Με δύο γκολ σε  δύο λεπτά η Ιαπωνία νίκησε την Κόστα Ρίκα και είναι μία ανάσα από τους «16»

Ιαπωνία

Ιαπωνία/ ©Photo by Lars Baron/ Getty images

Με δύο γκολ σε δύο λεπτά η Ιαπωνία νίκησε την Κόστα Ρίκα και είναι μία ανάσα από τους «16»

Ελένη Ανδρικοπούλου 10:25 - 26.07.2023 / Ανανεώθηκε: 14:40 - 14.08.2024

Με τα γκολ των Χικάρο Ναομότο (25') κι Αόμπα Φουτζίνο (27') η Ιαπωνία πήρε την νίκη με 2-0 κόντρα στην Κόστα Ρίκα και είναι με το ένα... πόδι στη φάση των «16» του Μουντιάλ 2023.

Η Ιαπωνία έκανε το δύο στα δύο και είναι μία ανάσα από την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Οι Ασιάτισσες μετά την νίκη στην πρεμιέρα με 5-0 κόντρα στη Ζάμπια επικράτησαν για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου την Κόστα Ρίκα με 2-0 στο Dunedin Stadium.

Η Ιαπωνία ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του ματς, δημιούργησε 25! ευκαιρίες για γκολ έναντι 6 της Κόστα Ρίκα και κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να φθάσει τους έξι βαθμούς. Μέσα σε δύο λεπτά οι Ασιάτισσες «κλείδωσαν» την νίκη χάρη στα γκολ της Χικάρο Ναομότο στο 25΄ με πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ και της Αόμπα Φουτζίνο στο 27΄, η οποία αρχικά «χόρεψε» την αντίπαλό της και στη συνέχεια με εξαιρετικό σουτ νίκησε την Γιαματσίτα στην κλειστή γωνία.

Η Φουτζίνο με αυτό το γκολ έγινε η νεότερη ποδοσφαιρίστρια που σκόραρε για την Ιαπωνία στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου (ανδρών, γυναικών) σε ηλικία 19 ετών και 180 ημερών ξεπερνώντας τον Γούκι Ναγκασάτο (20 ετών, 61 ημερών το 2007).

«Λύγισαν» οι παίκτριες του Παναμά στην ανάκρουση του Εθνικού ύμνου! (vids)
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

18:18 - 25.07.2023

Μία συγκινητική στιγμή έλαβε χώρα πριν την έναρξη του αγώνα, Βραζιλία - Παναμάς, με τις παίκτριες και το προπονητικό τιμ των φιλοξενούμενων να μην μπορούν να συγκρατήσουν τα δάκρυα τους στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου της χώρας.

Η Ιαπωνία βρίσκεται στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου με έξι βαθμούς, τρεις βαθμούς έχει η Ισπανία που παίζει αυτή την ώρα με την Ζάμπια. Αν η «φούρια ρόχα» δεν ηττηθεί από τις Αφρικανές, τότε οι Ασιάτισσες προκρίνονται στην επόμενη φάση!