλγιο προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να μαζέψει τη διαφορά και τα κατάφερε, αφού από το 38-46 του ημιχρόνου, έφτασε στο - 7 στο 30' (53-60).

Οι ΗΠΑ όμως δεν είχαν διάθεση να μπουν σε περιπέτειες, σοβαρεύτηκαν στην τελευταία στροφή και τελικά έφτασαν στο 74-87 που τους δίνει τη 2η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στους Ολυμπιακούς του Παρισίου.

Δεκάλεπτα: 23-23, 38-46, 53-60, 74-87

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!