Συγκλονιστική στιγμή στους Παραολυμπιακούς: Η «χρυσή» Κινέζα στα 200μ. έπεσε πάνω στην αγκαλιά της αντιπάλου της από τη συγκίνηση (vid)

©Glomex

Sportal newsroom 14:19 - 01.09.2024

Ο Σι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και μετά τον τερματισμό αγκάλιασε την Έτσισον, η οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

Μετά από μία πολύ εντυπωσιακή κούρσα η Σι τερμάτισε στην πρώτη θέση σε 27:50, κάνοντας νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η 26χρονη Κινέζα αθλήτρια, αφού πέρασε τη γραμμή του τερματισμού χάρισε και μία πολύ όμορφη σκηνή.

Τρία μετάλλια για την Ελλάδα: Αργυρό για Μανθοπούλου και Κωνσταντινίδη, «χάλκινη» η Παπασταματοπούλου (vids)

Τρία μετάλλια πήρε η Ελλάδα το Σάββατο (31/08) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες με τις Έλενα Παπασταματοπούλου, Λήδα Μαρία Μανθοπούλου και τον Θανάση Κωνσταντινίδη.

Η Σι έσπευσε να αγκαλιάσει την Έτσισον, η οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Οι δύο αθλήτριες έγιναν πρωταγωνίστριες σε ένα πολύ όμορφο στιγμιότυπο.

Ο δεύτερος πιο ψηλός εν ζωή άνθρωπος του κόσμου και ο πιο ψηλός αθλητής των Παραολυμπιακών Αγώνων ψάχνει το τρίτο του σερί χρυσό μετάλλιο στο Παρίσι (vids)

Μία σοβαρή ασθένεια τον έκανε πανύψηλο, τόσο που με τα 246 εκατοστά του είναι ο δεύτερος πιο ψηλός εν ζωή άνθρωπος του κόσμου και ο πιο ψηλός αθλητής των Παραολυμπιακών Αγώνων. Ο Μορτέζα Μεχρζαντσελακιανί, γνωστός ως «Μεχρζάντ», που οδήγησε το Ιράν σε δύο χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια, τώρα θέλει να προσφέρει στη χώρα του ένα ακόμα στο Παρίσι.

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!