Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Άρης 1-0

90'

Το 1-0 της ΑΕΚ

86'

Μετά από λάθος της ΑΕΚ στα μετόπισθεν είχε ευκαιρία ο Άρης με τον Ζαμόρα, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο Μάντζιος αποφασίζει να πάρει τα ρίσκα του στο τελευταίο δεκάλεπτο βάζοντας Μενέντες και Σαμόρα αντι των κουρασμένων Νταριντα και Σουλεομανοφ

84'

Αδύναμο σουτ του Σουλεϊμάνοφ, μπλοκάρει άνετα ο Αθανασιάδης.

83'

Πήγε να χτυπήσει στην κόντρα ο Άρης, αλλά Άμραμπατ και Σιμάνσκι... κατάπιαν τον Μορόν.

81'

Αλλαγή

Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλβάρο Ζαμόρα.

81'

Αλλαγή

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τζόναθαν Μενέντες.

79'

Κεφαλιά του Πόνσε, στην αγκαλιά του Κουέστα η μπάλα.

78'

Δεν κατάφερε να γυρίσει στον Ζίνι ο Πισάρο που ήταν σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή.

75'

Απειλεί ο Άρης, με το σουτ του Ουντουμπάτζο μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ.

Ο Άρης είναι υποχρεωμένος να πάρει μέτρα στο γήπεδο και αυτό θα δώσει χώρους στην ΑΕΚ. Ο Μάντζιος έβαλε τον Παρντο πίσω από τον Μορόν και γύρισε δίπλα στον Ζουλ τον Νταριντα

Άλλο ματς μετά το γκολ της ΑΕΚ, με τον ρυθμό να έχει ανέβει πολύ και την Ένωση να είναι απόλυτα κυρίαρχη.

69'

Σουτ του Πισάρο, στα σώματα η μπάλα.

68'

Γύρισμα του Σιντιμπέ, σουτ του Γκατσίνοβιτς και άουτ η μπάλα.

ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ OPAP ARENA

Τώρα η ΑΕΚ έχει φορ στην περιοχή και έναν παίκτη σαν τον Πισάρο πίσω του για κάθετες πάσες που μπορεί να το εκμεταλλευτεί

66'

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Κουέστα να μπλοκάρει την προβολή του Πόνσε μετά τη σέντρα του Γκατσίνοβιτς.

65'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ βρήκε με φοβερή σέντρα τον Πόνσε, εκείνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Κουέστα με μία εντυπωσιακή επέμβαση του είπε όχι.

64'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εζεκιέλ Πόνσε.

64'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ροδόλφο Πισάρο.

64'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νορντίν Άμραμπατ.

Πολύ κακή η αμυντική συμπεριφορά του Άρη στη φάση του γκολ. Δεν δούλεψαν καθόλου τα μαρκαρίσματα και έμεινε αδικαιολόγητα μόνος του στο άλμα ο καλός στις στατικές φάσεις Βίντα.

63'

Αλλαγή

Ο Νέβεν Τζούρασεκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρουμπέν Πάρντο.

Ο Βίντα μετά το γκολ πήγε κατευθείαν στον πάγκο για να δώσει το χέρι του σε Αλμέιδα

62'

Σουτ του Ελίασον από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα.

62'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ να βρει και δεύτερο γκολ, αλλά ο Μάνταλος άργησε να αποφασίσει αν θα πασάρει η αν θα εκτελέσει.

59'

Ο Πέτρος Μάνταλος έδωσε την ασίστ για το γκολ.

59'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Βίντα πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με μία κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα.

58'

Αλλαγή

Ο Μιχάλης Παναγίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντέιβιντ Κάρλσον.

55'

Πάτησε την περιοχή του Άρη η ΑΕΚ, αλλά δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη.

Χρειάζεται ταχύτητα και πιο γρήγορα παιχνίδι η ΑΕΚ, για να σπάσει την μαζική άμυνα του Άρη

50'

Γύρισμα του Μορόν, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

48'

Πρώτη τελική στο β μέρος με τον Πινέδα να επιχειρεί ένα σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Η ΑΕΚ όσο πάει από τον άξονα, δυσκολεύεται πολύ, για να σπάσει την διπλή ζώνη άμυνας θέλει περισσότερο παιχνίδι από τα άκρα, ή προσωπικές ενέργειες σαν αυτή του Μάνταλου.

Για την ποιότητα και την εκτελεστική δεινότητα του Μορόν το τελείωμά του στην μεγαλύτερη φάση του Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Άρης 0-0

44'

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Ο Ουντουμπάτζο γύρισε εξαιρετικά στον Μορόν, του οποίου το σουτ από πολύ καλή θέση ήταν άστοχο.

43'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα στον Ντομαγκόι Βίντα για μαρκάρισμα στον Μορόν.

38'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και τον Κουέστα να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι.

Η ευκαιρία με τον Οντουμπάτζο ήταν η πρώτη καλή δομημένη επίθεση του Άρη με γρήγορη κυκλοφορία και την κίνηση overlap του Νιγηριανού

35'

Δείχνει να μπορεί να συνεχίσει ο Μουκουντί, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

34'

Ο Μουκουντί πέταξε μόνος του έξω την μπάλα και βρίσκεται στο έδαφος.

34'

Επικίνδυνο γύρισμα του Ουντουμπάτζο στην περιοχή της ΑΕΚ, διώχνουν οι γηπεδούχοι.

32'

Σουτ του Σουλεϊμάνοφ έξω από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

28'

Απομακρύνει η άμυνα της ΑΕΚ.

28'

Κόρνερ για τον Άρη, που μετά από αρκετή ώρα πατάει ξανά στην περιοχή της Ένωσης.

24'

Κίτρινη κάρτα στον Νταρίντα για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκατσίνοβιτς.

Ο Τζούρασεκ έκανε αυτό που δεν θέλει με τίποτα ο Μάντζιος. Τα αβίαστα λάθη που δημιουργούν αμυντική ανισορροπία

22'

Κεφαλιά του Βίντα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον, άουτ η μπάλα.

Ο Άρης παίζει πολύ κλειστά γύρω από την περιοχή του και επομένως η ΑΕΚ χρειάζεται να παίξει πολύ πιο γρήγορα από τα άκρα

19'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ μετά από λάθος του Άρη στον χώρο της μεσαίας γραμμής βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως έπεσε στο έδαφος και δεν πλάσαρε σωστά. Στη συνέχεια ο Πινέδα πήρε το ριμπάουντ από πλάγια θέση, αλλά ούτε εκείνος κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

17'

Γύρισμα του Χατζισαφί, μπλοκάρει ο Κουέστα.

Εμφανής η πρόθεση του Άρη να αμυνθεί δίχως να παίρνει ρίσκα στο γήπεδο και να φύγει στο ανοικτό γήπεδο εφόσον κλέψει μπάλες.

12'

Ο Άρης προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα μετά από μία μίνι πολιορκία της Ένωσης, ο Σιμάνσκι με ένα φάουλ δεν του το επέτρεψε.

9'

Έγινε μία αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή μετά την εκτέλεση του Ελίασον και η μπάλα πέρασε άουτ.

9'

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, για την ΑΕΚ

6'

Πρώτη ευκαιρία στο ματς, είναι για τον Άρη! Ο Ουντουμπάτζο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, όμως το σουτ του από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Είναι από τις λίγες φορές, που ο Αλμέιδα από ματς σε ματς έχει κάνει μόλις δυο αλλαγές στην ενδεκάδα, συν τον Αθανασιάδη που ήταν υποχρεωτική.

4'

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Για ακόμη μία φορά απίστευτη η ατμόσφαιρα στη σχεδόν κατάμεστη OPAP Arena.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Αντιπροσωπεία της ΠΑΕ Άρης άφησε στεφάνι στο σημείο που βρίσκεται το πανό του Μιχάλη Κατσουρή. Επίσης, άφησαν μία φανέλα του Άρη με το όνομα του Μιχάλη.

Τέλος το ζέσταμα των δύο ομάδων, μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν την προθέρμανση τους.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σουηδός Αλ Χακίμ Μοχάμεντ, ενώ στο VAR θα είναι ο Ολλανδός Μπόεκελ Πάουλους Φαν.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ουντουμπάτζο, Ζουλ, Νταρίντα, Τζούρασεκ, Παναγίδης, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Τσούμπερ.

Ας δούμε τώρα τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Πριν πάμε στις ενδεκάδες, να σας μεταφέρουμε λίγο κλίμα έξω από την «OPAP Arena» λίγο πριν τη σέντρα..

Και από την άλλη η ομάδα του Άκη Μάντζιου, με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο «Κλεάνθης Βικελίδης», θέλει να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα κι εκτός έδρας.

Από τη μία η «Ένωση» προέρχεται από την ήττα με την Μπράιτον, έχοντας πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση και θέλει τη νίκη κόντρα στους «κίτρινους» για να διατηρηθεί μια ανάσα από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σέντρα στις 21:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.

Με αυτή την αναμέτρηση πέφτει η αυλαία του πρώτου γύρου του ελληνικού πρωταθλήματος.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΑΕΚ με την Άρη στην «OPAP Arena» για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Super League.