LIVE: ΟΦΗ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γιώργος Σακελλαρίου Λάμπρος Γκαραγκάνης 16:32 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 18:43 - 20.10.2024

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης ΟΦΗ - Παναθηναϊκός για την όγδοη αγωνιστική της Stoiximan Super League.

0-1 με τον Τετέ το Τριφύλλι. Πήρε μία νίκη, με στήριγμα τον δυναμισμό του και την αποφασιστικότητα. Για τον Τζορτζ Μπάλντοκ... Δεν πανηγυρίστηκε η νίκη στο γήπεδο από τους παίκτες των Πράσινων.

Ο Παναθηναϊκός με το γκολ του Τετέ από το 6' λύγισε 1-0 τον ΟΦΗ

Τέλος αγώνα

Αν ο Παναθηναϊκός κρατήσει το 0-1, κρατάει τους βαθμούς και μόνο. Είναι, πάντως, μίας κάποιας μορφής αντίδραση.

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

Ο Παναθηναϊκός βάζει συνεχώς τον ΟΦΗ στην περιοχή του. Προσπαθεί να κάνει διαχείριση αποτελέσματος.

89' Ο Αποστολάκης αντί του Καραχάλιου

89' Ο Μαντσίνι στη θέση του Τετέ

85'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη Κάρτα

Ο Παναθηναϊκός παίζει με ένα αδόκιμο σχήμα, με Ουναΐ πίσω από τον Νίκα.

83'

Μάλλον ο Νίκας!

80' Ο Ουναϊ πήρε τη θέση του Μπακασέτα και το περιβραχιόνιο του αρχηγού το φόρεσε ο Κώτσιρας

Turning point στο ματς οι αλλαγές Αλόνσο. Έξω ο μόνος διαθέσιμος φορ. Μέσα ο Νίκας, για πρώτη φορά φέτος. Και φορ ποιος;

79' Και ο Μαξίμοβιτς αντί του Αράο

79' Ο Νίκας στην κορυφή της επίθεσης αντί του Γερεμέγεφ

Και ο Αμπάντα στη θέση του κουρασμένου Χατζηθεοδωρίδη

78' Ο Σαλσίδο στη θέση του Γιουνγκ

78'

Αλλαγή

Αλλαγή εκτός

75' Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ, άουτ η μπάλα από τα πόδια του Πελίστρι

74' Γύρισμα του Μπακασέτα, κόρνερ για τον ΠΑΟ

72' Σέντρα σουτ του Τετέ έδιωξε ο Χριστογεώργος

72΄Κόρνερ για τον ΠΑΟ

Η ευκαιρία του ΠΑΟ με τον Ριέρα

Οι αλλαγές του Ράσταβατς δείχνουν ότι ο ΟΦΗ έχει εντοπίσει κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού και το πιστεύει.

68' Μέσα Ριέρα και Μπάκιτς εκτός Φούντας και Μπαϊνοβιτς

67' Κίτρινη στον Γκονζάλεθ για φάουλ στον Πελίστρι

66' Φάουλ του Σενγκέλια από αριστερά στα χέρια του Ντραγκόφσκι

67'

Μετά τη δυναμική εκκίνηση των ομάδων στο 2ο ημίχρονο, ο ρυθμός έχει πέσει. Δεν βλέπουμε καλή μπάλα. Πολλά λάθη εκατέρωθεν και ο Παναθηναϊκός αφήνει τον ΟΦΗ να πλησιάσει εύκολα στην περιοχή του.

66'

65' Κίτρινη στον Μλαντένοβιτς

61' Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Κόρνερ του Μπακασέτα από δεξιά, κεφαλιά του Αράο στη μικρή περιοχή έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Πολύ λογική η αλλαγή με τον Πελίστρι να καλείται να δώσει ενέργεια στην αριστερή πλευρά.

60' ο Πελίστρι στη θέση του Τζούριτσιτς

58' Σύγχυση στην περιοχή του Παναθηναϊκού νέο μακρινό σουτ του Γκονζάλεθ ήταν άστοχο

56' Μακρινό σουτ του Γκονζάλεθ απέκρουσε δύσκολα ο Ντραγκόφσκι, στη συνέχεια σουτ από το ύψος του πέναλτι του Σενγκέλια κόντραρε στα σώματα.

Δυνατό παιχνίδι στο Ηράκλειο. Ο Τζήλος διακόπτει συχνά τη ροή αγώνα, για να μην του φύγει.

55' Αριστερό σουτ του Σενγκέλια από τα 25 μέτρα στα χέρια του Ντραγκόφσκι

Εκτέλεσε ο Τσέριν, μπλόκαρε το κόρνερ ο Χριστογεώργος

52΄ Κόρνερ για τον ΠΑΟ

48' Διαγώνιο σουτ του Χατζηθεοδωρίδη από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής έφυγε αρκετά άουτ η μπάλα

47' Έχει μπει πιο δυνατά ο Παναθηναϊκός

46' Ο Λαμπρόπουλος έκοψε την πάσα του Τζούριτσιτς στον Γερεμέγεφ

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Εικόνα από το Γεντί Κουλέ

Ο Παναθηναϊκός έχει τον Τετέ σε πολύ καλή κατάσταση. Αλλά πολύ μόνο. Τα αμυντικά λάθη που γίνονται αφήνουν τον ΟΦΗ να ορέγεται την ισοφάριση. Βάζει τον κόσμο στην εξίσωση.

Το δοκάρι του ΟΦΗ με τον Γιουνγκ

Η κάρτα στον Αλόνσο

Η ευκαιρία του ΟΦΗ με το λάθος του Ντραγκόφσκι

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 0-1 με το γκολ του Τετέ από το 6'

45'+1' Τακουνάκι του Σενγκέλια στα χέρια του Ντραγκόφσκι

45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

Απίθανος και πάλι ο Τετέ, αλλά πολύ μόνος.

Η τελευταία φάση ξεκίνησε από λάθος υπόδειξη κόρνερ υπέρ του ΟΦΗ. Η μπάλα έφυγε καθαρά άουτ από τα πόδια του Γκονζάλες

44' Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη, γυριστό του Νους εντός περιοχής έφυγε άουτ

41' Ο Γιουνγκ εκτός περιοχής έκανε το δεξί σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ

41' Δοκάρι για τον ΟΦΗ

37' Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, κεφαλιά του Νους στα χέρια του Ντραγκόφσκι

Η ευκαιρία του ΠΑΟ για τον Γερεμέγεφ

34' Νέο κόρνερ για τον ΟΦΗ

33' Ο Νους έδωσε δεξιά στον Φούντα, αυτός έκανε το δεξί σουτ κι έβαλε την κόντρα σε κόρνερ ο Γεντβάι

H κλασική παθογένεια στο build up από το αμυντικό τρίτο. Λάθη επί λαθών. Τα ίδια εδώ και δυόμιση χρόνια. Πληγή μεγάλη.

27' Κίτρινη στον Αλόνσο από τον Τζήλο για διαμαρτυρία

23' Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ. Ο Τετέ έδωσε δεξιά στον Μπακασέτα, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Γερεμέγεφ σε κενή εστία δεν εκτέλεσε, αφού πρόλαβε ο Λαμπρόπουλος και στη συνέχεια ο Σουηδός φορ έκανε φάουλ στον Χριστογεώργο

24'

Η μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ με τον Χατζηθεοδωρίδη

21' Πλασέ του Τετέ κόντραρε, φώναξαν για πέναλτι οι πράσινοι

Το 1-0 του Παναθηναϊκού με τον Τετέ

Ο Ντραγκόφσκι πήγε να κάνει ντρίμπλα στον Γιουνγκ, ο φορ του ΟΦΗ έκλεψε και προσπάθησε σε κενή εστία να σκοράρει, αλλά ο Πολωνός έπεσε στα πόδια του, μπλόκαρε και διόρθωσε το λάθος του

Τι πήγε να κάνει εδώ ο Ντραγκόφσκι, ο οποίος διόρθωσε το δικό του σφάλμα στη συνέχεια. Πεντακάθαρα.

19'

18' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ

Καμπανάκι για την άμυνα, η ευκαιρία των Κρητικών. Ο Χατζηθεοδωρίδης, πρώην παίκτης του Τριφυλλιού, θα μπορούσε να γίνει ήρωας εδώ. Μεγάλη ευκαιρία για το 1-1.

9' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Γκονζάλες σέντραρε από αριστερά, ο Ντραγκόφσκι απομάκρυνε, η μπάλα έφτασε στον Χατζηθεοδωρίδη κι αυτός με το αριστερό σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην πρώτη επίσκεψη του Τριφυλλιού ήρθε το γκολ με τον παικταρά Τετέ. Φοβερό σουτ στην κλειστή γωνία του Χριστογεώργου, πρώην γκολκίπερ των Πράσινων.

6' 0-1: Ο Τετέ με συρτό αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χριστογεώργου.

Κι αφιέρωση στον Μπάλντοκ με τη φανέλα του.

6' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ!

3' Καλή ανάπτυξη του ΟΦΗ, δεν βγήκε τελική. Οι Κρητικοί είναι πιο επιθετικοί στο ξεκίνημα

2' Σέντρα από αριστερά του Χατζηθεοδωρίδη, κεφαλιά του Γιουνγκ στο ύψος της μικρής περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα

2' Σέντρα από δεξιά του Γκονζάλες έδιωξε η άμυνα του Παναθηναϊκού

Σέντρα στο ματς

Με φανέλα του Μπάλντοκ με τον αριθμό «32» φωτογραφίζονται οι πράσινοι. Χειροκροτούν οι φίλοι του ΟΦΗ

Η σπουδαία κίνηση του ΟΦΗ: Πολλές γυναίκες πήγαν στο γήπεδο για δωρεάν μαστογραφία πριν από το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

16:51 - 20.10.2024

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή των γυναικών οπαδών του ΟΦΗ, οι οποίες έκαναν δωρεάν μαστογραφία και παράλληλα πήραν δωρεάν εισιτήριο για τον αγώνα Κυπέλλου με τον Βόλο.

Μία νίκη έχει ο Παναθηναϊκός, στο Ηράκλειο, απέναντι στον ΟΦΗ από το 2016. Σε οκτώ αγώνες. Μία κακή παράδοση, που καλείται να ξεπεράσει. Όπως αυτή με τον νέο κόουτς Ράσταβατς, των Κρητικών. Τον έχει νικήσει, με Ξάνθη και Αστέρα, μόλις τρεις φορές σε 14 ματς.

Τεράστια έκπληξη στο Φάληρο. Ολυμπιακός - Λεβαδειακός 2-2!

Πρώτο παιχνίδι για το Τριφύλλι, μετά τον αδόκητο χαμό του Τζορτζ Μπάλντοκ. Όπως έγραψε και ο Παναθηναϊκός στην ανακοίνωση της ενδεκάδας η αθηναϊκή ομάδα, "Πάντα μαζί μας, Τζορτζ Μπάλντοκ".

Τώρα αποσύρονται, κάτω από έντονες αποδοκιμασίες και συνθήματα από τον κόσμο του ΟΦΗ.

ΟΦΗ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

47 ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

9 ΝΙΚΕΣ ΟΦΗ

16 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

22 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΓΚΟΛ: 52-78

Οι Πράσινοι στις τρεις αναμετρήσεις που έχουν στο φετινό πρωτάθλημα μακριά από την έδρα τους δεν έχουν νίκη, ενώ έχουν σκοράρει μόνο στο ένα από τα τρία. Απέναντι στην Athens Kallithea υπήρξε ισοπαλία 2-2, με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0, ενώ στη Νέα Φιλαδέλφεια ηττήθηκαν με 2-0 από την ΑΕΚ.

Ο ΟΦΗ αποσύρθηκε στα αποδυτήρια, ολοκληρώνοντας το ζέσταμα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προθερμαίνονται ακόμα.

Ο Γιώργος Βλαστός με 4 τέρματα είναι ο πρώτος σκόρερ στις αναμετρήσεις που έχουν γίνει με γηπεδούχο τον ΟΦΗ, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει πέντε παίκτες με τρία γκολ, τους Δομάζο, Χαραλαμπίδη, Βαζέχα, Λυμπερόπουλο και Δημήτρη Παπαδόπουλο.

Το δημοφιλέστερο σκορ στις αναμετρήσεις ΟΦΗ – Παναθηναϊκός είναι η νίκη της ομάδας των Πρασίνων με 2-0 με επτά παρουσίες, ενώ στις ισοπαλίες κυριαρχεί το 1-1 με πέντε εμφανίσεις. Οι περισσότερες νίκες του ΟΦΗ είναι με 2-1.

Ο Παναθηναϊκος με τη νίκη του στις 28 Αυγούστου 2022 έσπασε μια παράδοση που τον ήθελε να μην έχει επικρατήσει εκτός έδρας του ΟΦΗ από τις 15 Φεβρουαρίου 2015. Ανάμεσα σε αυτές τις δύο αναμετρήσεις είχαν μεσολαβήσει πέντε αγώνες πρωταθλήματος, όπου υπήρξαν δύο νίκες του ΟΦΗ και τρεις ισοπαλίες.

Στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην Κρήτη έχουν σημειωθεί και τα τρία αποτελέσματα, αφού ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-1 το 2021-22, ο Παναθηναϊκός με 2-0 το 2022-23 και το 2023-24 αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.

Οι εκλεκτοί του Ράσταβατς

Ο Αντράζ Σπόραρ ένιωσε αδιαθεσία από το πρωί και έμεινε εκτός 20άδας. Όπως και ο Λίλο. Με ένα σέντερ φορ ο Παναθηναϊκός, μια και είναι τραυματίας ο Φώτης Ιωαννίδης.

Καλησπέρα σας από το Ηράκλειο και το "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης". Που θα είναι κατάμεστο σήμερα, αφού έχει ανακοινωθεί sold out.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Πελίστρι, Νίκας, Ουναϊ, Μαντσίνι, Μαξίμοβιτς, Σένκεφελντ, Ζέκα.

Στον πάγκο του ΟΦΗ βρίσκονται οι Ναούμοβ, Αμπάντα, Σαλσίδο, Σίλβα, Ριέρα, Αποστολάκης, Μπάκιτς, Μαρινάκης, Κουτεντάκης.

16:52 - 20.10.2024

Με τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ στην κορυφή της επίθεσης θα παραταχθεί, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, το Τριφύλλι του Ντιέγκο Αλόνσο. Αδιαθεσία αισθάνθηκε ο Σπόραρ, επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια ο Ντραγκόφσκι.