LIVE: ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ - ΠΑΟΚ

© Sportal

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος Μάνος Τσαλγατίδης 17:56 - 30.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:19 - 03.06.2024

90+7'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο «διπλό» στη Γερμανία, επικρατώντας της Άιντραχτ με 2-1 και εξασφάλισε τη θέση του στη φάση των 16» του Conference League.

90'
90'

Κόκκινη για τη Βιγιαρεάλ! Ο Kristijan Jakic βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται!

90+2'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Κρίστιαν Γιάκιτς.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

88'

Ο Τσαϊμπί έμοιαζε ασταμάτητος κι έφτασε κοντά στο 2-2, εντυπωσιακό στοπ από τον Εκόνγκ τελευταία στιμή!

86'

Αλλαγή

Ο Έρικ Εμπιμπέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νάτσο Φέρι.

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να αντέξει, πρέπει να ηρεμήσει και να κρατήσει μπάλα.

85'

Τεράστια ευκαιρία της Άιντραχτ για το 2-2. Ο Μαρμούς έχασε το άχαστο από πλεονεκτική θέση.

83'

Αλλαγή

Ο Τάισον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κίριλ Ντεσπόντοφ.

82'

Έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ο Εκόνγκ με κεφαλιά, ωστόσο η φάση είχε σταματήσει νωρίτερα...

81'

Κίτρινη κάρτα για τον Omar Marmoush.

79'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφαν Σβαμπ.

79'

Αλλαγή

Ο Βιεϊρίνια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ.

Ο ΠΑΟΚ αντέχει στην πίεση, παίρνει το «δώρο» του Τραπ και είναι «αγκαλιά» με ένα ιστορικό αποτέλεσμα!

Απίστευτα πράγματα του ΠΑΟΚ στη Φρανκφούρτη ΤΙ ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΑΝΤΙΡΓΙΑ

74'

Αλλαγή

Ο Τούτα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ορέλιο Μπούτα.

74'

Αλλαγή

Ο Μάριο Γκέτσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάξτεν Άαρονσον.

73'

Ο Τραπ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα στο σουτ του Τόμας και ο Σέρβος πήρε το ριμπάουντ για το 1-2.

73'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Άντρια Ζίβκοβιτς βάζει ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ (1-2).

73'

Πλησιάζουμε στο 75ο λεπτό και το 1-1 παραμένει.

Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ έχει χάσει το μυαλό του και πρέπει να ηρεμήσει...

69'

Κίτρινη κάρτα για τον Τούτα.

69'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπράντον Γουίλιαμς.

67'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ της Άιντραχτ, ο Κοτάρσκι μπλόκαρε την μπάλα ωστόσο στη συνέχεια τα αίματα... άναψαν.

67'

Αλλαγή

Ο Σαμάτα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπράντον Γουίλιαμς.

Ο Δικέφαλος καλείται να αντέξει και να φύγει με τη Φρανκφούρτη έστω με τον «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας.

66'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

67'

Η ομάδα του Τοπμέλερ έχει «πνίξει» τον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά.

64'

Κόρνερ του Τσαϊμπί από τ' αριστερά, διώχνει με γροθιά ο Κοτάρσκι.

62'

Μεγάλη φάση για την Άιντραχτ. Ο Εμπιμπέ δοκίμασε το σουτ από τα δεξιά, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

Απίστευτο... Εκεί που ο ΠΑΟΚ είχε διαλύσει την Άιντραχτ ψυχολογικά δέχθηκε ένα αστείο γκολ.

Η φάση ελέγχτηκε κι από το VAR. Το 1-1 παραμένει.

60'

Η Άιντραχτ βρίσκει και δεύτερο γκολ με τον Λάρσον αλλά το τέρμα ακυρώνεται ως οφσάιντ.

59'

Φρενήρης ο ρυθμός στο ματς μετά το πρώτο γκολ.

58'

Ο Τσαϊμπί έκανε τη σέντρα για τον Μαρμούς, ο οποίος με μία καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

58'

ΓΚΟΛ! Άμεση απάντηση από την Άιντραχτ.

55'

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε υποδειγματικά το κόρνερ, Τούτα και Εμπιμπέ δεν κατάφρεαν να διώξουν και ο Πολωνός στόπερ είχε εύκολο έργο για το 0-1.

55'

ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ! Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ με τον Τόμας Κεντζιόρα (0-1).

54'

Αλλαγή

Ο Ελιές Σκιρί βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κρίστιαν Γιάκιτς.

53'

Ισορροπημένο το ματς σε αυτά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ο ΠΑΟΚ δείχνει ικανός να κάνει τη... ζημιά.

51'

Καλή η εκτέλεση του Μουργκ, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

50'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Δικέφαλο. Το κέρδισε ο Σαμάτα.

47'

Έξυπνη κάθετη του Ζίβκοβιτς στον Τάισον, πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Τραπ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Λήξη στο πρώτο μέρος (0-0).

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Τώρα είναι η ευκαιρία του ΠΑΟΚ να χτυπήσει, τώρα που ο ρυθμός της Άιντραχτ πέφτει.

40'

Φάουλ για την Άιντραχτ, πέρασε ανεκμετάλλευτο το γέμισμα.

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ έχει στόχο να χτυπήσει στην κόντρα.

36'

Ο Μαρμούς δοκίμασε ακόμη ένα σουτ, το οποίο δεν ανησύχησε τον Κοτάρσκι και πάλι.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίωρο στο «Deutsche Bank Park» με το 0-0 να παραμένει. Ο ΠΑΟΚ είχε τις στιγμές του, δείχνει να αντέχει στην πίεση της Άιντραχτ και η συνέχεια του... τελικού αναμένεται με ενδιαφέρον.

29'

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική ενέργεια από τον Μουργκ, ο οποίος δοκίμασε και το σουτ και είδε τον Τραπ να τον σταματάει.

28'

Εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Τάισον και Σαμάτα. Ο Βραζιλιάνος δοκίμασε το σουτ αλλά ήταν αρκετά αδύναμο.

25'

Ο Ενκουνκού έκλεψε από τον Ζίβκοβιτς, έκανε την κούρσα και δοκίμασε το σουτ από καλή θέση, με τον Κοτάρσκι να δηλώνει ξανά παρών.

23'

Εξιαρετική αντεπίθεση για την Άιντραχτ, επικίνδυνο γύρισμα του Τσαϊμπί, διώχνει σε κόρνερ ο Βιεϊρίνια.

23'

Ο Τάισον έκανε τη φαρμακερή σέντρα για τον Κουλιεράκη, ο οποίος με τη βοήθεια του Τραπ σημάδεψε το δοκάρι, ωστόσο σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ.

19'

Ο Ενκουνκού κάνει την κούρσα και δοκιμάζει τη σέντρα, μπλόκαρε έγκαιρα ο Κοτάρσκι.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο το 0-0 παραμένει.

Το θέμα είναι ο ΠΑΟΚ να βγάλει αλώβητος το πρώτο εικοσάλεπτο. Αυτή είναι η αρχή του πλάνου του Λουτσέσκου.

13'

Ο Τάισον βρήκε χώρο για να επιχειρήσει το σουτ, μπλόκαρε ο Τραπ.

10'

Σουτ του Τσάιμπι, ο Κοτάρσκι διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

9'

Ο Μαρμούς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ωστόσο σούταρε άστοχα.

8'

Σειρά της Άιντραχτ να πιέσει τώρα.

6'

Ο Λάρσον συνεργάστηκε όμορφα με τον Γκέτσε και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Κοτάρσκι.

5'

Πιέζει ψηλά η ομάδα του Λουτσέσκου σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

Αυτή ήταν η πρώτη σημαντική ευκαιρία του Δικέφαλου στο ματς.

2'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Το εκτέλεσε ο Τάισον, άστοχη η κεφαλιά του Σαμάτα.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι παίκτες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο!

Στο γήπεδο επικρατεί μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς των δύο ομάδων.

Λήξη στο άλλο ματς του ομίλου: Ελσίνκι - Αμπερντίν 2-2

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, ενώ εκτός συγκλονιστικού απροόπτου σε 15΄ θα έχουμε σέντρα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Ελσίνκι και Αμπερντίν είναι ισόπαλες (2-2) στο 85ο λεπτό, ενώ να σημειωθεί πως το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά λόγω της χιονόπτωσης.

Από τις πρώτες πρωινές ώρες οι φίλοι του ΠΑΟΚ έχουν βάψει «ασπρόμαυρη» τη Φρανκφούρτη, ενώ πλέον στο γήπεδο βρίσκονται περισσότεροι από 6.000 φίλοι της ομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μάρκος Αντόνιο συμπεριλήφθηκε στην «ασπρόμαυρη» αποστολή για πρώτη φορά από τότε που ανακοινώθηκε η μεταγραφή του.
«Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί επιτέλους είμαι υγιής. Σε αυτό με βοήθησε πολύ η οικογένεια μου που με στήριξε ψυχολογικά αλλά και όλοι οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ. Έκαναν εξαιρετική δουλειά στο επιτελείο και είμαι χαρούμενος που μπορώ επιτέλους να βοηθήσω την ομάδα», ανέφερε μεταξύ άλλων στην κάμερα της Cosmote TV ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής.

Διαιτητής: Νταμιάν Σιλβέστρζακ
Βοηθοί: Μπάρτοζ Χέινινγκ - Άνταμ Καράσεβιτς
4ος: Πάβελ Μάλετς
VAR: Μπάρτοζ Φρανκόφσκι
AVAR: Κριστόφ Γιάκουμπικ

Στον πάγκο βρίσκονται οι:

Άιντραχτ: Γκραλ, Γκάουερ, Γιάκιτς, Νγκανγκαμ, Χασέμπε, Μπούτα, Άαρονσον, Κνάουφ, Μπάουμ και Φέρι.

ΠΑΟΚ: Z. Zίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας. Κωνσταντέλιας, Τζίμας, Σβαμπ, Μάρκος Αντόνιο, Έκονγκ, Λύρατζης, Μπράντον, Ντεσπόντοφ και Αντόνιο

Την περασμένη αγωνιστική, ο Δικέφαλος έμεινε ισόπαλος στην Τούμπα κόντρα στην Αμπερντίν (2-2), ενώ η ομάδα της Φρανκφούρτης «απέδρασε» από το Ελσίνκι (0-1).

Οι δύο ομάδες έχουν «κλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ωστόσο πλέον θα παλέψουν για την πρώτη θέση που στέλνει απευθείας στους «16».

Να θυμίσουμε πως πρόκειται για έναν... τελικό πρωτιάς. Το σύνολο του Ράζβαν Λουτσέσκου βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 10 πόντους και στο +1 από την Άιντραχτ.

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 22:00 ώρα.

Στην παρέα μας θα είναι και ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ στη Φρανκφούρτη κόντρα στην Άιντραχτ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Conference League.